DEPILACJA u dziecka. Kiedy pozwolić CÓRCE na pierwszą depilację? [FILM]

2014-08-12 12:51

Coraz częściej mamy pozwalają dziewczynkom, wkraczającym w wiek dojrzewania, na depilację. Czy wykonywanie takich zabiegów w 9. lub 10. roku życia jest niebezpieczne? Jakie może mieć skutki? Rozmawiają dermatolog dr Olga Glińska, dziennikarka Odeta Moro oraz prezenterka Magdalena Modra.

Depilacja u dziecka
Autor: TVP/x-news Im wcześniej dziewczynka zacznie się depilować, tym większy problem z owłosieniem będzie miała w przyszłości.

Spis treści

  1. Depilacja u dzieci: pozwalać czy nie?
  2. Depilacja u dzieci: konsekwencje

Dziewczynki coraz szybciej wkraczają w okres dojrzewania. Chcą być postrzegane jako dorosłe, zaczynają więc wykonywać zabiegi pielęgnacyjne, których dokonują dorosłe kobiety. Czy 9-latka powinna się depilować?

Reklama RAJSTOP z 8-letnimi dziewczynkami. Niewinna zabawa czy przejaw seksualizacji dzieci? >>

Depilacja u dzieci: pozwalać czy nie?

To zależy z jakich powodów chce to zrobić. Jeśli idzie śladami koleżanek i nie chce wyłamywać się z szeregu, warto po prostu z nią porozmawiać. Nie można jednak kategorycznie zabraniać depilacji i lekceważyć problemów córki, bo może ona popaść w kompleksy.

- Gdyby przyszła do mnie córa 13-letnia i powiedziała, że owłosienie to dla niej problem, bo na wf-ie ktoś się z niej śmieje, to nie miałabym nic przeciwko. Zwłaszcza gdyby lekarz wyraził zgodę - mówi Odeta Moro.

Inną rzeczą jest nadmierne owłosienie. W takich wypadkach warto po prostu udać się z córką do endokrynologa i zbadać przyczyny nadmiernego owłosienia. Najczęściej odpowiadają za nie wahania hormonów związane z okresem dojrzewania, ale nie można wykluczać, że problem ma głębsze podłoże.

Fraki dla dziewczynek nowym hitem modowym. Są stlowe, pasują do wszystkiego >>

Depilacja u dzieci: konsekwencje

- Skóra takich dziewczynek jest bardzo wrażliwa. Żyletki doprowadzą do pojawienia się nadmiernego owłosienia, a kremy mogą spowodować uczulenia i inne reakcje alergiczne - mówi dermatolog dr Olga Glińska.

Im wcześniej dziewczynka zacznie się depilować, tym większy problem z włoskami będzie miała w przyszłości. Zaczną one szybciej odrastać, zabiegi trzeba będzie przeprowadzać coraz częściej, co może spowodować wrastanie włosków lub podrażnienie skóry.

Trzeba również pamiętać, że małe dziewczynki często nie wiedzą, jak powinno się przeprowadzać depilację. Wykonując zabiegi w nieprawidłowy sposób, mogą sobie zrobić krzywdę. Zacięcie żyletką, podrażniona skóra od kremu czy wosku to tylko niektóre konsekwencje źle przeprawdzonej depilacji.

TVP/x-news