Co robić, by niemowlę nie miało w przyszłości wady postawy?

2012-07-17 15:52

Aby u dziecka nie powstała wada kręgosłupa czy płaskostopie, trzeba dbać o prawidłowy rozwój jego układu ruchowego już od niemowlęctwa. Dowiedz się, czego potrzebuje niemowlę, by w przyszłości nie cierpiało z powodu wady postawy.

Co robić, by niemowlę nie miało w przyszłości wady postawy?
Autor: _photos.com|photos.com Co robić, by niemowlę nie miało w przyszłości wady postawy?

Spis treści

  1. Profilaktyka wad postawy: kładź niemowlę na brzuszku
  2. Profilaktyka wad postawy: odpowiedni materacyk dla niemowlęcia
  3. Profilaktyka wad postawy: dobre buty dla dziecka

Profilaktyka wad postawy: kładź niemowlę na brzuszku

Pozornie nieskoordynowane ruchy, które wykonuje malec leżący na brzuszku, pełnią bardzo ważną rolę w zapobieganiu wadom postawy – pomagają rozwijać aparat ruchowy i wzmacniać wszystkie partie mięśni. Leżąc na brzuszku, dziecko nauczy się obracać z boku na bok, turlać, unosić główkę, chodzić na czworakach. Dlatego układaj dziecko w tej pozycji kilkakrotnie w ciągu dnia: na kwadrans, pół godziny albo dłużej – jeśli maluszkowi to odpowiada.

Profilaktyka wad postawy: odpowiedni materacyk dla niemowlęcia

Niemowlę, przynajmniej na początku życia, sporo czasu spędza w łóżeczku. Bardzo ważne jest, by materacyk, na którym leży, był odpowiednio dopasowany. Nie może być zbyt miękki ani plastyczny, by maluszek nie zapadał się w niego i nie leżał godzinami w tej samej pozycji – to może bowiem doprowadzić do asymetrii ciała. Dla niemowląt lepsze są materace twardsze, bo dziecko ma na takim materacyku możliwość zmiany pozycji – obrócenia się z boku na bok czy uniesienia główki.

Profilaktyka wad postawy: dobre buty dla dziecka

Czas na nie przychodzi, kiedy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki (nie wcześniej!). Buty muszą być nowe (używane bywają zdeformowane przez poprzedniego właściciela), wygodne i lekkie. Bucik powinien być większy o 3–5 mm niż stopa, by dziecko mogło swobodnie ruszać palcami, a nóżka nie była ściśnięta. Za duże nie trzymają odpowiednio nóżek. Noski muszą być szerokie i wysokie. Podeszwa powinna być sprężysta, by podczas chodzenia zginała się tam, gdzie stopa. I najnowsze zalecenia – wkładki nie mogą być profilowane, bo to ogranicza pracę mięśni krótkich stopy, rozleniwia je i prowadzi do płaskostopia. Sztywny zapiętek to MIT ! Zapiętek musi dobrze przylegać do pięty, ale i pozwalać na ruchy na boki, kiedy stopa dziecka pracuje.

miesięcznik "M jak mama"