KUPKA NIEMOWLAKA: jak powinna wyglądać?

2013-05-22 15:53

Kupka niemowlaka to temat wywołujący duże zainteresowanie u rodziców. Jaki powinien być kolor kupki niemowlaka, jej konsystencja i liczba na dobę. Postaramy się przedstawić podstawowe "parametry" kupki niemowlaka.

Kupka
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Kupka niemowlaka: od smółki do brązowego stolca
  2. Jak zwalczyć zaparcia u niemowlaka? WIDEO
  3. Kupka niemowlaka: jaki powinna mieć kolor?

Kupka niemowlaka zmienia się razem z jego dojrzałością, ale jej wygląd zależy także od tego co dziecko je.

Kupka niemowlaka: od smółki do brązowego stolca

Pierwsza kupka niemowlaka, a właściwie noworodka,czyli smółka, jest lepka, gęsta i ciemnozielona. Powstała w czasie życia płodowego z wód płodowych, mazi płodowej, złuszczonych nabłonków i żółci oraz innych substancji. Niemowlę powinno wydalić pierwszą kupkę w ciągu pierwszej, najpóźniej drugiej doby życia. Jeśli to nie nastąpi, lekarz będzie musiał sprawdzić, co jest przyczyną opóźnienia.Po smółce przychodzi czas na tzw. stolce przejściowe (zielonobrunatne, z widocznymi grudkami mleka). Około piątej, szóstej doby kupka niemowlaka powinna przypominać kolorem i konsystencją lekko ściętą jajecznicę. Z czasem, gdy do diety dziecka włączasz nowe pokarmy, staje się bardziej brązowa.

Jak zwalczyć zaparcia u niemowlaka? WIDEO

Zaparcia u niemowląt. Jak je zwalczyć?

Kupka niemowlaka: jaki powinna mieć kolor?

Kupka niemowlaka karmionego piersią może być: ziarenkowata, grudkowata o konsystencji musztardy; jasnożółta, musztardowa lub intensywnie zielona. Natomiast kupka niemowlaka karmionego mieszanką może być żółtobrązowa, jasnożółta lub brązowozielona o bardziej stałej konsystencji niż kupka dziecka karmionego piersią