Przeziębienie u niemowlaka – co pomoże na katar?

2012-12-21 14:09

Katar towarzyszący przeziębieniu u niemowlaka jest zwykle bardzo uciążliwy. Z powodu zatkanego noska maluszek może mieć problemy ze ssaniem mleka, z oddychaniem, jest rozdrażniony i płaczliwy. Na co trzeba zwrócić uwagę w przypadku przeziębienia u niemowlaka i jak dbać o zakatarzone niemowlę?

przeziebienie u niemowlaka co pomoze na katar
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Przeziębienie u niemowlaka: sposoby łagodzenia kataru
  2. Katar u niemowląt

Przeziębiony niemowlak, którego męczy katar, wymaga szczególnej pielęgnacji. Co możesz zrobić, by ulżyć maluchowi?

Przeziębienie u niemowlaka: sposoby łagodzenia kataru

  • Nosek możesz mu oczyścić aspiratorem, uprzednio rozpuszczając zalegającą w nim wydzielinę kilkoma kroplami soli fizjologicznej albo roztworem wody morskiej. Gdy dziecko nie śpi, kładź je na brzuchu. Jeśli malec umie już obracać się na plecy, możesz podczas snu układać go tak, by główka znalazła się nieco wyżej, niż klatka piersiowa – na przykład podłóż pod materac złożony kocyk.
  • Pokój, w którym śpi przeziębiony maluch, powinien być często wietrzony. Najlepsza temperatura to ok. 20ºC. Ale wiele zależy od dolegliwości – przy nosie zablokowanym obrzękiem zalecane jest 17–18ºC i odpowiednio cieplejsze ubranie. Wyższe temperatury nasilają bowiem obrzęk śluzówki nosa i suchy kaszel. Jeśli grzeją już kaloryfery i masz wrażenie, że jest za sucho, włącz nawilżacz.
  • Podczas przeziębienia, któremu towarzyszy katar, ważne jest, by dziecko jak najwięcej piło, by zapobiec odwodnieniu. Jeśli karmisz piersią, jak najczęściej je przystawiaj – na początku mleko jest bardziej wodniste, dzięki czemu dziecko zaspokoi pragnienie. Malcowi karmionemu butelką regularnie podawaj do picia niewielkie ilości przegotowanej wody mineralnej.
  • Przy katarze wskazana jest również kąpiel, która wręcz pomaga złagodzić dolegliwości, bo parująca woda ułatwia oczyszczanie noska.

Katar u niemowląt

Katar u niemowląt wymaga reakcji i działania. Katar u małych dzieci katar trwa 3 tygodnie. Wynika to z niedojrzałego układu odpornościowego, który nie potrafi sprawnie zwalczyć zapalenia i przyczyny kataru. Zapytaliśmy eksperta jak zwalczyć katar u niemowlaka, jak ułatwić dziecku oddychanie, jak udrożnić nos niemowlaka oraz kiedy należy zgłosić się do lekarza.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza