Antybiotyki u niemowlaka - podawanie antybiotyku noworodkowi

2012-09-17 14:36

Twój malec zachorował i musi wziąć antybiotyk? Zastanawiasz się, jak podawać niemowlakowi antybiotyk, aby lek skutecznie zwalczył bakterie, ale nie zaszkodził maluszkowi?

Probiotyki - kiedy warto podawać je niemowlakowi?
Autor: _photos.com|photos.com Probiotyki - kiedy warto podawać je niemowlakowi?

Spis treści

  1. Poznaj 10 naturalnych antybiotyków - zobacz film
  2. Antybiotyki u niemowlaka podawaj z probiotykiem

Aby antybiotykoterapia była skuteczna, powinnaś podać dziecku całą serię, nie przerywając jej, gdy niemowlak poczuje się lepiej. Dobrze dobrany antybiotyk postawi malca na nogi, ale najpewniej zniszczona zostanie pożyteczna flora bakteryjna przewodu pokarmowego dziecka, dzięki której organizm nabiera odporności, a także może prawidłowo przyswajać i trawić pokarmy. Dlatego, gdy podajesz szkrabowi antybiotyk, musisz liczyć się z tym, że potem może łatwiej łapać infekcje, jak również, że pojawią się u niego wzdęcia, bóle brzucha, biegunka. A w wypadku małego dziecka biegunka (plus gorączka i brak apetytu) niesie ryzyko szybkiego odwodnienia.

Poznaj 10 naturalnych antybiotyków - zobacz film

Antybiotyki u niemowlaka podawaj z probiotykiem

Aby uniknąć skutków ubocznych, podawaj dziecku preparat osłonowy z probiotykami. Należy to robić w trakcie antybiotykoterapii, nie wcześniej niż 2 godziny po zażyciu antybiotyku. Chodzi o to, by bakterie kwasu mlekowego zdążyły zadziałać w układzie pokarmowym. Preparat probiotyczny trzeba podawać malcowi także przez 5–7 dni po zakończonej antybiotykoterapii, 3–4 razy dziennie. Masz do wyboru np. Enterol, Trilac, Lakcid, Lacidofil, Probiolac Plus. Podawaj je niemowlęciu, wysypując zawartość kapsułki na łyżkę z wodą (albo ze swoim odciągniętym mlekiem), a następnie wciągnij zawartość do strzykawki i powoli wstrzykuj do buzi dziecka. Probiotyki znajdują się też w niektórych jogurtach i kefirach (informacji szukaj na opakowaniu), które możesz podawać dziecku pod koniec pierwszego roku życia, oraz w mleku probiotycznym, tzw. acidofilnym. Mleko probiotyczne podawaj małemu rekonwalescentowi karmionemu sztucznie. Pamiętaj, że bakterie kwasu mlekowego nie lubią wysokiej temperatury, dlatego taką mieszankę trzeba przechowywać w lodówce oraz przyrządzać z wodą o temperaturze nie wyższej niż 50º C.

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza