Dlaczego niemowlę płacze? Najczęstsze przyczyny płaczu niemowlaka

2012-10-04 17:35 Katarzyna Hubicz

Dlaczego niemowlę płacze? Maluch może popłakiwać z różnych powodów i nie zawsze uda ci się rozpoznać właściwy. Warto wtedy sprawdzić, czy przyczyna płaczu niemowlaka nie jest z gatunku „ubraniowych” lub „zdrowotnych”. Oto najczęstsze przyczyny płaczu niemowlęcia.

Przyczyny płaczu niemowlaka: przepełniona pieluszka

W jednorazówkach dzieci zazwyczaj mają sucho (chyba że pieluszka jest przepełniona bądź kiepskiej jakości). Przyczyna płaczu niemowlaka może być jednak „grubsza”. Nawet jeśli nic nie wyczuwasz, rozepnij pieluszkę i sprawdź, czy faktycznie nic w niej nie ma, bo niekiedy – choć to rzadkość – stolce niemowląt są bezwonne.

Przyczyny płaczu niemowlaka: odparzenia

Czyli stan, kiedy skóra pod pieluszką jest czerwona, gorąca w dotyku, wygląda na poparzoną. Dolegliwości mogą obejmować nie tylko pośladki, ale także część ud i pachwiny. Odparzoną skórę trzeba przemyć ciepłą, przegotowaną wodą bez dodatku środków myjących, bardzo delikatnie osuszyć (najlepiej papierowym ręcznikiem), posmarować kremem łagodzącym odparzenia i pozwolić dziecku poleżeć z gołą pupą, bo świeże powietrze przyspiesza gojenie się skóry. Gdy malec bardzo płacze, można podać mu środek przeciwbólowy.

Przyczyny płaczu niemowlaka: zatkany nosek

Niemowlę nie umie oddychać przez usta. Gdy nosek jest zablokowany, dziecko jest rozdrażnione. Chwilową ulgę przynosi mu jedynie płacz, podczas którego spływające do nosa łzy rozpuszczają zaschniętą wydzielinę i ułatwiają oddychanie. Możesz pomóc maluszkowi, udrażniając mu nosek specjalnym aspiratorem bądź solą fizjologiczną.

Przyczyny płaczu niemowlaka: podwyższona temperatura

Zazwyczaj zwiastuje infekcję, ale może też świadczyć o przegrzaniu. O podwyższonej temperaturze u niemowlęcia możemy mówić, gdy, mierzona w odbycie, przekracza 37,5°C. Temperatura w granicach 37,5 –38,4°C oznacza stan podgorączkowy i nie ma potrzeby jej obniżania, zwłaszcza, gdy podejrzewasz, że maluch złapał wirusa. W temperaturze ok. 38ºC białka odpornościowe organizmu najskuteczniej zwalczają bowiem infekcję. Trzeba zareagować dopiero, gdy temperatura mierzona w odbycie osiągnie poziom 38,5–39ºC Jest ona wtedy niekorzystna dla organizmu, bo może wywołać drgawki i zmusza serce do dużego wysiłku. Obniżysz ją, podając dziecku preparat przeciwgorączkowy (paracetamol albo ibuprofen). Dawkę leku zawsze trzeba dopasować do wagi i wieku dziecka (szczegółowe informacje na temat dawkowania są w ulotce). Pomagają też chłodne okłady. Zmoczony w chłodnej, ale nie zimnej, wodzie ręcznik przykładaj na czoło i kark malucha, a jeśli to nie pomaga, owiń nim łydki dziecka. Skuteczne jest też nacieranie ciała i rączek malucha mokrą myjką, a także kilkuminutowa kąpiel w temperaturze o dwa stopnie niższej od tej, jaką ma dziecko. Nie kąp jednak malucha w zimnej wodzie, bo możesz w ten sposób spowodować szok termiczny.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE