KUPKA NIEMOWLAKA. Co oznacza zielona kupka u niemowlaka?

2013-05-26 14:24

Zielona kupka u niemowlaka nie musi świadczyć o chorobie, jak wielu sądzi. Kupka niemowlaka może natomiast wiele powiedzieć o stanie zdrowia dziecka, dlatego warto obserwować jej kolor.

chore dziecko
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Czarna albo ciemnozielona kupka u niemowlaka
  2. Polecamy wideo: Nasz ekspert opowiada jak uchronić dziecko przed alergią pokarmową

Kupka niemowlaka nie powinna mieć standardowo koloru zielonego. Pomimo tego bardzo często ma właśnie taki kolor. Nie musi to świadczyć od razu o chorobie dziecka. Wiele zależy też od odcienia kupki - czy kolor jest intensywny czy jasnozielony albo ceimnozielony. Intensywnie zielone kupki niemowlaka mieszczą się w normie. Lekko zielonkawe zabarwienie może powstać również pod wpływem powietrza (powierzchnia stolca po prostu się utlenia). Poza tym, gdy pojawi się zielona kupka u dziecka zastanów się, co jadłaś (jesli karmisz piersią). Poobserwuj dziecko i przyjrzyj się swojej diecie. Gdyby jednak zielona kupka zaczęła pojawiać się u twojego dziecka codziennie, skonsultuj problem z pediatrą.

Przeczytaj również: Kupka noworodka i niemowlęcia: zapach, kolor i wygląd ma znaczenie

Czarna albo ciemnozielona kupka u niemowlaka

Czarna lub ciemnozielona kupka niemowlaka może być spowodowana niektórymi pokarmami (tu na prowadzenie wysuwają się jagody), żelazo, które podaje się w przypadku anemii – oba te powody nie wymagają interwencji lekarza. Może być jednak i trzeci powód takiego koloru kupki niemowlaka. To krew. Jeśli podejrzewasz, że to ona może być przyczyną ciemnego zabarwienia kupki dziecka, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Krew w kale to zawsze sygnał alarmujący, mogący świadczyć np. o alergii pokarmowej, zapaleniu jelit, wadzie ich budowy oraz paru innych poważnych schorzeniach.

Przeczytaj również: Alergia pokarmowa u dziecka: dieta niemowlaka, u którego została zdiagnozowana alergia pokarmowa

Polecamy wideo: Nasz ekspert opowiada jak uchronić dziecko przed alergią pokarmową

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza