Biegunka u niemowlaka: zupa z marchewki i inne domowe sposoby na biegunkę

2020-02-04 21:51

Co pomaga na biegunkę u niemowlaka? – to pytanie zadają sobie rodzice, których dzieci dopadnie biegunka. Podpowiadamy, jakie są najlepsze domowe sposoby na biegunkę u niemowlaka.

zupa z marchwi
Autor: _archiwum-murator|Mariusz Bykowski Zupa z marchwi pomoże przy biegunce u dziecka.

Spis treści

  1. Biegunka u niemowlaka – przyczyny
  2. Sposoby na biegunkę u niemowlaka: zupa z marchewki
  3. Sposoby na biegunkę u niemowlaka: dieta
  4. Sposoby na biegunkę u niemowlaka: probiotyki
  5. Sposoby na biegunkę u niemowlaka: nawadnianie
  6. Sposoby na biegunkę u niemowlaka: masaż brzuszka

Z biegunką u niemowlaka mamy do czynienia wówczas, kiedy dziecko oddaje więcej stolców niż zwykle.

Biegunka u niemowląt karmionych piersią. Dzieci karmione piersią mogą brudzić pieluszkę nawet po każdym karmieniu, rozpoznajemy ją wtedy, gdy stolców jest wyraźnie więcej, mają domieszkę śluzu, a dziecko płacze, wyraźnie źle się czuje, a nawet ma podwyższoną temperaturę.

Biegunka u niemowląt karmionych sztucznie. U dzieci karmionych sztucznie jest łatwiej. Biegunkę u niemowlaków karmionych sztucznie można stwierdzić, jeśli w ciągu dwunastu godzin dziecka odda od kilku do kilkunastu półpłynnych stolców. Biegunka, podobnie jak katar, prędzej czy później dopadnie każde niemowlę.

Biegunka u niemowlaka – przyczyny

Bardzo trudno uniknąć biegunki u niemowlaka, bo ma różne przyczyny – wśród nich są m.in. zatrucie pokarmowe, alergia, infekcja rotawirusowa czy kuracja antybiotykami. Niekiedy biegunka u dziecka bywa korzystna; na przykład gdy dziecko czymś się zatruje, zadaniem biegunki jest wypłukanie z jelit toksyn.

Jednak częste oddawanie wodnistych stolców jest męczące dla niemowlaka, może być też przyczyną groźnego dla życia odwodnienia. Poza tym niemowlaka z biegunką męczy silny ból brzuszka.

Kiedy udać się do lekarza z biegunką u niemowlaka? Jeśli dziecko ma mniej niż pół roku, konieczna jest konsultacja pediatry, starszemu dziecku z biegunką można próbować pomóc domowymi sposobami. 

>> Biegunka u dzieci. Przyczyny i leczenie rozwolnienia u dzieci

materiał partnera
Co rodzice wiedzą o rotawirusie?
Autor: GSK

Sposoby na biegunkę u niemowlaka: zupa z marchewki

Istnieją domowe sposoby na biegunkę u niemowląt. Można zmniejszyć ilość oddawanych przez niemowlę stolców, karmiąc je marchwianką.

To zupa przygotowana na bazie marchewki, którą można podawać tym dzieciom, które znają już smak tego warzywa (w żadnym wypadku nie wprowadzamy go jednak do diety niemowlaka podczas trwania biegunki). Zupa z marchwi pomaga na biegunkę, gdyż zawiera dużą ilość pektyn (rodzaj błonnika), które łagodzą podrażnioną błonę śluzową jelit i zagęszczają stolec.

Zawarte w marchwiance sole mineralne uzupełniają te, które niemowlę traci, wydalając stolce. Marchwiankę można kupić gotową, można też zrobić samodzielnie.

Oto przepis na zupę z marchwi, którą warto podać przy biegunce:

  • Pół kilograma marchwi umyj (jeśli nie pochodzi z ekouprawy albo innego pewnego źródła, warto ją umyć w wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości octu, co pomoże zmyć pestycydy).
  • Marchew obierz, pokrój w grube plasterki, zalej litrem wody i gotuj tak długo, aż będzie miękka (ok. 25 minut).
  • Po ostudzeniu zmiksuj marchew na papkę, po czym uzupełnij przegotowaną i przestudzoną wodą tak, by uzyskać w sumie 1 litr zupy.
  • Do zupy z marchwi dla dziecka dodaj niewielką ilość soli, wymieszaj i ponownie zagotuj.

Uwaga! Zupę z marchewki trzeba przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu doby. Niemowlę można karmić nią kilka razy w ciągu doby, za każdym razem podgrzewając porcję. 

Sposoby na biegunkę u niemowlaka: dieta

Co jeszcze pomaga przy biegunce u niemowlaka? Kiedyś dzieciom cierpiącym z powodu biegunki zalecano kilkugodzinną głodówkę. Dziś wiadomo, że nie ma takiej potrzeby, gdyż znajdujące się w mleku białko przyspiesza regenerację błony śluzowej jelit, uszkodzonej podczas biegunki.

Niemowlaka karmionego tylko mlekiem przy biegunce można karmić jak zwykle. Starszemu niemowlęciu możesz podawać zupę jarzynową z chudym mięsem, papkę z ugotowanej marchwi i ziemniaków, zmiksowaną z łyżką mięsa z kurczaka lub cielęciny, kleik ryżowy na wodzie.

Jeśli dziecko ma biegunkę unikaj potraw zawierających cukier i surowe owoce, dań na bazie nabiału i jajek. Porcje powinny być mniejsze niż zazwyczaj, ale za to podawane częściej. Nie należy zmuszać do jedzenia dziecka, które nie ma apetytu – chęć na posiłki wróci, gdy minie choroba. 

Zobacz:

Rzadka kupka niemowlaka: przyczyny biegunki

Co robić w przypadku zatrucia pokarmowego u dziecka [PORADY]

Sposoby na biegunkę u niemowlaka: probiotyki

To jedyne preparaty, jakie można podawać niemowlakowi bez konsultacji z pediatrą przy biegunce. Probiotyki zawierają szczepy bakterii probiotycznych, które występują w jelitach. Bakterie te mają zdolność uszczelniania ścianek jelit, dzięki czemu zmniejszają ich przepuszczalność, co skraca czas trwania biegunki u niemowlaka.

Dostępne w aptekach preparaty probiotyczne dla niemowląt występują pod postacią proszku, który trzeba zmieszać z niewielką ilością wody albo mleka. Ważny jest rodzaj probiotyku, bo nie wszystkie działają tak samo. Najskuteczniejsze są preparaty dla niemowląt zawierające szczepy Lactobacillus rhamnosus GG, Saccharomyces boulardii.

Duże znaczenie ma również dawka probiotyku. W ciągu doby dziecko powinno przyjąć dawkę równą co najmniej 5 miliardom kolonii bakteryjnych. Warto więc dokładnie czytać ulotkę preparatu, gdzie opisana jest ilość probiotyków w jednej dawce i podane zalecone dawkowanie.

Sposoby na biegunkę u niemowlaka: nawadnianie

Niemowlę wraz z dużą ilością wodnistych stolców wydala sporo płynów. By nie dopuścić do groźnego przy biegunce odwodnienia (można je podejrzewać, gdy dziecko ma suche wargi, język i błonę śluzową jamy ustnej, zapadnięte oczy, jego mocz ma ciemne zabarwienie i jest go wyjątkowo mało, płacze bez łez), trzeba często poić dziecko.

Jeśli karmisz piersią, jak najczęściej przystawiaj niemowlę, jeśli karmisz sztucznie, dawaj niemowlakowi przy biegunce do picia przegotowaną i schłodzoną wodę.

Lepiej poić dziecko często, ale małymi porcjami. Przy biegunce trzeba również prowadzić tzw. bilans płynów, czyli na bieżąco zapisywać, ile płynów dziecko przyjmuje, a ile traci. Na tej podstawie lekarz będzie wiedział, czy – i jaką – dawkę płynów elektrolitowych trzeba podawać niemowlakowi dodatkowo.

Płyny te określane są jako „doustne preparaty nawadniające”. Ich skład dopasowany jest do potrzeb organizmu dziecka mającego biegunkę. Stosuje się je, by zmniejszyć objawy odwodnienia. 

Sposoby na biegunkę u niemowlaka: masaż brzuszka

Biegunce u niemowlaka towarzyszy bardzo silny ból brzuszka. Niemowlę warto więc wziąć na ręce (i ułożyć sobie na kolanach tak jak w pozycji do karmienia), a potem delikatnie, okrężnymi ruchami, masować brzuszek zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Taki masaż, wykonywany kilka razy dziennie, pomoże uspokoić dziecko i być może przyniesie mu ulgę. 

Ból brzucha u niemowlaka - od czego dziecko boli brzuch. Przyczyny

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza