Chcesz, by dziecko miało okrągłą główkę? Fizjoterapeutka: wystarczy pół godziny dziennie

2025-04-15 13:10

Okrągła, kształtna główna niemowlęcia to marzenie wielu rodziców. Wielu z nas martwi się również odkształceniami główki maluszka. Co należy robić, by przestać się o to zamartwiać? Fizjoterapeutka dzieci i niemowląt ma prostą odpowiedź.

Chcesz, by dziecko miało okrągłą główkę? Fizjoterapeutka: wystarczy pół godziny dziennie

i

Autor: Getty Images

Spłaszczenie główki niemowlęcia, to coś, czego wielu rodziców wolałoby uniknąć. Tym bardziej, że takie odkształcenie może wpływać na symetrię buzi maleństwa i może wiązać się z innymi problemami. 

Spłaszczenie główki niemowlęcia: czy to powód do niepokoju?

Najczęściej lekarze uspokajają, że spłaszczenie główki niemowlęcia nie jest powodem do niepokoju. W przypadku, gdy dziecko ma odkształconą główkę, rodzice spotykają się z zaleceniem, by zwracali uwagę na pozycję, w jakiej leży dziecko (tak, by nie przyjmowało jednej pozycji częściej niż innych).

Mimo to rodzice niepokoją się, mając świadomość, że odkształcenie główki ich maleństwa współwystępować z:

Zdarza się, że mamy mają czasem wyrzuty sumienia z powodu spłaszczonych główek swych pociech, uważając, że czegoś nie dopilnowały. Warto pamiętać, że niektóre dzieci rodzą się ze spłaszczoną główką. Oraz że są sposoby, by przestać się zamartwiać kształtem główki.

Fizjoterapeutka dzieci i niemowląt radzi rodzicom

Według Magdaleny Adaś, fizjoterapeutki niemowląt i dzieci, która na prowadzi na instagramie konto e_fizjoteka, problemy ze spłaszczoną główką znikną, gdy pozwolimy maleństwu leżeć na brzuszku minimum 30 minut dziennie.

A co robić, gdy maluszek tego nie lubi i protestuje za każdym razem, gdy ktoś kładzie go na brzuszek? I na to są sposoby:

  • kangurowanie, czyli układanie maluszka na swojej klatce piersiowej już od pierwszych dni życia,
  • kładąc dziecko na brzuszku bądź blisko, łagodnie mów do niego, poprawiaj pozycję,
  • wykorzystywanie pory dnia, gdy dziecko ma najwięcej siły (np. przed południem),
  • częstsze, ale krótsze układanie na brzuszku - gdy dziecko ma kolki (to pomaga uwolnić brzuszek od gazów)
  • unikanie kładzenia na brzuszku bezpośrednio po posiłku,
  • podczas leżenia niech rączki niemowlęcia będą zgięte w stawach łokciowych i ułożone blisko ciała,
  • na początku maluszek przybiera pozycję płodową, z czasem przyjmuje bardziej wyprostowaną pozycję - jeśli zaczyna prostować nózki, nie podkurczaj ich (to ważne, by wypracować prawidłowy podpór na przedramionach).
M jak Mama Google News