5 najczęstszych pytań o leczenie przeziębienia u niemowlaka: sprawdź, czy znasz odpowiedzi

2016-02-28 14:17

5 najczęstszych pytań o leczenie przeziębienia u niemowlaka: sprawdź, czy znasz odpowiedzi. Jak rozpoznać chorobę u kilkumiesięcznego dziecka? Jak leczyć jego katar i kiedy iść do lekarza? To typowe wątpliwości każdej mamy, które chcemy rozwiać.

Przeziębienie u niemowlaka
Autor: thinkstockphotos.com Przeziębienie u niemowlaka można zwalczyć domowymi sposobami.

Spis treści

  1. Przeziębione niemowlę: jak pomóc niemowlakowi, który jest przeziębiony i marudny?
  2. Przeziębione niemowlę: co robić, gdy malutkiemu dziecku dokucza katar?
  3. Przeziębione niemowlę: czy trzeba iść do lekarza z niemowlakiem, który ma gorączkę i katar?
  4. Przeziębione niemowlę: jak rozpoznać przeziębienie?
  5. Przeziębione niemowlę: jak szybko zbić temperaturę?
  6. Polecamy wideo: Syrop z cebuli - płynne zdrowie

Kilkumiesięczne niemowlę nie powie ci, że źle się czuje. Dlatego musisz sama zgadywać, co mu jest, i domyślać się, jak mu pomóc. A ponieważ jako młoda mama nie masz w tej materii jeszcze zbyt dużego doświadczenia, jesteś pełna obaw i wątpliwości. Odpowiadamy więc na najczęstsze pytania świeżo upieczonych rodziców dotyczące choroby dziecka.

Przeziębione niemowlę: jak pomóc niemowlakowi, który jest przeziębiony i marudny?

Aby poprawić dziecku nastrój, postaraj się ulżyć mu w jego dolegliwościach. Posmaruj klatkę piersiową maścią z eukaliptusem, która ułatwi oddychanie mimo zatkanego noska. Podobne działanie ma nawilżanie powietrza w pokoju: wieszaj mokre, czyste ręczniki na grzejnikach lub włącz nawilżacz. Podawaj dziecku dużo płynów, bo to konieczne przy infekcji: po 6. miesiącu życia może to być herbatka malinowa lub napar z lipy, które rozgrzewają i mają działanie napotne. Możesz też wykąpać maluszka w wodzie z naparem z tymianku, który działa bakteriobójczo i relaksująco (4 stołowe łyżki tymianku na 2 litry wrzątku).

Czytaj także: Czy inhalacje z olejków można stosować u niemowląt?

Przeziębione niemowlę: co robić, gdy malutkiemu dziecku dokucza katar?

Zakatarzonemu niemowlęciu trzeba często udrożniać nosek, zwłaszcza przed jedzeniem i spaniem, ponieważ sam nie potrafi wydmuchać wydzieliny i ma trudności z oddychaniem. Najpierw wpuść mu do nozdrzy sól fizjologiczną albo roztwór wody morskiej, które nawilżą śluzówkę i rozmiękczą wydzielinę – ułatwi to oczyszczenie nosa. Najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze jest odciąganie kataru aspiratorem. Smaruj skórę pod nosem maścią majerankową i jak najczęściej trzymaj niemowlaka w pozycji pionowej, np. nosząc go na rękach. Podłóż też pod materacyk łóżeczka książki lub zwinięte ręczniki, by unieść go z jednej strony. Jeśli smyk będzie spał z główką uniesioną wyżej, lżej mu będzie oddychać.

Przeziębione niemowlę: czy trzeba iść do lekarza z niemowlakiem, który ma gorączkę i katar?

U kilkumiesięcznego dziecka każda infekcja może być groźna, dlatego lepiej iść do lekarza, zwłaszcza jeżeli pojawi się u niego wysoka temperatura. Nawet zwykły katar może być początkiem poważniejszej infekcji (np. bakteryjnej – świadczy o tym żółtawy kolor wydzieliny z nosa) lub przerodzić się np. w zapalenie ucha. Konsultacji wymaga też sytuacja, gdy lekkie objawy obserwowane od kilku dni zaczynają się nasilać lub dołączają do nich nowe.

Przeziębione niemowlę: jak rozpoznać przeziębienie?

Rozdrażnienie, płacz i zachowanie inne niż zwykle to pierwsze symptomy choroby. Po kilku godzinach lub następnego dnia pojawią się dodatkowe sygnały: infekcje górnych dróg oddechowych zaczynają się np. katarem lub kaszlem. Gdy niemowlak nie chce jeść ani pić, może boleć go gardło, a jeżeli łapie się za uszko, pociera rączką o główkę i bardzo płacze, np. przekręcając się w czasie snu na boczek – możesz podejrzewać zapalenie ucha, które wiąże się z silnym bólem. Charakterystyczna dla chorób wirusowych jest też gorączka powyżej 38°C (temperatura 37,3–38°C to u niemowląt jedynie stan podgorączkowy).

Czytaj także: Trzydniówka u dziecka: czy trzeba iść do lekarza? Rozmowa z pediatrą

Przeziębione niemowlę: jak szybko zbić temperaturę?

Jeżeli niemowlę ma stan podgorączkowy, nie musisz nic robić, bo taka temperatura jest potrzebna organizmowi do walki z wirusami. Gdy jednak termometr pokazuje więcej niż 38°C, obniżaj gorączkę, by nie dopuścić do drgawek lub nadmiernego wysiłku serca. Zastosuj lek przeciwgorączkowy (paracetamol lub ibuprom) – u kilkumiesięcznych dzieci najlepiej sprawdza się syrop, a jeśli maluch wymiotuje po syropie – zastosuj czopki. Jeżeli nie chcesz podawać leku bez konsultacji z lekarzem, możesz zmniejszyć temperaturę, stosując chłodny okład.

Polecamy wideo: Syrop z cebuli - płynne zdrowie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza