Wrodzone wady serca: ubytek w przegrodzie między komorami czyli VSD

Wrodzone wady serca: ubytek w przegrodzie między komorami czyli VSD
Autor: _photos.com|photos.com Wrodzone wady serca

Ubytek w przegrodzie między komorami, VSD (od ang. ventricular septal defect) to najczęstsza wada wrodzona serca u dzieci. Stanowi 20-30 procent wszystkich nieprawidłowości. Niewielki ubytek w przegrodzie zwykle zarasta sam w pierwszym roku życia. Jeśli przeciek przez ubytek w przegrodzie międzykomorowej jest znaczny, operacja daje dziecku szansę na prawidłowy wzrost i rozwój.

Najczęściej występująca wrodzona wada serca to ubytek w przegrodzie między komorami, VSD (od ang. ventricular septal defect). Ubytki w przegrodzie między komorami mogą być pojedyncze, różnej wielkości, rzadziej są mnogie. Na skutek ubytku przegrody, krew w lewej komory przepływa do prawej. Objawy wady różnią się u dzieci w zależności od wielkości tego przecieku.

Mały ubytek w przegrodzie między komorami: wada serca znika sama

Gdy ubytek w przegrodzie jest mały, dziecko nie ma prawie żadnych objawów, wyniki EKG i Rtg klatki piersiowej są prawidłowe, a lekarze wysłuchują jedynie szmer nad sercem świadczący o przecieku. Dziecko zachowuje się i rozwija zupełnie normalnie. Niewielki ubytek w przegrodzie zwykle zarasta sam w pierwszym roku życia. Niezbędne jest jedynie zapobieganie infekcyjnemu zapaleniu wsierdzia. Ten optymistyczny wariant dotyczy większości przypadków VSD.

Duży ubytek  w przegrodzie między komorami: konieczna jest operacja wady serca

Jeśli przeciek przez ubytek w przegrodzie międzykomorowej jest znaczny, zbyt dużo krwi płynie w niewłaściwym kierunku, czyli do płuc. Niemowlę łatwo się męczy, nawet przy jedzeniu i często przerywa ssanie. Słabo przybiera na wadze. Często cierpi z powodu zapalenia płuc i zwężenia oskrzeli. Mogą pojawić się trudności z oddychaniem, szybkie bicie serca. Z czasem rozwija się niewydolność krążenia, wraz z nią powiększenie wątroby. Wadę trzeba szybko leczyć, w ciągu pierwszych miesięcy życia dziecka. W przeciwnym razie może dojść do trwałych zmian w krążeniu, tzw. nadciśnienia płucnego (pojawia się, gdy zbyt dużo krwi pod sporym ciśnieniem płynie do płuc, zamiast do reszty ciała, co skutkuje nieodwracalnymi zmianami), które uniemożliwia korekcję wady. Małe ubytki można zamknąć szwami, większe przez naszycie specjalnej łaty z tworzywa sztucznego, czasem za pomocą specjalnego implantu. Operacja daje dziecku szansę na prawidłowy wzrost i rozwój.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Joanna Bosacka
|

mojemu dzieciątku od razu po urodzeniu wykryto malutką dziurkę między komorami.Zalecili kontrolę co 2-3 miesiące i lekarstwo SPIRANOL. Niestety dziurka nie zarastała ani się nie powiększałą więc zwiększyli dawkę lekarstwa < dawkę dostosowuje się do wagi dziecka> teraz córa ma 7 miesięcy i za 3 tyg jedziemy na kontrolę.Lekarz oznajmił że dokładnie nie jest w stanie powiedzieć jaka wielkość jest tej dziurki gdyż serduszko jest cały czas w ruchu i przy oddechać dziurka się zwiększa a przy wydechach zmniejsza.Zalecił pić bardzo dużo płynów i nie kłaść dziecka na brzuszku.