Padaczka u niemowląt: przyczyny, objawy, leczenie

2015-09-30 10:28

Epilepsja, potocznie zwana padaczką, może dotykać również niemowlęta, choć w ich przypadku zwykle jest ona objawem towarzyszącym innym schorzeniom. U małych dzieci rozpoznanie padaczki nie jest oczywiste. Nie każde drgawki czy zaburzenie świadomości u niemowlęcia ma podłoże epileptyczne. Padaczka u niemowląt: przyczyny, objawy, leczenie.

Padaczka u niemowląt
Autor: thinkstockphotos.com Padaczka u niemowląt spowodowana jest nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu.

Spis treści

  1. Czytaj także: >> Gorączka u niemowlaka: wszystko o gorączce u niemowlaka >>
  2. Padaczka u niemowląt: przyczyny
  3. Padaczka u niemowląt: objawy
  4. Czytaj także: >> Refluks u niemowląt: kiedy ulewanie pokarmu może być niebezpieczne >>
  5. Padaczka u niemowląt: jak leczyć?

Padaczka (epilepsja) to grupa schorzeń przewlekłych, których istotą są powtarzalne napady o nagłym początku i takim samym ustępowaniu. Ma to związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu. Nie każda padaczka jest taka sama. Istnieje wiele podziałów tej choroby: w zależności od charakteru napadu, umiejscowienia uszkodzeń w mózgu czy przyczyny powstania.

Czytaj także: >> Gorączka u niemowlaka: wszystko o gorączce u niemowlaka >>

Padaczka u niemowląt: przyczyny

Nieprawidłowe funkcjonowanie mózgu jest przyczyną wyładowań w jego obrębie, co skutkuje nagłymi atakami drgawek. Samych przyczyn takich nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu niemowlęcia jest kilka. Powodem padaczki u niemowląt mogą być nieprawidłowe i pełne komplikacji porody, urazy czaszkowe i krwotoki, infekcje matki podczas ciąży,  przebyte zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet czynniki genetyczne.

Padaczka u niemowląt: objawy

Zwykle padaczkę diagnozuje się w wieku dziecięcym -  to wtedy można zaobserwować początki choroby. W przypadku niemowląt jest to jednak dość utrudnione, gdyż objawy nie zawsze są dla rodziców niepokojące, na dodatek bardzo często występują w nocy.  Dopiero z wiekiem przybierają na sile i mogą stawać się częstsze. Drgawki padaczkowe mogą być mylone np. z dziecięcymi drgawkami gorączkowymi czy refluksem, a utrata świadomości odczytywana jako pewnego rodzaju tik. Tymczasem warto zwrócić uwagę na charakterystyczne dla epilepsji objawy. Zaliczamy do nich: lęki senne, krótko trwające skurcze mięśni lub całych partii ciała, "odpływanie" dziecka co jakiś czas (jakby się nagle zamyśliło), bezustanne mruganie, kiwanie głową, a w skrajnych przypadkach – utrata przytomności. U niektórych dzieci atak padaczki poprzedza tzw. aura - pojawiają się nudności, wymioty, dziecko robi się rozdrażnione i marudne. Obserwując któreś z tych objawów, warto wybrać się do lekarza neurologa w celu lepszej diagnostyki.

Czytaj także: >> Refluks u niemowląt: kiedy ulewanie pokarmu może być niebezpieczne >>

Padaczka u niemowląt: jak leczyć?

Leczenie padaczki u niemowląt zależy od tego, jaki ma ona stopień zaawansowania. Przy łagodnej formie padaczki lekarze raczej nie wdrażają leków. Tak się dzieje,  gdy ataki są bardzo spokojne i występują dość rzadko. Gdy zaś ataki stają się bardziej uciążliwe i stwarzają niebezpieczeństwo dla dziecka, zwykle wdraża się leczenie farmakologiczne. Niestety, choć osłabia ono ataki epilepsji, nie leczy nikogo z tej choroby. Mimo to, ma ogromne znaczenie dla jakości życia dziecka i jego rodziców – minimalizuje ryzyko trwałych uszkodzeń mózgu na skutek zbyt częstych i intensywnych ataków, bo osłabia ich częstotliwość lub całkowicie je eliminuje. Niestety, istnieje również padaczka lekoodporna, na którą nie działają żadne lekarstwa. W tej sytuacji, jeśli epilepsja wyniszcza dziecko, lekarze mogą przeprowadzić zabieg neurochirurgiczny. Niestety i on nie zawsze kończy się pełnym sukcesem. Zwykle jedynie osłabia ataki i czyni je mniej groźnymi dla dziecka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza