Ból podbrzusza po okresie - co oznacza ból brzucha po miesiączce

bol podbrzusza
Autor: thinkstockphotos.com

Ból podbrzusza po okresie jest częstym objawem, nie oznacza to jednak, że nie wymaga konsultacji lekarskiej. Przeciwnie. Bóle tych okolic powinny być zawsze zdiagnozowane, ponieważ mogą świadczyć o różnego rodzaju dolegliwościach – zarówno tych o podłożu ginekologicznym, jak i innych, np. o zapaleniu wyrostka

Bóle podbrzusza u kobiet często łącza się z cyklem menstruacyjnym. Na charakterystyczne dolegliwości, będące objawem napięcia przedmiesiączkowego cierpi ponad 75 procent kobiet w wieku rozrodczym. To typowy objaw PMS wywołany wahaniami hormonalnymi zachodzącymi w okresie tuż przed miesiączką. Częste i zupełnie niegroźne są również bóle pojawiające się w momencie owulacji i będące jej skutkiem. Powoduje je podrażnienie wywołane wylaniem się płynu pęcherzykowego i krwi do jamy otrzewnowej. Ból podbrzusza po okresie nie łączy się jednak z cyklem i może zwiastować inne problemy.

Ból podbrzusza po okresie może oznaczać problemy gastryczne

Najczęściej ból brzucha po okresie wywołany jest problemami żołądkowymi, np. zaparciami. Tego typu dolegliwości często występują  u kobiet i są związane z ich gospodarką hormonalną. Przed menstruacją oraz w jej trakcie obniża się poziom progesteronu, a zwiększa prostaglandyn, które odpowiadają za procesy fizjologiczne, także trawienie. Dlatego po okresie kobiecie mogą dokuczać wzdęcia oraz zaparcia, wywołujące ból, a przynajmniej dyskomfort w okolicy podbrzusza.

Innym powodem może być zespół jelita drażliwego. To choroba jelita cienkiego i grubego objawiająca się bólami brzucha oraz zaburzeniami rytmu wypróżnień. Choruje na nią 10-20 proc. społeczeństwa, częściej kobiety niż mężczyźni.
Warto pamiętać, że dolegliwości w bólowe w podbrzuszu mogą również zwiastować zapalenie wyrostka.

Przyczyną bólu brzucha po okresie może być endometrioza

Ból podbrzusza po okresie może być objawem endometriozy, czyli choroby polegającej na przemieszczaniu się komórek błony śluzowej macicy w inne miejsca organizmu. Skutkiem choroby jest powstawanie zmian (torbieli, guzków, stanów zapalnych), krwawiących zgodnie z cyklem menstruacyjnym, a jednym z objawów – ból okolic podbrzusza, który współwystępuje przed i w trakcie miesiączką, ale również w innych dniach cyklu. Ból określany jest przez pacjentki jako dużo silniejszy niż okresowy, może promieniować do pleców, pachwin, pojawiać się w czasie wypróżnień lub stosunku.

Problemy ginekologiczne

Najczęstszą chorobą wywołującą ból podbrzusza po okresie jest zapalenie przydatków, czyli zakażenie bakteryjne narządów miednicy mniejszej. Charakterystycznemu bólowi podbrzusza towarzyszy zwykle podwyższona temperatura ciała, niekiedy biegunka, mdłości i wymioty oraz ostry ból szyjki macicy, uwidaczniający się podczas badania ginekologicznego.  Bóle brzucha mogą być również objawem problemów z jajnikami, np. ich skręcenia się.

Choroby układu moczowego

Przyczyną bólu okolic podbrzusza może być również  zapalenie układu moczowego lub pęcherza. To jedne z najczęstszych  infekcji, na które szczególnie narażone są kobiety – ze względu na budowę anatomiczną, czyli którą cewkę moczową przez którą łatwiej przedostają się do organizmu bakterie i drobnoustroje chorobotwórcze.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE