Biegunka u niemowlaka: jak wygląda biegunka u dziecka?

2013-05-26 14:06

Biegunka u niemowlaka to częsta przypadłość najmłodszych dzieci. Kupka niemowlaka jest specyficzna - zarówno jeśli o chodzi o kolor jak i o konsystencję. Czy luźna kupka niemowlaka zawsze oznacza biegunkę? Zobacz co powinno cię zaniepokoić w przypadku kupki u niemowlaka.

Zielona kupka, żółta kupka, czarna kupka. O czym świadczy kolor kupki dziecka?
Autor: photos.com

Kupkę niemowlaka trzeba zawsze obserwować. O biegunce u niemowląt karmionych butelką mówimy wówczas, kiedy dziecko oddaje w ciągu 12 godzin kilka, a nawet kilkanaście półpłynnych bądź wsiąkających w pieluszkę stolców, w których mogą znajdować się krew, śluz albo ropa. U dzieci karmionych piersią z biegunką mamy natomiast do czynienia, kiedy dziecko robi wyraźnie więcej kupek niż dotychczas lub są one podbarwione krwią, mogą mieć też widoczną domieszkę śluzu, a dziecko przy tym źle się czuje – gorączkuje, płacze, jest marudne, niespokojne, wygląda na osłabione.

>> Sprawdź też: Kupka niemowlaka: prawda o jego zdrowiu >>

Biegunka u niemowlaka: kiedy wybrać się do lekarza?

Każde dziecko poniżej 6. miesiąca życia, które ma biegunkę, musi być pod opieką pediatry. Tylko lekarz może właściwie zdiagnozować przyczynę biegunki, ocenić stan dziecka i zalecić dalsze postępowanie. Malucha można leczyć w domu, lecz w niektórych przypadkach – gdy dziecko jest bardzo małe, biegunka jest uporczywa bądź pojawiły się objawy odwodnienia – lekarz może skierować dziecko na kilka dni do szpitala. Tam malec dostanie kroplówki, uzupełniające utracone płyny i elektrolity, zostanie mu również zrobione badanie kału. Konsultacja lekarska jest niezbędna również u starszego niemowlęcia, jeśli w jego stolcu zauważysz krew (co może być oznaką infekcji bakteryjnej), u dziecka pojawiły się objawy odwodnienia, maluch wymiotuje i nie chce pić, biegunce u niemowlaka towarzyszy bardzo wysoka gorączka (powyżej 39ºC) albo po kilku dniach biegunka nasila się.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza