Padaczka u niemowląt: przyczyny, objawy, leczenie

2015-09-30 10:28

Epilepsja, potocznie zwana padaczką, może dotykać również niemowlęta, choć w ich przypadku zwykle jest ona objawem towarzyszącym innym schorzeniom. U małych dzieci rozpoznanie padaczki nie jest oczywiste. Nie każde drgawki czy zaburzenie świadomości u niemowlęcia ma podłoże epileptyczne. Padaczka u niemowląt: przyczyny, objawy, leczenie.

Padaczka u niemowląt
Autor: thinkstockphotos.com Padaczka u niemowląt spowodowana jest nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu.

Spis treści

  1. Czytaj także: >> Gorączka u niemowlaka: wszystko o gorączce u niemowlaka >>
  2. Padaczka u niemowląt: przyczyny
  3. Padaczka u niemowląt: objawy
  4. Czytaj także: >> Refluks u niemowląt: kiedy ulewanie pokarmu może być niebezpieczne >>
  5. Padaczka u niemowląt: jak leczyć?

Padaczka (epilepsja) to grupa schorzeń przewlekłych, których istotą są powtarzalne napady o nagłym początku i takim samym ustępowaniu. Ma to związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu. Nie każda padaczka jest taka sama. Istnieje wiele podziałów tej choroby: w zależności od charakteru napadu, umiejscowienia uszkodzeń w mózgu czy przyczyny powstania.

Czytaj także: >> Gorączka u niemowlaka: wszystko o gorączce u niemowlaka >>

Padaczka u niemowląt: przyczyny

Nieprawidłowe funkcjonowanie mózgu jest przyczyną wyładowań w jego obrębie, co skutkuje nagłymi atakami drgawek. Samych przyczyn takich nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu niemowlęcia jest kilka. Powodem padaczki u niemowląt mogą być nieprawidłowe i pełne komplikacji porody, urazy czaszkowe i krwotoki, infekcje matki podczas ciąży,  przebyte zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet czynniki genetyczne.

Padaczka u niemowląt: objawy

Zwykle padaczkę diagnozuje się w wieku dziecięcym -  to wtedy można zaobserwować początki choroby. W przypadku niemowląt jest to jednak dość utrudnione, gdyż objawy nie zawsze są dla rodziców niepokojące, na dodatek bardzo często występują w nocy.  Dopiero z wiekiem przybierają na sile i mogą stawać się częstsze. Drgawki padaczkowe mogą być mylone np. z dziecięcymi drgawkami gorączkowymi czy refluksem, a utrata świadomości odczytywana jako pewnego rodzaju tik. Tymczasem warto zwrócić uwagę na charakterystyczne dla epilepsji objawy. Zaliczamy do nich: lęki senne, krótko trwające skurcze mięśni lub całych partii ciała, "odpływanie" dziecka co jakiś czas (jakby się nagle zamyśliło), bezustanne mruganie, kiwanie głową, a w skrajnych przypadkach – utrata przytomności. U niektórych dzieci atak padaczki poprzedza tzw. aura - pojawiają się nudności, wymioty, dziecko robi się rozdrażnione i marudne. Obserwując któreś z tych objawów, warto wybrać się do lekarza neurologa w celu lepszej diagnostyki.

Czytaj także: >> Refluks u niemowląt: kiedy ulewanie pokarmu może być niebezpieczne >>

Padaczka u niemowląt: jak leczyć?

Leczenie padaczki u niemowląt zależy od tego, jaki ma ona stopień zaawansowania. Przy łagodnej formie padaczki lekarze raczej nie wdrażają leków. Tak się dzieje,  gdy ataki są bardzo spokojne i występują dość rzadko. Gdy zaś ataki stają się bardziej uciążliwe i stwarzają niebezpieczeństwo dla dziecka, zwykle wdraża się leczenie farmakologiczne. Niestety, choć osłabia ono ataki epilepsji, nie leczy nikogo z tej choroby. Mimo to, ma ogromne znaczenie dla jakości życia dziecka i jego rodziców – minimalizuje ryzyko trwałych uszkodzeń mózgu na skutek zbyt częstych i intensywnych ataków, bo osłabia ich częstotliwość lub całkowicie je eliminuje. Niestety, istnieje również padaczka lekoodporna, na którą nie działają żadne lekarstwa. W tej sytuacji, jeśli epilepsja wyniszcza dziecko, lekarze mogą przeprowadzić zabieg neurochirurgiczny. Niestety i on nie zawsze kończy się pełnym sukcesem. Zwykle jedynie osłabia ataki i czyni je mniej groźnymi dla dziecka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza