Skóra atopowa u niemowląt: rozszerzanie diety niemowlaka z atopowym zapaleniem skóry

2012-10-26 18:20
witaminy w diecie dziecka
Autor: Shutterstock

Mamy niemowląt ze skórą atopową zastanawiają się, czym karmić dziecko. Jakie mleko modyfikowane nadaje się dla niemowlaka z AZS? Jak powinno wyglądać rozszerzanie diety dziecka z atopowym zapaleniem skóry?

Przy atopowym zapaleniu skóry u niemowląt najlepiej karmić piersią tak długo, jak się da, chyba że wykluczy to lekarz. Wówczas to, jakie mleko będzie dostawało niemowlę, również trzeba ustalić z lekarzem, bo wszystko zależy od tego, co malec toleruje, a co mu szkodzi. Zazwyczaj z diety dziecka trzeba wykluczyć produkty na bazie mleka krowiego, odpada więc podawanie mu zwykłego mleka modyfikowanego, które oparte jest właśnie na mleku krowim. Dieta musi być wówczas oparta na preparatach bezmlecznych albo sojowych.

>>Żywienie niemowlaka: najczęściej popełniane błędy żywieniowe>>

Rozszerzanie diety a skóra atopowa u niemowląt

Jak powinno wyglądać rozszerzanie diety dziecka ze skórą atopową? Odpowiedź na to pytanie brzmi: ostrożnie, w porozumieniu z lekarzem. Z nim trzeba ustalić moment wprowadzania do diety nowych pokarmów, a także to, co będzie tym nowym daniem, pamiętając, że to, co sprawdziło się u innego atopika, może zaszkodzić naszemu dziecku. Pierwszymi nowymi produktami w diecie dziecka powinny być warzywa, najlepiej ziemniaki, bo rzadko wywołują alergie. Pierwszym owocem powinien być zaś banan. Jeśli wiesz, że dziecko jest uczulone na jakiś produkt, trzeba go unikać. Jednak u dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry każdy nowy produkt może zaostrzyć zmiany. Nie odstawiaj go jednak od razu, ale zmniejsz podawaną ilość – zdarza się bowiem, że stan skóry po kilku dniach wraca do normy. Jak najpóźniej na listę potraw należy zaś wpisać jajka, chleb i inne produkty z mąki pszennej oraz ryby.

Ważna zasada: wprowadzając do diety malca nowy produkt, trzeba odczekać dwa tygodnie, nim wprowadzi się następny, a w tym czasie uważnie obserwować, czy nie dochodzi do zaostrzenia objawów choroby. Warto prowadzić kalendarz diety malca i wszystko zapisywać.

 

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza