Autyzm może być widoczny już u 2-miesięcznego niemowlaka. Zwróć uwagę na spojrzenie

2022-06-24 13:51

Zastanawiasz się jak rozpoznać autyzm u niemowlaka? Jest nadzieja na wcześniejsze wykrywanie, a więc i terapię autyzmu. Okazuje się, że pewne symptomy tego zaburzenia są widoczne już u dwumiesięcznych niemowląt.

autyzm
Autor: Getty Images Jak rozpoznać autyzm u niemowlaka?

Obecnie autyzm u dziecka wykrywa się zwykle dopiero w wieku 1,5-3 lat, ponieważ objawy autyzmy są rzadko widoczne u niemowląt.  Późne zdiagnozowanie autyzmu u niemowlaka działa na niekorzyść dziecka – traci ono czas, który mogłoby wykorzystać na terapię, podczas gdy jego rówieśnicy rozwijają się.

Zaburzenie to rozpoznawane jest na podstawie charakterystycznych zachowań i deficytów u dziecka. Objawy, które mogą świadczyć o tym zaburzeniu, to m.in.: słaby kontakt wzrokowy, opóźnienie w rozwoju mowy, samotna zabawa, bawienie się zabawkami niezgodnie z ich funkcją, nieodpowiadanie na uśmiech. Jak rozpoznać autyzm u niemowlęcia?

Spis treści

  1. Objawy autyzmu u niemowlaka
  2. Jak rozpoznać autyzm u niemowlaka?
  3. Autyzm u niemowlaka można wykrywać już u 2-miesięcznych dzieci
Autyzm. Co o nim wiemy? Jak wygląda życie z tym zaburzeniem?

Objawy autyzmu u niemowlaka

Pierwsze sygnały świadczące o autyzmie można dostrzec już u niemowlęcia, choć wyraźniej uwidaczniają się w drugim i trzecim roku życia. Mogą mieć różne nasilenie: od dyskretnych po dostrzegalne już od pierwszych chwil spędzonych z dzieckiem.

Sprawdź także: Jak rozpoznać, że dziecko jest autystyczne?

Gdy rodzice zaniepokojeni zaburzeniami zachowania u dziecka szukają odpowiedzi na pytanie o objawy autyzmu, często zderzają się z niezrozumiałymi i fachowymi określeniami: stereotypie, wskazywanie protoimperatywne, echolalia… Łatwiej chyba nauczyć się obcego języka. Czas zatem przełożyć ten fachowy żargon na konkretne przykłady.

Jak rozpoznać autyzm u niemowlaka?

Rozpoznanie autyzmu to żmudny proces. Nie ma uniwersalnej listy objawów, które pozwalałyby zdiagnozować zaburzenie podczas jednej wizyty u specjalisty jak choćby anginę. Choć u niektórych dzieci objawy autyzmu można dostrzec w okresie niemowlęcym, potrzebne jest do tego wnikliwe oko, dociekliwość w wyjaśnianiu niepokojących sygnałów i otwarty umysł.

  • Objawy autyzmy w pierwszym półroczu życia dziecka:

Dziecko nie nawiązuje kontaktu wzrokowego z inną osobą. Gdy zwracasz się do 2-3-miesięcznego dziecka, ono choć na kilka sekund skupia wzrok na tobie, robi różne miny, uśmiecha się, a czasem zaczyna płakać.

Przeczytaj: Skąd się bierze autyzm?

  • Objawy autyzmy w drugim półroczu życia dziecka:

Brak jakiejkolwiek reakcji na swoje imię. Nie potrzebuje czułości, przytulania. Nie lubi być huśtane, kołysane, bujane na kolanach. Słaby rozwój mowy. Pod koniec roczku nie robi pa-pa ani koci koci łapci.

Autyzm u niemowlaka można wykrywać już u 2-miesięcznych dzieci

Badacze z Emory University School w Atlancie odkryli, że dzięki komputerowemu śledzeniu ruchów gałek ocznych autyzm można wykryć już u 2-miesięcznego dziecka.

Okazuje się, że już tak małe dziecko wykazuje pewne symptomy autyzmu: nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, wykazują mniejszą uwagę podczas oglądania scenek obrazujących interakcje między ludźmi. Tych subtelnych różnic między niemowlakami autystycznymi a zdrowymi nie można jednak wykryć gołym okiem.

Dowiedz się: Czy autyzm można wyleczyć?

Potrzebna jest do tego specjalna technologia. Dzięki odkryciu będzie można wcześniej zacząć leczyć dzieci z autyzmem, przez co różnice w rozwoju w stosunku do zdrowych dzieci nie będą tak duże.

Posłuchaj PODCASTU:

Listen to "Fakty i mity na temat autyzmu. DROGOWSKAZY" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza