Jaki materac kupić do łóżeczka dla dziecka? Sprawdź, na co powinnaś zwracać uwagę

2016-01-20 10:53

Właściwy materac jest dla zdrowia niemowlaka dużo bardziej istotny, niż rodzaj pościeli czy wielkość łóżeczka. Jaki materac kupić do łóżeczka dla dziecka? Sprawdź, na co powinnaś zwracać uwagę.

materac dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Materac dla dziecka powinien zawierać certyfikaty i atesty.

Spis treści

  1. Jaki materac kupić do łóżeczka dla dziecka? Sprawdź, na co powinnaś zwracać uwagę: Po pierwsze bezpieczeństwo
  2. Jaki materac kupić do łóżeczka dla dziecka? Sprawdź, na co powinnaś zwracać uwagę: nie za twardy, nie za miękki

Niemowlak spędza w łóżeczku bardzo dużo czasu, dlatego trzeba zapewnić mu w nim odpowiednie warunki. Właściwie dobrany materac zapewni śpiącemu dziecku komfort i zapobiegnie ewentualnym późniejszym kłopotom z kręgosłupem. Wbrew pozorom wybór nie będzie łatwy, bo materacyków dla niemowląt jest w sklepach bardzo dużo. Różni je wiele – konstrukcja, rodzaj tworzywa, z jakiego zostały wykonane, typ pokrowca, a nawet sposób późniejszego użytkowania. Trzeba sprawdzić, jakie właściwości mają poszczególne modele i ocenić, czy będą nam one pasować.

Czy niemowlę powinno SPAĆ razem z mamą, czy we WŁASNYM ŁÓŻECZKU?

Jaki materac kupić do łóżeczka dla dziecka? Sprawdź, na co powinnaś zwracać uwagę: Po pierwsze bezpieczeństwo

Najważniejszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę na początku, to atesty i certyfikaty poświadczające bezpieczeństwo zarówno tworzyw i komponentów, z jakich został wykonany materac, jak i gotowego produktu. Poświadczają one, że materac ma prawidłową konstrukcję, a surowce użyte podczas produkcji nie zagrażają maluszkowi. Materacyki mogą mieć różne atesty i certyfikaty – zarówno Oeko-tex Standard 100 (który potwierdza, że w produkcie nie ma niebezpiecznych dla niemowlęcia substancji chemicznych), jak i pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka.

Czytaj:

Jak utrzymać materacyk w czystości

Sen niemowlaka: co robić, żeby niemowlę spało całą noc?

Jaki materac kupić do łóżeczka dla dziecka? Sprawdź, na co powinnaś zwracać uwagę: nie za twardy, nie za miękki

Kręgosłup niemowlaka musi być równomiernie podparty na całej długości. Dlatego dla najmłodszych dzieci zalecane są materace średnio-twarde, bezstrefowe (czyli bez wskazania, w którym miejscu powinna być główka niemowlaka, a w którym nóżki). Dzięki temu w punktach podparcia ciała (główka, pupa, kręgosłup) na materacu nie pojawią się odkształcenia. Twardość materacyka nie zależy od jego grubości, lecz od gęstości materiału, z jakiego został wykonany. Nawet cieniutki materac, w którym tworzywo – np. pianka – zostało odpowiednio zagęszczone, może dać dziecku odpowiednie podparcie. To, czy ma odpowiednią trwałość, można sprawdzić, stawiając materac przy ścianie. Będzie odpowiedni, jeśli jest w stanie samodzielnie ustać. W sklepach można czasem spotkać materacyki mające dwie twardości. Zasada ich użytkowania jest podobna bez względu na to, z jakiego tworzywa zostały wyprodukowane. Strona twardsza przeznaczona jest dla noworodków i niemowląt w wieku do 9 miesięcy (do czasu, kiedy zaczną raczkować). Po tym czasie można odwrócić materacyk, by malec spał na bardziej miękkiej stronie.

Bardzo istotne jest również, by materacyk był elastyczny – po naciśnięciu lekko się uginał, a po ustąpieniu nacisku wracał do pierwotnego kształtu. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o wkładzie materacyków, przeczytaj nasz tekst w magazynie "M jak Mama" w numerze lutowym.