Przeziębienie u niemowlaka - jak radzić sobie z chorym dzieckiem

2012-11-14 12:48

Czas infekcji i chorób w pełni. Szczególne narażone na styczność z wirusami są dzieci mające starsze rodzeństwo. Przeziębione dziecko zwykle ma katar, kaszel - może pojawić się podwyższona temperatura. To wprowadza duży dyskomfort, więc niemowlak może się stać marudny. Zobacz jak postępować z chorym dzieckiem i przynieść mu ulgę.

przeziebienie
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Przeziębione niemowlę - jak oczyszczać nos, gdy ma katar
  2. Przeziębione niemowlę - kiedy dziecko nie chce jeść
  3. Przeziębione niemowlę - jak pielęgnować chore dziecko

Przeziebienie ywołują je wirusy, a jego objawy to: katar, kaszel, podwyższona temperatura, złe samopoczucie. Charakterystyczne jest to, że rozwija się przez kilka dni. Najpierw pojawia się wodnisty katar, potem malec zaczyna pokasływać, a nosek zatyka wydzielina. Zalegający śluz utrudnia oddychanie i nie pozwala normalnie jeść czy spać, jest też pożywką dla bakterii, które się w nim mnożą. A ponieważ z noska niemowlęcia bardzo blisko jest do przewodu słuchowego, bakterie często się tam przenoszą, wywołując zapalenie ucha środkowego.

Przeziębione niemowlę - jak oczyszczać nos, gdy ma katar

Kiedy dziecko ma katar, najważniejsze jest oczyszczanie noska. Najwygodniej to robić, używając soli fizjologicznej albo wody morskiej w sprayu (do rozpuszczania zaschniętej wydzieliny) i aspiratora, którym łatwo ją usunąć (używamy go 2–3 razy dziennie, delikatnie wkładamy do nosa).

Przeziębione niemowlę - kiedy dziecko nie chce jeść

Niemowlę trzeba karmić tak jak dotychczas, ale gdy nie ma ochoty jeść, nie należy go do tego zmuszać. Ważne jest, by dużo piło, zwłaszcza jeśli ma gorączkę. Niemowlaka karmionego piersią trzeba często przystawiać na chwilę (w początkowej fazie karmienia mleko jest rzadsze i gasi pragnienie), karmionemu butelką podawać wodę przeznaczoną dla niemowląt lub dostosowane do wieku herbatki.

Przeziębione niemowlę - jak pielęgnować chore dziecko

Przeziebione niemowlę można kąpać, zadbaj jednak o to, by w łazience było ciepło, i tuż po kąpieli nie przenoś go do dużo chłodniejszego pokoju. Można też wyjść na spacer, jeśli dopisuje pogoda, a dziecko nie ma gorączki. Chłodne powietrze obkurcza naczynia krwionośne w nosku, co ułatwia oddychanie. Warto zadbać o to, by powietrze miało odpowiednią wilgotność, co pomoże podrażnionym śluzówkom nosa wrócić do formy. Jeśli nie masz nawilżacza, możesz rozłożyć na grzejniku wilgotny ręcznik albo zawiesić kamionkę z wodą. Pokój dziecka trzeba często wietrzyć, by usunąć zarazki. W tym czasie malec powinien przebywać w innym pomieszczeniu.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza