Pierwsza pomoc przy zadławieniu, zakrztuszeniu, zachłyśnięciu

2009-08-06 14:35

Zadławienie, zakrztuszenie czy zachłyśnięcie może mieć naprawdę duże konsekwencje dla zdrowia i życia dziecka. Zablokowanie dróg oddechowych przez ciało obce, które się w nich znalazło może doprowadzić do poważnego niedotlenienia mózgu, które niejednokrotnie kończy się śpiączką, a w skrajnych przypadkach natychmiastową śmiercią. Czy wiesz, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc, gdy dziecko spotka niebezpieczne zadławienie, zakrztuszenie czy zachłyśnięcie.

Zadławienie - pierwsza pomoc
Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Dzieci są szczególnie narażone na zadławienie, zakrztuszenie czy zachłyśnięcie
  2. Pierwsza pomoc, gdy dziecko spotka zadławienie, zakrztuszenie czy zachłyśnięcie
  3. Polecamy wideo: Pierwsza pomoc w wypadku zaksztuszenia niemowlaka

Należy mieć świadomość tego, że zadławienie, zakrztuszenie czy zachłyśnięcie dziecka zdarzyć się może zawsze i wszędzie, niezależnie od sytuacji i miejsca, w którym się znajdujesz. Dochodzi do niego gdy jakiś przedmiot (na przykład niedokładnie przeżuty kawałek jedzenia) zamiast w przełyku znajdzie się w krtani, tchawicy czy oskrzelach, blokując przepływ powietrza i poważnie utrudniając oddychanie. Zablokowanie dróg oddechowych przez ciało obce, które się w nich znalazło może doprowadzić do poważnego niedotlenienia mózgu, które niejednokrotnie kończy się śpiączką, a w skrajnych przypadkach natychmiastową śmiercią.

>> Jak reanimować małe dziecko?

Dzieci są szczególnie narażone na zadławienie, zakrztuszenie czy zachłyśnięcie

Na najpoważniejsze konsekwencje zakrztuszeń w szczególności narażone są dzieci. Dzieje się tak z wielu powodów, zarówno anatomicznych jak i psychologicznych. Ciekawe świata dziecko bierze do ust niemal każdy przedmiot znajdujący się w jego zasięgu - zabawkę, monetę, guzik czy koralik. Jest to jego sposób poznawania świata. Tymczasem tchawica rocznego dziecka to narząd o 7-milimetrowej średnicy. W przypadku dostania się do niej nawet niewielkiego ciała obcego, istnieje wysokie prawdopodobieństwo zakrztuszenia. Dodatkowo drogi oddechowe małych dzieci są bardzo wrażliwe i przy podrażnieniu przez ciało obce może dojść do ich skurczu uniemożliwiając przepływ powietrza.Najskuteczniejsza broń przed zakrztuszeniem to profilaktyka: niepodawanie pokarmów, których dziecko nie jest w stanie pogryźć, niepodawanie tabletek małym dzieciom, wyeliminowanie małych przedmiotów z bezpośredniego otoczenia dziecka, kupowanie zabawek pozbawionych niebezpiecznych drobnych elementów etc.

>> Przepis na bezpieczny dom dla małego dziecka.

Pierwsza pomoc, gdy dziecko spotka zadławienie, zakrztuszenie czy zachłyśnięcie

Zazwyczaj pierwszą reakcją rodzica czy świadka zachłyśnięcia jest panika, wynikająca z braku umiejętności postępowania w sytuacji newralgicznej. Żelazną zasadą pomocy w przypadku zakrztuszenia jest zachowanie spokoju. Pamiętać należy również o jak najszybszym wezwaniu pogotowia (nr tel. 999 lub 112 z komórki). Zanim fachowa pomoc dojedzie, by udzielić wsparcia, należy ostrożnie sprawdzić czy ciało obce zalegające w drogach oddechowych nie jest widoczne w jamie ustnej dziecka i czy nie da się go delikatnie wyjąć za pomocą małego palca.Gdy ciało obce na dobre utkwiło w drogach oddechowych dziecka, należy udzielić mu pierwszej pomocy wedle reguł opracowanych przez lekarzy. Schemat postępowania jest inny w przypadku dziecka rocznego i starszego, inny przy ratowaniu niemowlęcia. Warto zapoznać się z obydwoma, aby nie pozostać bezradnym w sytuacji zakrztuszenia.

Jak przeprowadzić sztuczne oddychanie starszego dziecka?

Polecamy wideo: Pierwsza pomoc w wypadku zaksztuszenia niemowlaka