MASTURBACJA 7 mitów na temat onanizmu

2014-09-30 16:16

Masturbacja pełni różne funkcje w naszym życiu seksualnym – może być środkiem zastępczym w przypadku braku możliwości współżycia z partnerem, uzupełnieniem tego współżycia bądź po prostu chwilą przyjemności sam na sam ze sobą. Mimo, że do masturbacji przyznaje się ok. 90 proc. mężczyzn i ponad połowa kobiet, wciąż krąży wiele mitów na jej temat.

Spis treści

  1. 1. Masturbacja dotyczy tylko wieku dojrzewania
  2. 2. Kobiety się nie masturbują
  3. 3. Osoby będące w związku nie potrzebują masturbacji
  4. 4. Masturbacja jest szkodliwa
  5. 5. Masturbacja prowadzi do uzależnienia
  6. 6. Masturbacja zmniejszy twoje doznania seksualne
  7. 7. Masturbacja to powód do wstydu i nie należy o niej mówić

Masturbacja (nazywana również onanizmem), co ciekawe, nie jest zjawiskiem dotyczącym jedynie ludzi – robią to również zwierzęta. Można zatem wnioskować, że jest to czynność zupełnie naturalna i wpisana w naszą seksualność, jednak często można spotkać się ze stwierdzeniami, że masturbacja szkodzi zdrowiu, zubaża nasze życie erotyczne i zagraża moralności. Na szczęście nie jest to prawdą, a co więcej – masturbacja może przynieść nam sporo korzyści, rozbudzić nasze libido, pomóc nam poznać nasze własne ciało i zwiększyć satysfakcję z seksu. W tym artykule rozprawiamy się z siedmioma najpopularniejszymi mitami dotyczącymi masturbacji.

SEKS W CIĄŻY nie zagraża dziecku, gdy ciąża przebiega prawidłowo! >>

1. Masturbacja dotyczy tylko wieku dojrzewania

Zachowania masturbacyjne mogą pojawić się bardzo wcześnie, już u dwu-, trzyletnich dzieci. Jest to zupełnie naturalny etap rozwoju psychoseksualnego dziecka. Kilkulatek jednak nie łączy jeszcze masturbacji z pobudzeniem seksualnym, pojawia się ono dopiero w okresie dojrzewania. To prawda, że większość chłopców i dziewcząt zaczyna się masturbować właśnie w tym okresie, stanowi to naturalną odpowiedź na budzące się potrzeby seksualne. Te potrzeby, choć najsilniejsze są właśnie w czasie owej „burzy hormonalnej”, nie mijają jednak – towarzyszą nam w całym dorosłym życiu, a więc i masturbacja może nam towarzyszyć. Osoby dorosłe także często sięgają po samozaspokojenie, szczególnie w przypadku braku możliwości zaspokojenia potrzeb z partnerem. Nie ma podstaw, by twierdzić, że masturbacja człowieka dojrzałego płciowo jest czymś niewłaściwym.

2. Kobiety się nie masturbują

Faktem jest, że do masturbacji przyznaje się w badaniach ponad 90% mężczyzn i tylko niewiele ponad połowa kobiet (wartości te różnią się nieznacznie w różnych publikacjach). Jednak... no właśnie – przyznaje się. Jest duże prawdopodobieństwo, że wiele spośród masturbujących się kobiet ma opory przed otwartym przyznaniem się do tego, głównie z powodu skrępowania i powszechnych stereotypów, według których kobiece potrzeby seksualne są znacznie mniejsze niż męskie, a kobiecie masturbować się „nie wypada”. Kobiece libido w niczym nie ustępuje męskiemu, dlatego wiele pań chętnie i często się masturbuje.

Jak zwiększyć swoje libido? [4 PRAKTYCZNE PORADY] >>

3. Osoby będące w związku nie potrzebują masturbacji

Nieprawdą jest, że masturbują się wyłącznie osoby samotne, niemające partnera i możliwości uprawiania seksu. Wiele osób traktuje masturbację jako uzupełnienie współżycia seksualnego w związku, a także jako środek zastępczy na czas chwilowej niedostępności stałego partnera. Problem może pojawić się w momencie, w którym masturbacja zaczyna wpływać w negatywny sposób na życie seksualne pary – np. przyczyniając się do zmniejszenia częstotliwości lub jakości współżycia, a w konsekwencji powodując cierpienie jednego lub obu partnerów. Dopóki jednak tak się nie dzieje, nie ma powodów do niepokoju.

4. Masturbacja jest szkodliwa

Na szczęście dziś nikt już nie wierzy w to, że onanizm powoduje ślepotę i porost włosów na dłoniach. Wciąż jednak funkcjonuje sporo stereotypów, zgodnie z którymi masturbacja wpływa negatywnie na rozwój narządów płciowych, na rozwój psychoseksualny, przyczynia się do problemów z koncentracją i zubożenia emocjonalnego. Nie ma żadnych dowodów na szkodliwość masturbacji, przeciwnie – seksuolodzy często podkreślają, że może ona mieć pozytywny wpływ na życie seksualne, ponieważ dzięki niej możemy dobrze poznać swoje ciało i jego reakcje.

Ból podczas seksu: skąd się biorą takie zaburzenia seksualne? >>

5. Masturbacja prowadzi do uzależnienia

Warto pamiętać, że uzależnić można się od wszystkiego, co jest przyjemne – nawet od jedzenia. Dlatego oczywiście uzależnienie od masturbacji jest możliwe, ale nie stanowi to dowodu na szkodliwość masturbacji jako takiej. W większości przypadków jest ona zachowaniem pojawiającym się w odpowiedzi na naturalne pobudzenie seksualne i jeśli nie zaburza w żaden sposób funkcjonowania człowieka (np. poprzez uporczywe myśli na temat masturbacji i wewnętrzny przymus sięgania po samozaspokojenie kilkakrotnie w ciągu dnia), nie jest zachowaniem odbiegającym od normy.

6. Masturbacja zmniejszy twoje doznania seksualne

Wprost przeciwnie! Seksuolodzy często doradzają masturbację kobietom, które mają problemy z osiągnięciem orgazmu. Pieszczenie własnego ciała jest najlepszym sposobem na jego poznanie, na nauczenie się, w jaki sposób reaguje ono na dotyk, które miejsca są najwrażliwsze i jakie pieszczoty dają najwięcej przyjemności. Zasada jest prosta: jeśli masz trudność z osiągnięciem orgazmu z partnerem, najpierw spróbuj osiągnąć go sama! Jeśli będziesz wiedziała, co daje Ci rozkosz, będziesz mogła przekazać tę wiedzę swojemu partnerowi, co z pewnością zwiększy waszą satysfakcję z seksu.

SEKS w związku: dlaczego seks jest ważny? 4 powody, dla których warto się regularnie kochać >>

7. Masturbacja to powód do wstydu i nie należy o niej mówić

Jak już zostało podkreślone wyżej – masturbacja jest zachowaniem naturalnym i dotyczącym większości z nas, dlatego nie warto się wstydzić o niej rozmawiać. Stereotypy na temat samozaspokojenia są wciąż powszechne i najczęściej dość krzywdzące dla kobiet (mężczyźni mają społeczne przyzwolenie na rozmowy o masturbacji, zaś kobietom wciąż niejako odmawia się prawa do posiadania i zaspokajania potrzeb seksualnych). Warto z nimi walczyć, przyznając otwarcie: tak, masturbuję się, bo szanuję swoją seksualność i swoje prawo do przyjemności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza