Autyzm może być widoczny już u 2-miesięcznego niemowlaka. Zwróć uwagę na spojrzenie

2022-06-24 13:51

Zastanawiasz się jak rozpoznać autyzm u niemowlaka? Jest nadzieja na wcześniejsze wykrywanie, a więc i terapię autyzmu. Okazuje się, że pewne symptomy tego zaburzenia są widoczne już u dwumiesięcznych niemowląt.

autyzm
Autor: Getty Images Jak rozpoznać autyzm u niemowlaka?

Obecnie autyzm u dziecka wykrywa się zwykle dopiero w wieku 1,5-3 lat, ponieważ objawy autyzmy są rzadko widoczne u niemowląt.  Późne zdiagnozowanie autyzmu u niemowlaka działa na niekorzyść dziecka – traci ono czas, który mogłoby wykorzystać na terapię, podczas gdy jego rówieśnicy rozwijają się.

Zaburzenie to rozpoznawane jest na podstawie charakterystycznych zachowań i deficytów u dziecka. Objawy, które mogą świadczyć o tym zaburzeniu, to m.in.: słaby kontakt wzrokowy, opóźnienie w rozwoju mowy, samotna zabawa, bawienie się zabawkami niezgodnie z ich funkcją, nieodpowiadanie na uśmiech. Jak rozpoznać autyzm u niemowlęcia?

Spis treści

  1. Objawy autyzmu u niemowlaka
  2. Jak rozpoznać autyzm u niemowlaka?
  3. Autyzm u niemowlaka można wykrywać już u 2-miesięcznych dzieci
Autyzm. Co o nim wiemy? Jak wygląda życie z tym zaburzeniem?

Objawy autyzmu u niemowlaka

Pierwsze sygnały świadczące o autyzmie można dostrzec już u niemowlęcia, choć wyraźniej uwidaczniają się w drugim i trzecim roku życia. Mogą mieć różne nasilenie: od dyskretnych po dostrzegalne już od pierwszych chwil spędzonych z dzieckiem.

Sprawdź także: Jak rozpoznać, że dziecko jest autystyczne?

Gdy rodzice zaniepokojeni zaburzeniami zachowania u dziecka szukają odpowiedzi na pytanie o objawy autyzmu, często zderzają się z niezrozumiałymi i fachowymi określeniami: stereotypie, wskazywanie protoimperatywne, echolalia… Łatwiej chyba nauczyć się obcego języka. Czas zatem przełożyć ten fachowy żargon na konkretne przykłady.

Jak rozpoznać autyzm u niemowlaka?

Rozpoznanie autyzmu to żmudny proces. Nie ma uniwersalnej listy objawów, które pozwalałyby zdiagnozować zaburzenie podczas jednej wizyty u specjalisty jak choćby anginę. Choć u niektórych dzieci objawy autyzmu można dostrzec w okresie niemowlęcym, potrzebne jest do tego wnikliwe oko, dociekliwość w wyjaśnianiu niepokojących sygnałów i otwarty umysł.

  • Objawy autyzmy w pierwszym półroczu życia dziecka:

Dziecko nie nawiązuje kontaktu wzrokowego z inną osobą. Gdy zwracasz się do 2-3-miesięcznego dziecka, ono choć na kilka sekund skupia wzrok na tobie, robi różne miny, uśmiecha się, a czasem zaczyna płakać.

Przeczytaj: Skąd się bierze autyzm?

  • Objawy autyzmy w drugim półroczu życia dziecka:

Brak jakiejkolwiek reakcji na swoje imię. Nie potrzebuje czułości, przytulania. Nie lubi być huśtane, kołysane, bujane na kolanach. Słaby rozwój mowy. Pod koniec roczku nie robi pa-pa ani koci koci łapci.

Autyzm u niemowlaka można wykrywać już u 2-miesięcznych dzieci

Badacze z Emory University School w Atlancie odkryli, że dzięki komputerowemu śledzeniu ruchów gałek ocznych autyzm można wykryć już u 2-miesięcznego dziecka.

Okazuje się, że już tak małe dziecko wykazuje pewne symptomy autyzmu: nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, wykazują mniejszą uwagę podczas oglądania scenek obrazujących interakcje między ludźmi. Tych subtelnych różnic między niemowlakami autystycznymi a zdrowymi nie można jednak wykryć gołym okiem.

Dowiedz się: Czy autyzm można wyleczyć?

Potrzebna jest do tego specjalna technologia. Dzięki odkryciu będzie można wcześniej zacząć leczyć dzieci z autyzmem, przez co różnice w rozwoju w stosunku do zdrowych dzieci nie będą tak duże.

Czy wiesz, jak opiekować się niemowlakiem?

Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić niemowlę?
Zdjęcie

Posłuchaj PODCASTU:

Listen to "Fakty i mity na temat autyzmu. DROGOWSKAZY" on Spreaker.