Pierwsze święta po rozwodzie. Jak je zorganizować dzieciom?

2014-12-17 16:42 Katarzyna Stańczyk
Rozwód rodziców, rozwód a dziecko
Autor: thinkstockphotos.com Pierwsze święta po rozwodzie rodzice powinni zaplanować w zgodzie.

Pierwsze święta po rozwodzie są trudne dla wszystkich członków rodziny. Najciężej jednak jest dzieciom, które nie potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji i zrozumieć, że już nie będą spędzały Bożego Narodzenia jednocześnie z obojgiem rodziców. Jak zorganizować pierwsze święta po rozwodzie, żeby dzieci nie cierpiały?

Pierwsze święta po rozwodzie są dla dzieci trudne. Do tej pory wspólnie kupowaliście choinkę, razem piekliście ciasteczka i w rodzinnym gronie przygotowywaliście się do Bożego Narodzenia. Teraz nagle w waszej rodzinie powstała wyrwa, której dziecko nie potrafi zrozumieć. Jak zorganizować pierwsze święta po rozwodzie, żeby maluch uniknął traumy?

Przeczytaj także: Prezenty pod choinkę dla dzieci: wybierz superprezent dla swojej pociechy >>

Pierwsze święta po rozwodzie: wszystko zależy od rodziców

Tak naprawdę wszystko zależy od rodziców i od stosunków, jakie panują między nimi. Jeśli rozwód został przeprowadzony w spokojny sposób, a rodzice doszli do porozumienia w sprawie opieki nad dziećmi, będą potrafili się porozumieć również w kwestii świąt. - Jeśli zgodnie wszystko zorganizują, to dzieci w ogóle nie poczują, że jest jakikolwiek problem z organizacją świąt - mówi założycielka firmy "Kobieta i Rozwód" Krystyna Rek.

Pierwsze święta po rozwodzie: jak je zorganizować?

Najlepszą opcją dla dzieci jest wymienianie się opieką nad dziećmi. Boże Narodzenie to czas, w którym odwiedza się bliskich, jeśli więc dziecko będzie kursować między jednym domem a drugim, nic złego się nie stanie. Ważne, aby rodzice ustalili między sobą wcześniej, kiedy mają u siebie dzieci.

- Nie rozdzielajmy rodzeństwa. Jeśli decydujemy, że wigilię i pierwszy dzień świąt dzieci spędzają z mamą, to drugi dzień świąt niech spędzą z tatą - radzi Krystyna Rek.

Przeczytaj też: Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie? >>

Pierwsze święta po rozwodzie: dlaczego zgoda jest tak ważna?

To od rodziców zależy, jak dzieci będą postrzegały Boże Narodzenie. Jeśli w święta będzie panowała między nimi zgoda, a podział opieki będzie jasny, mimo rozwodu okres świąt będzie im się kojarzył z czasem rodzinnego ciepła. A jeśli rodzice nie będą potrafili się dogadać, w czasie przedświątecznym będą toczyli kłótnie, u kogo jest dziecko, Boże Narodzenie będzie dla nich traumą. - Pamiętajmy, że dziecko przygląda się rodzicom i w dużej mierze w przyszłości powtarza wzorce wyniesione z domu - podsumowuje Krystyna Rek.

Polecamy wideo: Jak dobrać dekoracje świąteczne, które podkreślą świąteczną atmosferę

TVP/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE