OJCIEC NIEZNANY. Dlaczego matki zatajają nazwiska ojców? [FILM]

Prawa ojców
Autor: thinkstockphotos.com Stowarzyszenie Centrum Praw Ojca pomaga ojcom dochodzić swoich praw rodzicielskich.

Ponad 2 tysiące kobiet co roku zataja ojcostwo i wpisuje w dokumentach w Urzędzie Stanu Cywilnego "ojciec nieznany". Dlaczego to robią? Jak w takiej sytuacji ojcowie mogą dochodzić swoich praw i walczyć o uznanie ojcostwa?

Ponad 2 tysiące ojców rocznie zgłasza się do Stowarzyszenia Centrum Praw Ojca z prośbą o interwencję. Z przekory, zawiści, zazdrości lub innych przyczyn matki ich dzieci wpisały w dokumentach w Urzędzie Stanu Cywilnego "ojciec nieznany". Ojcowie nie wiedzą, co zrobić w tej sytuacji, jak dochodzić swoich praw i jak walczyć o uznanie ojcostwa.

- Mnie to w ogóle dziwi, że w nowoczesnym świecie, gdzie wszystko jest monitorowane, kobiety wpisują "ojciec nieznany" - mówi Ireneusz Dzierżęga. - Dyskryminacja ojców w tym zakresie jest powszechna i ugruntowana od wielu lat - dodaje.

Ojciec nieznany: dlaczego urzędnicy idą na łatwiznę?

Kiedy kobiety podają w Urzędzie Stanu Cywilnego "ojciec nieznany", urzędnicy najczęściej nie dochodzą prawdy, tylko wpisują to, czego życzy sobie matka. I w ten sposób w ciągu kilku minut wykluczają ojców z życia dzieci. - Brakuje odpowiedniej procedury, która skupiłaby się na dochodzeniu prawdy. To nie jest średniowiecze - sytuacje, w których matka rzeczywiście nie zna ojca, są sporadyczne. Kobiety często celowo wpisują "ojciec nieznany", a później udają się do Domów Pomocy Społecznej i uzyskują jako samotne matki stosowne gratyfikacje. To zwykle jest motyw działania tych kobiet - tłumaczy Ireneusz Dzierżęga.

Ojciec nieznany: a co z dzieckiem?

Matki krzywdzą w ten sposób nie ojców, ale własne dzieci. Odbierając im ojców, tworzą olbrzymią wyrwę w ich sercach, która z czasem wcale nie zacznie się zmniejszać. Dzieci te w przyszłości mogą mieć problemy emocjonalne z poczuciem tożsamości i brakiem przynależności do korzeni.

Zobaczcie film:

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE