Biegunka u niemowlaka karmionego piersią lub butelką. Jak zatrzymać biegunkę u niemowlaka

2009-04-24 12:59

Biegunka u niemowlaka może być wywołana różnymi czynnikami. Wśród nich są: alergia, niestrawność, podanie antybiotyku, infekcja tocząca się w innym miejscu organizmu. Najczęściej jednak biegunka u niemowlaka jest wywołana przez rotawirusy. Podpowiadamy, jak zatrzymać biegunkę u niemowlaka w zależności od tego, czy karmisz piersią czy butelką.

Spis treści

  1. Biegunka u dziecka a karmienie piersią
  2. Biegunka u dziecka, które dostaje mleko modyfikowane

O biegunce można mówić, gdy twoje dziecko robi więcej kupek niż dotychczas, są one bardziej wodniste i zwykle mają nieprzyjemny zapach. Biegunki u dziecka nie wolno lekceważyć, bo może szybko doprowadzić do groźnego odwodnienia. 

>>Rotawirusy: 5 sposobów na biegunkę u niemowlaka>>

Gdy niemowlak ma biegunkę, nie stosuj długotrwałych głodówek. Niegdyś zalecane, dziś odeszły do lamusa. Udowodniono, że aby jelita na nowo zaczęły prawidłowo funkcjonować, potrzebują składników odżywczych, a nabłonek jelit czerpie je z pokarmu. Zatem głodówka może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Nie wolno także podawać żadnych środków przeciwbiegunkowych.

Dzieciom do 4. roku życia nie wolno także podawać węgla – może być bardzo groźny, gdyby doszło do zakrztuszenia. Biegunka u dziecka będzie trwała krócej, jeśli podasz mu probiotyki, np. Dicoflor 30, Enterol, Idoform Kid. Antybiotyki bardzo rzadko są potrzebne. Nigdy nie podawaj ich na własną rękę.

>>Antybiotyki u dzieci: co trzeba wiedzieć o antybiotykach?>>

Biegunka u dziecka a karmienie piersią

Często przystawiaj dziecko do piersi, poza tym podawaj dziecku doustne płyny nawadniające, np. Orsalit, Gastrolit, Floridral.

Biegunka u dziecka, które dostaje mleko modyfikowane

Trzeba je obficie poić, to najważniejsza zasada. Dla najmłodszych dzieci odpowiednia jest woda mineralna, słaba herbatka, doustne płyny nawadniające. Po krótkim, zwykle 4-godzinnym obfitym pojeniu malec może jeść normalne jedzenie, czyli mleko, które dostawał przed biegunką. Możesz podać dziecku mleko z probiotykami lub prebiotykami. Na rynku są także mleka dla dzieci z biegunką zawierające zmniejszoną ilość laktozy (np. Enfamil O-Lac).

Ważne!Biegunka u niemowlęcia jest poważnym objawem, dlatego zawsze wymaga wizyty u lekarza, zwłaszcza jeśli w kupce pojawiła się krew, śluz lub ropa albo malec ma cechy odwodnienia.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza