Jakie KOŁA do wózka dziecięcego? Małe, duże, piankowe, plastikowe [PORADNIK]

2014-04-02 14:08

Koła w wózku dziecięcym mogą być małe albo duże, wykonane z pianki, plastiku albo pompowane. To od tego, jakie koła ma wózek, zależy, czy dobrze poradzi sobie z jazdą po śniegu i po nierównościach. Sprawdź, które koła najlepiej wybrać!

Jakie KOŁA do wózka dziecięcego? Małe, duże, piankowe, plastikowe [PORADNIK]
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Małe koła tylko na gładkie nawierzchnie
  2. Duże koła sprawdzą się w wymagającym terenie
  3. Pompowane czy pełne? To zależy od nawierzchni
  4. Jak dbać o koła? 5 wskazówek eksperta

Koła w wózku dziecięcym to element, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Od wielkości kół warto zależy bowiem, czy wózek lepiej sprawdzi się na gładkiej nawierzchni, czy też będzie dawał sobie radę w terenie trudniejszym, np. na wyboistych gruntowych drogach czy pokrytych śniegiem parkowych alejkach.

Małe koła tylko na gładkie nawierzchnie

Małe koła zazwyczaj wykonane są z pianki, a ich średnica nie przekracza 15 cm. Najczęściej spotykane są w lekkich wózkach spacerowych, rzadziej w gondolach. Wózkiem z małymi kołami łatwiej się manewruje. Modele z takimi kołami najlepiej sprawdzają się na gładkiej nawierzchni – bardzo równych alejkach, asfaltowych chodnikach. Nie radzą sobie natomiast z jazdą w miejscach, gdzie nawierzchnia jest połatana, dziurawa, ciężko prowadzi się je po piasku i śniegu, gdyż w nich grzęzną.

Duże koła sprawdzą się w wymagającym terenie

Duże koła mogą być piankowe albo pompowane, mają średnicę powyżej 20 cm. Montowane są zarówno w spacerówkach, jak i w wózkach głębokich jedno- i wielofunkcyjnych. Wózki z dużymi kołami sprawdzają się w każdym terenie, zwłaszcza wymagającym – na nierównościach, dziurawych chodnikach, gruntowych drogach; wygodniej jest też wjeżdżać na krawężniki.

Pompowane czy pełne? To zależy od nawierzchni

Koła w wózkach mogą być pompowane (mają wtedy oponę i dętkę) albo pełne – są wówczas wykonane z pianki (czystej albo połączonej z kauczukiem). Pompowane dobrze amortyzują wstrząsy, dzięki czemu wózek prowadzi się łatwiej, a dziecko leżące w środku ma większy komfort, bo nie odczuwa wstrząsów. Ciśnienie w oponach można regulować, zmniejszając lub zwiększając ilość powietrza. Są one jednak sporo cięższe od piankowych, i niestety bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne – można je przebić tak samo jak koło w rowerze.

Pełne są lżejsze od pompowanych, plusem jest też to, że nie da się ich przebić. Gorzej jednak amortyzują wstrząsy. Dlatego, choć teoretycznie wózkiem z takimi kołami można jeździć w trudnym terenie, z uwagi na komfort malca lepiej unikać dróg kamienistych i nierównych. Na kołach piankowych mogą się pojawić różne ubytki i uszkodzenia wynikające z eksploatacji – w takim przypadku zazwyczaj naprawa jest nieopłacalna i trzeba wymienić całe koło.

Jak dbać o koła? 5 wskazówek eksperta

  • Jeśli chcesz, aby wózek Ci posłużył, zakonserwuj koła preparatem na bazie silikonu (ten sam preparat możesz później użyć do konserwacji roweru)
  • Czyść koła systematyczne – w przypadku deszczowej pogody nawet dwa razy w tygodniu
  • Nie myj kół pod bieżącą wodą – inaczej zardzewieją ich stalowe elementy
  • Aby je oczyścić, przedmuchaj je sprężonym powietrzem lub oczyść preparatem zalecanym przez producenta, a następnie przetrzyj ściereczką
  • Gdy z kołem zacznie dziać się coś złego, udaj się do serwisu
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza