Twardy brzuszek u niemowlaka: przyczyny kolki u niemowlaka i sposoby jej łagodzenia

2012-12-19 16:02

Twardy brzuszek u niemowlaka może być zwiastunem kolki. Kolka u niemowlaka nie jest groźną dolegliwością, ale bardzo przykrą. Zarówno dla niemowlaka, który cierpi, jak i dla rodziców, którzy czują się bezradni, bo nie wiedzą, jak podczas kolki dziecku ulżyć w bólu. Co powoduje kolkę i jakie są sposoby łagodzenia bólu związanego z kolką

kolka u niemowlaka przyczyny powstawania i sposoby lagodzenia kolki u niemowlat
Autor: sxc.hu

Spis treści

  1. Twardy brzuszek u niemowlaka: przyczyny wciąż nie do końca poznane
  2. Twardy brzuszek u niemowlaka: sposoby łagodzenia bólu
  3. Twardy brzuszek u niemowlaka: kiedy należy udać się do lekarza?

Kolka u niemowlaka może pojawić się już w trzecim tygodniu życia dziecka i u większości niemowląt ustępuje około trzeciego miesiąca życia. Ataki bólu mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. Ból najczęściej pojawia się po południu lub wieczorem. Nakarmione dziecko zaczyna nagle rozpaczliwie płakać, podkurcza nóżki, ma twardy brzuszek, czerwoną buzię. Może ulewać i wymiotować, czasem głośno oddaje gazy. Atak kolki u niemowlaka może trwać nawet kilka godzin. Ustępuje tak samo nagle jak się pojawił.

Twardy brzuszek u niemowlaka: przyczyny wciąż nie do końca poznane

Przyczyny kolki u niemowlaka nie są do końca znane, lekarze podejrzewają, że jest ich kilka, m.in. błędy dietetyczne mamy karmiącej piersią (np. jedzenie potraw powodujących wzdęcia), niedojrzałość przewodu pokarmowego dziecka, połykanie nadmiernych ilości powietrza (np. podczas jedzenia lub płaczu) oraz gromadzenie się gazów, które rozciągają ścianki jelit.

>> Sprawdź też: Bezpieczne i skuteczne leki na kolkę niemowlęcą >>

Twardy brzuszek u niemowlaka: sposoby łagodzenia bólu

Niemowlaka, który ma kolkę, warto nosić albo ułożyć tak, by pomóc mu wydalić gazy. Gdy dziecko nie śpi, warto układać go na brzuszku, na ręczniku albo na ciepłym woreczku żelowym typu hot cold pack. Można też ogrzać brzuszek ciepłym ręcznikiem, spróbować ciepłej kąpieli, a także podać preparat łagodzący kolkę. Wśród środków dostępnych bez recepty są preparaty wiatropędne i rozkurczowe na bazie kopru włoskiego i rumianku. Niektóre zawierają również simetikon albo dimetikon – związki ułatwiające odprowadzanie z jelit pęcherzyków gazu. Jeśli karmisz piersią, usuń z diety produkty wzdymające, np. kapustę czy fasolę.

>> Czytaj także: Masaż brzuszka na kolkę: jak złagodzić objawy kolki u niemowlaka? >>

Twardy brzuszek u niemowlaka: kiedy należy udać się do lekarza?

Trzeba odwiedzić pediatrę, gdy żaden ze sposobów ukojenia bólu nie przynosi rezultatu bądź dołączają się inne objawy (np. malec ma podwyższoną temperaturę). Niekiedy podobne co kolka objawy dają bowiem schorzenia układu pokarmowego.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza