Rodzice w szpitalach śpią na podłodze, krzesłach i leżankach. Jak traktowany jest rodzic chorego dziecka w szpitalu?

2017-02-20 13:54

Rodzice mają prawo przebywać z dzieckiem w szpitalu, jednak to, w jakich warunkach nocują, pozostawia wiele do życzenia. Czasem muszą spać na karimacie czy na krześle. Rodzice często nawet nie pytają o swoje prawa ze strachu przed konsekwencjami i gorszym traktowaniem. Zobacz, jak traktowany jest rodzic chorego dziecka w szpitalu i jak wygląda nocowanie z dzieckiem w szpitalu?

dziecko w szpitalu
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak wyglądają noclegi rodziców chorych dzieci w szpitalach?
  2. Ile kosztuje nocleg rodzica w szpitalu?
  3. Polecamy wideo: Chcesz spać przy dziecku w szpitalu?

Dziecko w szpitalu to dla każdego rodzica bardzo stresująca sytuacja. Nową rzeczywistością jest przerażone przede wszystkim dziecko. Dlatego tak ważne jest, aby mogło mieć obok siebie rodziców, którym ufa i dzięki nim czuje się bezpiecznie.

Jak wyglądają noclegi rodziców chorych dzieci w szpitalach?

Według Europejskiej Karty Praw Pacjenta każdy rodzic ma prawo przebywać ze swoim dzieckiem w szpitalu. Jak się okazuje nie wszystkie placówki medyczne są przygotowane na to, że rodzice przebywają razem ze swoimi dziećmi na szpitalnej sali. W rezultacie zdarza się, że chcąc zostać z dzieckiem na noc muszą spać na krześle czy karimacie, a przed obchodem szybko posprzątać swoje rzeczy, tak aby nie przeszkadzać personelowi medycznemu w pracy. 

W niektórych placówkach rodzice chorych dzieci nocują jak partyzanci: na krześle, materacu, z karimatą pod plecami i to nie są pojedyńcze przypadki. Taki nocleg nie kosztuje nic, ale o komforcie nie ma mowy, a przecież wypoczęty rodzic to wsparcie dla dziecka w tym trudnym czasie. Jak mówi Krystyna Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta: rodzic spędza noc na podłodze, często nawet pod łóżkiem pacjenta. 

Rodzice przebywający z dziećmi podczas ich pobytu w szpitalu czasem są tam kilka dni, ale zdarzają się sytuacje, kiedy konieczność pobytu się wydłuża i zamiast kilka dni, dziecko spędza tam kilka tygodni, a nawet miesięcy. Trudno sobie wyobrazić, że przez tak długi czas rodzic jest zmuszony do spania na karimacie czy krześle. Kobiety, które nocują przy swoich dzieciach mają już nawet własne określenie: matki karimatki. Raczej nie trzeba tłumaczyć skąd się wzięło!

Taka sytuacja dotyczy bardzo wielu szpitali, ale nie oznacza to, że jest to standardem we wszystkich placówkach medycznych. W niektórych rodzice mają do dyspozycji rozkładne fotele do spania, a matki karmiące piersią otrzymują obiad. Jednak nie jest to regułą, choć z pewnością wszyscy rodzice dzieci przebywających w szpitalu tego właśnie by sobie życzyli. 

Ile kosztuje nocleg rodzica w szpitalu?

Aby móc skorzystać z noclegu w szpitalu trzeba zapłacić, ale i to nie gwarantuje, że wypożyczymy leżankę czy pościel. W sezonie infekcji, kiedy sale są przepełnione brakuje nawet leżaków. Ceny miejsc do spania są uzależnione od placówki i wahają się między 15 a 25 zł.

Pobyt z dzieckiem w szpitalu. Jakie prawa ma rodzic?

Polecamy wideo: Chcesz spać przy dziecku w szpitalu?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza