Antykoncepcja a karmienie piersią. Jaka antykoncepcja dla karmiącej jest najlepsza?

Kochaj się na zdrowie. Seks w ciąży.
Autor: photos.com

Antykoncepcja po porodzie, gdy matka karmi piersią, powinna być dobrana tak, aby nie zaszkodzić dziecku, które odżywia się mlekiem matki. Karmiąca mama ma do wyboru kilka metod zapobiegania ciąży. Jaka antykoncepcja w trakcie karmienia piersią jest najlepsza?

Wciąż pokutuje mit, że karmienie piersią zapobiega zajściu w ciążę i w związku z tym mamie nie jest potrzebna antykoncepcja w czasie karmienia piersią. Owszem, zapłodnienie jest mało prawdopodobne, gdy niemowlak jest karmiony na żądanie, nie ssie smoczka, przerwy między karmieniami nie trwają dłużej niż 6 godzin, dziecko zjada przynajmniej 6 porcji dziennie i łączny czas karmienia wynosi co najmniej 100 minut na dobę. Te warunki muszą być skrupulatnie wypełniane, a i tak nie ma stuprocentowej pewności, że nie zajdziesz w ciążę. Jeśli więc karmisz naturalnie i nie chcesz, aby twoje niedawno narodzone dziecko szybko miało młodsze rodzeństwo, wybierz skuteczną metodę antykoncepcji, najlepiej wspólnie z ginekologiem. To, co chwali koleżanka, wcale nie musi być dobre dla ciebie.

>>ANTYKONCEPCJA dla karmiącej mamy>>

Dobrze wiedzieć

Nie możesz stosować teraz hormonalnych środków antykoncepcyjnych zawierających estrogeny, a więc tradycyjnych, dwuskładnikowych pigułek, pierścienia dopochwowego, plastrów na skórę.
Seks po porodzie: może ci się przydać intymny żel
Podczas karmienia piersią, zwłaszcza wkrótce po porodzie, kobiety skarżą się na suchość pochwy. Gdy w intymnym miejscu jest zbyt mało śluzu, stosunek bywa bolesny. By temu zapobiec, możesz przed zbliżeniem posmarować ujście pochwy intymnym żelem nawilżającym, np. Intimel, Feminum. Kupisz je w aptece bez recepty.

Antykoncepcja a karmienie piersią: prezerwatywa

Prezerwatywa w sposób mechaniczny uniemożliwia kontakt plemników z pochwą i macicą kobiety. Wiele z nich zawiera dodatkowo środek plemnikobójczy. Zaletą prezerwatyw jest także ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Można je stosować razem z żelami nawilżającymi. Cena: 2–8 zł za sztukę. Skuteczność – wskaźnik Pearla (określa liczbę niepożądanych ciąż na 100 kobiet stosujących tę metodę w ciągu roku) wynosi 3,9–13,8.

Antykoncepcja a karmienie piersią: minipigułka, czyli tabletka jednoskładnikowa

W okresie karmienia piersią nie można stosować klasycznych dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych (zawierają one estrogeny, które przechodząc do mleka, działają niekorzystnie na organizm dziecka i mogą zaburzać laktację). Dopuszczalne są jedynie pigułki z progestagenem. Niewielka ilość tego hormonu hamuje owulację i zagęszcza śluz znajdujący się w szyjce macicy, utrudniając plemnikom przedostanie się do macicy. Metoda jest odpowiednia tylko dla systematycznych pań, bo pigułkę trzeba przyjmować codziennie, przez 28 dni w miesiącu, zawsze o tej samej porze. Kilkugodzinne odstępstwa czasowe mogą zmniejszać jej skuteczność. Wadą minipigułki są plamienia lub krwawienia. Cena: ok. 35 zł za opakowanie. Skuteczność – wskaźnik Pearla: 0,7–5.

Antykoncepcja a karmienie piersią: zastrzyk hormonalny

Zastrzyk z progesteronu zapobiega owulacji, zagęszcza śluz szyjkowy i hamuje rozwój błony śluzowej macicy. Podaje się go domięśniowo, co trzy miesiące, dlatego jest to metoda antykoncepcji odpowiednia dla zapominalskich. Wadą tej metody jest brak możliwości przerwania jej działania z dnia na dzień. Gdy wystąpią objawy niepożądane, trzeba czekać, aż działanie hormonów samoistnie ustanie. Powrót do płodności możliwy jest czasem dopiero po roku od ostatniego zastrzyku. Cena: ok. 50 zł. Skuteczność– wskaźnik Pearla: 0,1.

Antykoncepcja a karmienie piersią: wkładka wewnątrzmaciczna uwalniająca hormony

Wkładka hormonalna umieszczona w macicy, uwalnia progestagen, który wzmacnia działanie samej wkładki. Można ją zastosować 6 tygodni po porodzie. Działa od chwili założenia przez 5 lat. Jeśli kobieta przed upływem tego czasu chce zajść w ciążę, wystarczy wkładkę usunąć. Minusem tej metody jest duży koszt, ok. 850 zł. Jest to jednak jednorazowy wydatek na pięć lat. Skuteczność – wskaźnik Pearla: 0,1.

Antykoncepcja a karmienie piersią: wkładka maciczna bez hormonów

Wkładka maciczna utrudnia plemnikom drogę do jajowodów, zagęszcza śluz szyjkowy. Metoda odpowiednia dla kobiet, które wolą sposoby antykoncepcji długoterminowej, a nie akceptują hormonów lub są zbyt zapominalskie, aby przyjmować codziennie pigułkę. Wkładkę zakłada się raz na 3–4 lata. Koszt: ok. 400 zł. Skuteczność – wskaźnik Pearla wynosi 0,6–2,9.

>>Naturalne metody antykoncepcji: 5 najbardziej popularnych metod>>

Antykoncepcja a karmienie piersią: naturalne metody zapobiegania ciąży

Niezbędna jest obserwacja śluzu szyjkowego i pomiar temperatury ciała, co jest trudne, bo karmienie piersią zaburza cykl. Wadą jest niska skuteczność i konieczność kilkudniowej przerwy w intymnych zbliżeniach. Stosowanie tej metody nic nie kosztuje. Skuteczność metody termicznej – wskaźnik Pearla: 6–20.

Zobacz film: ANTYKOCEPCJA PO PORODZIE: jakie metody antykoncepcyjne są BEZPIECZNE i zalecane w trakcie karmienia piersią

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Patrycja Zydorczyk
|

Witam ja używam jako dodatkowe zabezpieczenie żel contragel u mnie jak do tej pory sprawdza się doskonale polecam serdecznie każdej kobiecie.

anka
|

Mam pytanie, czy któraś z was stosowala minnipigulki, a miala wczescniej problemy z trądzikiem? Miałam zawsze straszny problem z pryszczami, ale pomagały mi w tym tabletki antykoncpecyjne, kiedy postanowiłam zajsc w ciaze i przestałam brać tabletki, cera znowu się pogorszyła. Teraz jak będę karmić, dwuskładnikowcyh tabletek dalej nie moge brać. Co gorsza znalazłam artykuł, gdzie piszą, że minipigulki mogą pogorszyc cere " Jednoskładnikowe tabletki mogą prowadzić do pogorszenia lub powstania zmian trądzikowych, dlatego kobiety cierpiące z powodu tej dermatozy, powinny wybrać inną metodę antykoncepcji. Ktoś wie, jak jest z zastrzykiem albo wkładką?