Czy nastolatka może dostać receptę na tabletki antykoncepcyjne? Tak, nawet od pediatry

2024-10-09 13:31

Antykoncepcję hormonalną, a więc receptę na tabletki antykoncepcyjne może wypisać lekarz każdej specjalności. Dziecku, które nie skończyło jeszcze 18 lat może wypisać ją na przykład pediatra. Czy potrzebna jest zgoda rodzica?

Czy nastolatka może dostać receptę na tabletki antykoncepcyjne? Tak, nawet od pediatry

i

Autor: Getty Images Czy nastolatka może dostać receptę na tabletki antykoncepcyjne? Tak, nawet od pediatry

Antykoncepcja hormonalna w postaci tabletek antykoncepcyjnych to jedna z najbardziej skutecznych form zapobiegania niechcianej ciąży. W Polsce, podobnie jak w innych krajach, wiek inicjacji seksualnej obniża się. Dziś „pierwszy raz” młodzi ludzie przeżywają między 15. a 18. rokiem życia, przy czym współżyje 80% nastolatków, którzy nie skończyli jeszcze 18 lat.

Czy jednak osoba, która nie osiągnęła pełnoletności może kupić tabletki antykoncepcyjne? Antykoncepcja hormonalna jest dostępna wyłącznie na receptę i choć taką receptę może wypisać lekarz każdej specjalizacji, nie każdy to zrobi. Dlaczego?

M jak mama - Dlaczego miesiączka się spóźnia?

Tabletki antykoncepcyjne może przepisać pediatra

Faktem jest, że receptę na tabletki antykoncepcyjne może przepisać lekarz dowolnej specjalizacji. Warto o tym pamiętać, gdy kończy ci się opakowanie, a terminy do ginekologa są odległe. Udaj się do internisty i poproś o wypisanie kolejnej recepty. Możesz poprosić także o przepisanie recepty, której termin ważności upłynął.

Prawdą jest również to, że antykoncepcję hormonalną może przepisać pediatra. Jednak jeśli dotyczy to osoby między 15. a 16. rokiem życia wymagana będzie zgoda rodzica lub opiekuna. W przypadku nastolatki między 16. a 18. rokiem życia potrzebna będzie zgoda nastolatki i rodzica.

Warto pamiętać, że antykoncepcja hormonalna może zostać przepisana nie tylko w celach antykoncepcyjnych, ale również dla uregulowania gospodarki hormonalnej. Może być także wymagana przez dermatologa, który do leczenia włącza leki o działaniu teratogennym. W takim przypadku można po receptę udać się do pediatry. Jednak są sytuacje, w których mimo wszystko warto odwiedzić ginekologa.

Kiedy iść z dzieckiem do ginekologa po antykoncepcję?

Pediatra może odmówić wypisania dziecku recepty np. ze względów zdrowotnych. Przeciwwskazaniem mogą okazać się obciążenia w rodzinie (np. nadciśnienie), jeśli nastolatka nie ma regularnych cykli miesiączkowych i dopiero niedawno pojawiła się u niej pierwsza miesiączka, zasadne może być wykonanie badań krwi, dopochwowego usg a także pogłębionego wywiadu lekarskiego.

Jeśli zostaniecie odesłani do ginekologa - tym lepiej. Pierwsza wizyta z córką u ginekologa jest szczególnie ważna, gdy po tabletki zgłaszacie się z wyraźnej przyczyny: w celu zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Gdy układ podwzgórze - przysadka - jajniki sterujący cyklem menstruacyjnym nie jest wystarczająco dojrzały, lekarz może odradzić stosowanie hormonów. Przepisując tabletki antykoncepcyjne, nastolatka powinna zostać poinformowana o korzyściach, a także o ewentualnych skutkach ubocznych. Będzie nim np. zatrzymywanie wody na początku terapii hormonalnej.

Decyzja o rozpoczęciu przyjmowania doustnej antykoncepcji, tak samo jak decyzja o współżyciu, powinna zostać podjęta świadomie i dojrzale. Wpływ na jej skuteczność ma m.in. przyjmowanie tabletek o stałej porze. 

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"