Rodzina patchworkowa: jak ułożyć sobie relacje?

2015-01-14 11:10
Rodzina patchworkowa
Autor: thinkstockphotos.com Rodzina patchworkowa może być pełna ciepła. To zależy tylko od was!

Rodzina patchoworkowa jest "pozszywana" z fragmentów rodzin, które formalnie się rozpadły. Ale w rzeczywistości byłych partnerów i ich dzieci nadal łączą mniej lub bardzie ścisłe relacje. Trzeba z tym żyć, co więcej - trzeba to uszanować. Jak ułożyć sobie relacje w rodzinie patchworkowej?

Ludzie spotykają się, zakochują, mają dzieci. A potem część związków się rozpada. I powstają nowe rodziny. Ale już nie takie tradycyjne, złożone z mamy, taty i dzieci. Pojawiają się w nich ojczym, macocha, dodatkowe pary dziadków i gromada cioć i wujków. W takich rodzinach patchworkowych z pewnością jest nieco trudniej – więcej jest silnych, często trudnych emocji na początku związku, trzeba ustalić relacje z poprzednimi partnerami i wypracować nowe zasady funkcjonowania. Te, które sprawdzają się w tradycyjnej rodzinie, w tej posklejanej mogą nie zadziałać. Ale to, że nad rodzinną układanką trzeba się napracować, nie oznacza, że nie powstanie z niej piękny obrazek. Trzeba jedynie mądrze rozwiązać pojawiające się kryzysy.

Dowiedz się, jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie>>

Rodzina patchworkowa: byłe związki, twoje dzieci, jego dzieci, jego była...

Gdy wiążesz się z mężczyzną, który ma dzieci z poprzedniego związku, wówczas ty – jakkolwiek to brzmi – staniesz się dla nich macochą. To, jak ułożą się wasze stosunki, w dużym stopniu zależy od ciebie. Nie musisz im schlebiać ani przekupywać ich - bądź sobą, daj im tyle życzliwości, ile możesz i szanuj ich matkę. Bo była partnerka twojego męża także w nieuchronnie pojawi się w waszym życiu. Jeśli ty masz dzieci z byłym partnerem, powstaje także kwestia ułożenia stosunków między nimi a ojczymem. Zasadą, która dotyczy was obojga, jest, aby nie próbować pasierbom zastępować matki i ojca. Oni już mają rodziców i nic tego nie zmieni. Możecie natomiast starać się wspierać ich, być dla nich fajną „ciocią” i „wujkiem”, a przede wszystkim – dać dzieciom czas, by oswoiły się z nową sytuacją.

Rozwód rodziców: co zrobić, gdy ojciec nie spędza czasu z dzieckiem? >>

Rodzina patchworkowa współcześnie

Wśród bliskich zawsze co pewien czas zdarzają się tarcia, spory, konflikty i wybuchy silnych emocji, nawet jeśli rodzina składa się tylko z rodziców i dzieci. A kiedy pojawiają się jeszcze ojczym, macocha, dzieci wspólne i te z poprzednich związków, w domu może wrzeć. Ale w końcu wrzenie zamieni się w rodzinne ciepło. Musicie dać sobie tylko dużo czasu, traktować nawzajem siebie i swoją przeszłość z szacunkiem i zachowywać się autentycznie. Po jakimś czasie okaże się, że wasza posklejana rodzina wiąże was silniej, niż mogliście się tego spodziewać.

O tym, jak sobie ułożyć życie z rodziną nowego partnera, przeczytacie w najnowszym wydaniu miesięcznika "M jak Mama" (2/2015). Rozmawiamy też o tym na forum Mjakmama24.pl

Polecamy wideo: Jak planować rodzinny budżet?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE