Pierwsza pomoc przy zadławieniu, zakrztuszeniu, zachłyśnięciu

2009-08-06 14:35

Zadławienie, zakrztuszenie czy zachłyśnięcie może mieć naprawdę duże konsekwencje dla zdrowia i życia dziecka. Zablokowanie dróg oddechowych przez ciało obce, które się w nich znalazło może doprowadzić do poważnego niedotlenienia mózgu, które niejednokrotnie kończy się śpiączką, a w skrajnych przypadkach natychmiastową śmiercią. Czy wiesz, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc, gdy dziecko spotka niebezpieczne zadławienie, zakrztuszenie czy zachłyśnięcie.

Spis treści

  1. Dzieci są szczególnie narażone na zadławienie, zakrztuszenie czy zachłyśnięcie
  2. Pierwsza pomoc, gdy dziecko spotka zadławienie, zakrztuszenie czy zachłyśnięcie
  3. Polecamy wideo: Pierwsza pomoc w wypadku zaksztuszenia niemowlaka

Należy mieć świadomość tego, że zadławienie, zakrztuszenie czy zachłyśnięcie dziecka zdarzyć się może zawsze i wszędzie, niezależnie od sytuacji i miejsca, w którym się znajdujesz. Dochodzi do niego gdy jakiś przedmiot (na przykład niedokładnie przeżuty kawałek jedzenia) zamiast w przełyku znajdzie się w krtani, tchawicy czy oskrzelach, blokując przepływ powietrza i poważnie utrudniając oddychanie. Zablokowanie dróg oddechowych przez ciało obce, które się w nich znalazło może doprowadzić do poważnego niedotlenienia mózgu, które niejednokrotnie kończy się śpiączką, a w skrajnych przypadkach natychmiastową śmiercią.

>> Jak reanimować małe dziecko?

Dzieci są szczególnie narażone na zadławienie, zakrztuszenie czy zachłyśnięcie

Na najpoważniejsze konsekwencje zakrztuszeń w szczególności narażone są dzieci. Dzieje się tak z wielu powodów, zarówno anatomicznych jak i psychologicznych. Ciekawe świata dziecko bierze do ust niemal każdy przedmiot znajdujący się w jego zasięgu - zabawkę, monetę, guzik czy koralik. Jest to jego sposób poznawania świata. Tymczasem tchawica rocznego dziecka to narząd o 7-milimetrowej średnicy. W przypadku dostania się do niej nawet niewielkiego ciała obcego, istnieje wysokie prawdopodobieństwo zakrztuszenia. Dodatkowo drogi oddechowe małych dzieci są bardzo wrażliwe i przy podrażnieniu przez ciało obce może dojść do ich skurczu uniemożliwiając przepływ powietrza.Najskuteczniejsza broń przed zakrztuszeniem to profilaktyka: niepodawanie pokarmów, których dziecko nie jest w stanie pogryźć, niepodawanie tabletek małym dzieciom, wyeliminowanie małych przedmiotów z bezpośredniego otoczenia dziecka, kupowanie zabawek pozbawionych niebezpiecznych drobnych elementów etc.

>> Przepis na bezpieczny dom dla małego dziecka.

Pierwsza pomoc, gdy dziecko spotka zadławienie, zakrztuszenie czy zachłyśnięcie

Zazwyczaj pierwszą reakcją rodzica czy świadka zachłyśnięcia jest panika, wynikająca z braku umiejętności postępowania w sytuacji newralgicznej. Żelazną zasadą pomocy w przypadku zakrztuszenia jest zachowanie spokoju. Pamiętać należy również o jak najszybszym wezwaniu pogotowia (nr tel. 999 lub 112 z komórki). Zanim fachowa pomoc dojedzie, by udzielić wsparcia, należy ostrożnie sprawdzić czy ciało obce zalegające w drogach oddechowych nie jest widoczne w jamie ustnej dziecka i czy nie da się go delikatnie wyjąć za pomocą małego palca.Gdy ciało obce na dobre utkwiło w drogach oddechowych dziecka, należy udzielić mu pierwszej pomocy wedle reguł opracowanych przez lekarzy. Schemat postępowania jest inny w przypadku dziecka rocznego i starszego, inny przy ratowaniu niemowlęcia. Warto zapoznać się z obydwoma, aby nie pozostać bezradnym w sytuacji zakrztuszenia.

Jak przeprowadzić sztuczne oddychanie starszego dziecka?

Polecamy wideo: Pierwsza pomoc w wypadku zaksztuszenia niemowlaka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza