Badanie moczu niemowlaka: jak pobrać próbkę moczu?

2011-11-16 14:59 Agnieszka Czechowska
Badanie moczu niemowlaka: jak pobrać próbkę moczu?
Autor: photos.com Badanie moczu niemowlaka

Badanie moczu niemowlaka może być zlecone przez lekarza, jeżeli dziecko ma gorączkę niewiadomego pochodzenia lub podejrzenie infekcji układu moczowego. Przeczytaj jak pobrać probkę moczu u niemowlaka, jak przykleić woreczek na mocz i ile moczu potrzeba do badania. 

Badanie moczu u niemowlaka wykonuje się z różnych powodów może zostać skierowane na badanie moczu z różnych powodów. Zadanie pobrania i dostarczenia próbki do badania spoczywa oczywiście na rodzicach. Pozornie sprawa wydaje się prosta. Każdy przecież oddawał już mocz do analizy, a mocz dziecka bada się tak samo jak mocz dorosłego. W przypadku dzieci jednak prawdziwy problem stanowi „złapanie” moczu do odpowiedniego pojemniczka. Niemowlęta nie siusiają na życzenie, kręcą się, denerwują. Dodatkowo zwykle czas nagli - mocz od niemowlaka zwykle pobierany jest wtedy, gdy ten ma gorączkę nieznanego pochodzenia i lekarz podejrzewa infekcję układu moczowego. Aby wyjść z tej próby zwycięsko, warto wiedzieć, jak się za to zabrać i jak pobrać próbkę moczu od dziecka.

Pobieranie próbki na badanie moczu

Przed pobraniem moczu trzeba przede wszystkim bardzo dobrze umyć okolice cewki moczowej. Najlepiej to zrobić za pomocą wacików zamoczonych w letniej przegotowanej wodzie. W przypadku chłopców myjemy także skórę pod napletkiem (czasami widoczna jest tam biaława substancja, zwana mastką, którą należy usunąć), u dziewczynek rozchylamy także szpary sromowe, zachowując kierunek mycia z góry na dół (w stronę odbytu) do przodu. Jeśli jest to możliwe, mocz pobieramy rano, jeszcze przed karmieniem. Uwaga! Jeśli złapiemy mocz w nocy i musimy czekać do rana, przechowujemy go w lodówce w temperaturze +4 st. C, maksymalnie dobę.

Badanie ogólne moczu dziecka

Aby pobrać mocz, trzeba zdjąć dziecku pieluszkę i ze specjalnym pojemniczkiem czekać na mocz, albo przykleić na oczyszczone okolice intymne specjalny woreczek (do kupienia w aptece, inny dla dziewczynki, inny dla chłopca). Wcześniej jednak trzeba oczyszczone okolice dokładnie osuszyć. Dopiero wtedy woreczek będzie dobrze przylegał do skóry. Po „złapaniu” moczu w woreczek, trzeba go jak najszybciej przelać do specjalnego pojemniczka przeznaczonego do przechowywania moczu.

Posiew moczu - badanie bakteriologiczne moczu dziecka

W tym przypadku sprawa jest nieco bardzie skomplikowana, bo nie można moczu potrzebnego do takiej analizy pobierać do woreczków przyklejanych do okolic intymnych. Trzeba będzie „złapać w locie” środkowy strumień moczu do specjalnego pojemniczka do posiewu (do kupienia w aptece). Oznacza to, że pierwszą porcję moczu niemowlę powinno oddać do pieluszki, a następną do otwartego bezpośrednio przez pobraniem pojemniczka. Wcześniej jednak trzeba odkazić okolice intymne. Najlepiej zrobić to Octeniseptem.

Jak zmobilizować dziecko do oddania moczu na badanie

Dzieci najczęściej siusiają pod wpływem zimna. Dlatego warto starsze dziecko postawić np. boso na podłodze w łazience i poczekać chwilę. W przypadku niemowlęcia, zdejmij mu pieluszkę i czekaj. Wcześniej możesz go nakarmić.

Zobacz film: Zakażenie układu moczowego  u niemowlaka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE