Jakie zawieszenie w wózku dla dzieci wybrać? Na wahaczach, na paskach czy sprężynach?

2014-07-28 16:35

To jaki rodzaj zawieszenia ma wózek dziecięcy, wpływa na komfort jazdy dziecka. Na co zwrócić uwagę kupując wózek w przypadku zawieszenia?

wozek dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Zawieszenie to jeden z najważniejszych elementów wózka. Warto zastanowić się nad jego wyborem.

Spis treści

  1. Zawieszenie w wózku na wahaczach
  2. Zawieszenie w wózku na paskach
  3. Zawieszenie w wózku na sprężynach
  4. Uwaga na sztywne spacerówki!

Porównując różne wózki dziecięce głębokie, najpierw zauważamy, że różnią się wyglądem, wielkością czy ceną. Ale wystarczy wybrać kilka modeli wózków i z każdym przespacerować się po sklepie, by dostrzec jeszcze jedną różnicę – to, że w niektórych wózkach można dziecko bujać na boki, a w innych nie ma takiej możliwości albo została ona dość mocno ograniczona. To, czy wózek dla dziecka można kołysać na boki, zależy od tego, jaki rodzaj zawieszenia został zaprojektowany i zastosowany w danym modelu. Ale nie chodzi tylko o kołysanie, także o komfort jazdy. Podobnie jak w przypadku kół, różne rodzaje amortyzatorów zawieszenia na jednych drogach sprawdzają się lepiej, na innych gorzej. W praktyce oznacza to, że leżący w wózku niemowlak może wyraźnie odczuwać każdą nierówność, na jaką wjedziemy, albo w ogóle jej nie zauważyć. Dlatego właśnie warto przed zakupem wózka przyjrzeć się różnym rozwiązaniom dotyczącym zawieszenia wózka. Uwaga: oglądając wózek w sklepie, nie zawsze będziemy w stanie samodzielnie rozpoznać, z jakim rodzajem amortyzacji mamy do czynienia. Warto więc zapytać sprzedawcę, z jakim typem zawieszenia sprzedawany jest dany wózek.

Zawieszenie w wózku na wahaczach

Jak wygląda zawieszenie wózka dla dziecka na wahaczach? Amortyzatory tego typu zamontowane są na ramie stelaża wózka, tuż przy kołach. Mechanizm podczas jazdy płynnie odchyla się od pionu, amortyzując drgania i wstrząsy. W niektórych modelach wózków wahacze są ukryte w ramie, w innych widoczne. Czy można bujać taki wózek dziecięcy na boki? Ten typ zawieszenia na to nie pozwala. Na jakie drogi wózek z zawieszeniem na wahaczach? Zawieszenie na wahaczach przez większość rodziców uznawane jest za dość twarde. Właśnie dlatego wózek weń wyposażony sprawdzi się lepiej na równych nawierzchniach – chodnikach, parkowych alejkach. Na wyboistej, polnej drodze wózek może zanadto podskakiwać, przez co dziecko będzie boleśnie odczuwało każdą nierówność.

Zawieszenie w wózku na paskach

Jak wygląda wózek z zawieszeniem na paskach? To skórzane paski łączące dolną i górną część stelaża wózka. Paski są ciche, nie skrzypią, nie korodują. Mają jednak wady – po pewnym czasie eksploatacji mogą nadmiernie się rozciągać, przez co rama wózka dziecięcego powoli będzie się opuszczać. Co jakiś czas należy więc ponownie je napinać, a jeśli to niemożliwe, wymienić na nowe. Czy można bujać taki wózek na boki? Tak, choć nie w każdym modelu wózka z zawieszeniem na paskach intensywność bujania będzie identyczna. Na jakie drogi wózek dziecięcy z zawieszeniem na paskach? Zawieszenie tego typu jest miękkie, dlatego wózek nadaje się na drogi różnej jakości. Uwaga: każdy z pasków „pracuje” oddzielnie, dlatego jeśli wózek wpadnie kołem w dziurę, może się niebezpiecznie przechylić.

Zawieszenie w wózku na sprężynach

Jak wyglada wózek dziecięcy z zawieszeniem na sprężynach? W ramie wózka zamontowane są sprężyny, które podczas jazdy amortyzują wstrząsy. W wielu modelach wózków sprężyny są ukryte. Czy można bujać wózek na boki? To zależy od tego, czy producent dopuszcza w instrukcji taką mozliwość. Jednak w większosci modeli bujanie możliwe jest tylko w kierunku przód – tył. Bujanie na boki moze uszkodzić sprężyny. Na jakie drogi wózek dziecięcy z zawieszeniem na sprężynach? Zawieszenie na sprężynach jest dość twarde, takie wózki głębokie polecane są więc raczej na równe drogi. Jest jeden wyjątek – niektóre modele wózków z amortyzatorami sprężynowymi mają możliwość regulacji twardości zawieszenia. Rodzic prowadzący wózekmoże zdecydować, czy chce, by zawieszenie było twarde czy miekkie. Ta funkcja sprawdza się, gdy będziemy spacerować po różnych drogach. Warto jednak zawczasu sie upewnić, czy regulacja twardości zawieszenia nie jest zbytnio skomplikowana, bo w przeciwnym razie rzadko bedziemy z niej korzystać.

Uwaga na sztywne spacerówki!

W niektórych wózkach spacerowych nie ma zawieszenia – konstrukcja jest sztywna, a wstrząsy amortyzowane tylko przez koła. Ma to znaczenie wówczas, gdy drogi, po jakich będziecie spacerować, są wyboiste. W sztywnej spacerówce maluchowi bedzie niezbyt wygodnie, zwłaszcza gdy zasnie – warto poszukać spacerówki mającej miękkie zawieszenie.

Dobrze wiedzieć

Ważne jest, by wybrany model wózka płynnie reagował na zmianę nachylenia! Warto to wcześniej sprawdzić!

TVP/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza