Łóżeczko dla niemowlaka. Jak wybrać łóżeczko, materac i pościel dla dziecka?

2009-05-26 15:53

Łóżeczko to dla niemowlaka przez kilka pierwszych miesięcy życia centrum świata. Ale równie ważne jest to, co znajduje się w nim i obok niego, czyli materacyk, pościel i akcesoria, które rodzicom ułatwiają życie i poprawiają bezpieczeństwo noworodka.

Łóżeczko dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Na co zwrócić uwagę wybierając łóżeczko dla niemowlaka?
  2. Materac do łóżeczka dla niemowlaka
  3. Pościel dla niemowlaka
  4. Monitor oddechu
  5. Karuzela
  6. Polecamy wideo: Ile powinno spać niemowlę?

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżeczko dla niemowlaka?

Decydując się na zakup łóżeczka dla niemowlaka, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów.

  • Ilość miejsca w pokoju. Drewniane łóżeczka mają najczęściej dwa rozmiary: 120 na 60 cmi 140 na 70 cm, mniejsze posłuży dziecku dwa, trzy lata, w większym może spać trochę dłużej.
  • Bezpieczeństwo dziecka. Wystarczy sprawdzić, czy łóżeczko ma atesty Państwowego Zakładu Higieny, Instytutu Technologii Drewna oraz Instytutu Matki i Dziecka.
  • Względy praktyczne. Najwygodniejsze dla rodziców są łóżeczka z regulowaną wysokością dna. Zwykle można je umocować na trzech wysokościach: najwyżej – dla noworodka, pośrodku – kiedy dziecko już siada, i najniżej – dla malca, który samodzielnie stoi. Ważne, by przy materacu leżącym w najwyższej pozycji głębokość łóżeczka nie była mniejsza niż 30 cm.
  • Dodatkowe funkcje. Najtańsze modele mają tylko szufladę, którą mocuje się na dole. Zmieści się w niej zapas pościeli, pieluch czy akcesoria higieniczne. Droższe łóżeczka oprócz szuflady mo- gą mieć dodatkowo komodę z blatem, który może służyć jako przewijak (w niektórych modelach w komodzie schowana jest dodatkowo wanienka). To wygodne rozwiązanie, bo w komodzie można schować np. ubranka. Takie łóżeczko zajmuje jednak sporo miejsca, dlatego przed zakupem trzeba wymierzyć, czy zmieści się tam, gdzie ma stać. Są też łóżeczka, które „rosną” razem z dzieckiem – po zdemontowaniu szczebelków można zrobić z nich tapczanik

>> Ochraniacz do łóżeczka: czy potrzebny? Opinie [10 propozycji ochraniaczy]

Materac do łóżeczka dla niemowlaka

Od niego w dużej mierze zależy to, czy dziecko nie będzie miało w przyszłości wady postawy. Nie kupuj używanego materacyka, bo – tak jak buty – dopasowuje się on do kształtu sylwetki poprzedniego właściciela. Materac idealny powinien być elastyczny, tzn. dopasowywać się do kształtu ciała malucha i pozycji, jakie przybiera podczas snu, by zapewnić kręgosłupowi równomierne podparcie na całej długości. Kupując materacyk, zwróć uwagę na jego właściwości.

Najtańsze są materacyki z pianki poliuretanowej – szybko się jednak odkształcają pod wpływem ciężaru malca. Nie mają też żadnych właściwości  zdrowotnych. Droższe, jak lateksowe czy kokosowe, mają właściwości „antyalergiczne” – ich wnętrze nie jest bowiem atrakcyjne dla alergenów, np. roztoczy czy grzybów. Inne (np. z łuski gryki czy lateksowe) są reklamowane jako przyjazne dla skóry, gdyż tworzywo, z jakiego je zrobiono, nie nagrzewa się od temperatury ciała, a dodatkowo w środku ma cały system kanalików, którymi może swobodnie przepływać powietrze. Dzięki temu malec leżąc w łóżeczku nie poci się i nie ma potówek. W sprzedaży są też materace, składające się z kilku warstw (np. kokosu i łuski gryczanej). Zwykle są dwustronne, więc można korzystać na zmianę z właściwości różnych materiałów.

>> Kołyska dla dziecka: wybrać łóżeczko czy kołyskę?

Pościel dla niemowlaka

Przez pierwszy rok życia dziecku wystarczy prześcieradło i kołderka (zamiast niej może spać w śpiworku). Nie podkładaj maluchowi pod głowę poduszki – może spowodować problemy z kręgosłupem. Jeśli istnieje ryzyko alergii, kupując pościel upewnij się, że wypełnienie jest antyalergiczne (stosowną informację znajdziesz na opakowaniu). Do pościeli możesz dokupić komplet ochraniaczy na szczebelki – przydaje się, kiedy malec zaczyna się obracać z boku na bok i mógłby uderzyć się główką o szczebelki.

>> Monitor oddechu dla niemowląt: jak uniknąć bezdechu i zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej

Monitor oddechu

Zakup niezbędny dla dzieciz tzw. grupy ryzyka, czyli wcześniaków bądź dzieci z niską masą urodzeniową. U nich przez pierwszy rok życia istnieje bowiem większe ryzyko bezdechu, mogącego prowadzić do zwolnienia czynności serca i śmierci łóżeczkowej. Ale urządzenie przydaje się również wszystkim tym, którzy chcą być pewni, że ich dziecko jest w swoim łóżeczkubezpieczne. Gdy oddech malca zacznie słabnąć bądź zanikniena dłużej niż 15 sekund, urządzenie wszczyna alarm. W sprzedażysą różne rodzaje monitorów, które działają na różnych zasadach: niektóre można przypiąć dziecku do ubranka, inne wymagają,by pod materacyk podłożyć specjalną matę z czujnikami.

>> Karuzela dla niemowlaka: czy warto kupić karuzelę dla niemowlaka? Jaką kupić? Opinie [GALERIA ZDJĘĆ]

Karuzela

Przez pierwsze dwa, trzy miesiące życia to jedyna zabawka, na którą dziecko zwróci uwagę. Barwnegrające i obracające się maskotki przyciągają uwagę malucha,kiedy nie śpi. W sprzedaży są różne modele, od najprostszych z jedną melodyjką, po takie z wbudowaną nocną lampką i zestawem melodii do wyboru.

Polecamy wideo: Ile powinno spać niemowlę?

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza