Łóżeczko dla niemowlaka. Jak wybrać łóżeczko, materac i pościel dla dziecka?

2009-05-26 15:53

Łóżeczko to dla niemowlaka przez kilka pierwszych miesięcy życia centrum świata. Ale równie ważne jest to, co znajduje się w nim i obok niego, czyli materacyk, pościel i akcesoria, które rodzicom ułatwiają życie i poprawiają bezpieczeństwo noworodka.

Łóżeczko dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Na co zwrócić uwagę wybierając łóżeczko dla niemowlaka?
  2. Materac do łóżeczka dla niemowlaka
  3. Pościel dla niemowlaka
  4. Monitor oddechu
  5. Karuzela
  6. Polecamy wideo: Ile powinno spać niemowlę?

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżeczko dla niemowlaka?

Decydując się na zakup łóżeczka dla niemowlaka, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów.

  • Ilość miejsca w pokoju. Drewniane łóżeczka mają najczęściej dwa rozmiary: 120 na 60 cmi 140 na 70 cm, mniejsze posłuży dziecku dwa, trzy lata, w większym może spać trochę dłużej.
  • Bezpieczeństwo dziecka. Wystarczy sprawdzić, czy łóżeczko ma atesty Państwowego Zakładu Higieny, Instytutu Technologii Drewna oraz Instytutu Matki i Dziecka.
  • Względy praktyczne. Najwygodniejsze dla rodziców są łóżeczka z regulowaną wysokością dna. Zwykle można je umocować na trzech wysokościach: najwyżej – dla noworodka, pośrodku – kiedy dziecko już siada, i najniżej – dla malca, który samodzielnie stoi. Ważne, by przy materacu leżącym w najwyższej pozycji głębokość łóżeczka nie była mniejsza niż 30 cm.
  • Dodatkowe funkcje. Najtańsze modele mają tylko szufladę, którą mocuje się na dole. Zmieści się w niej zapas pościeli, pieluch czy akcesoria higieniczne. Droższe łóżeczka oprócz szuflady mo- gą mieć dodatkowo komodę z blatem, który może służyć jako przewijak (w niektórych modelach w komodzie schowana jest dodatkowo wanienka). To wygodne rozwiązanie, bo w komodzie można schować np. ubranka. Takie łóżeczko zajmuje jednak sporo miejsca, dlatego przed zakupem trzeba wymierzyć, czy zmieści się tam, gdzie ma stać. Są też łóżeczka, które „rosną” razem z dzieckiem – po zdemontowaniu szczebelków można zrobić z nich tapczanik

>> Ochraniacz do łóżeczka: czy potrzebny? Opinie [10 propozycji ochraniaczy]

Materac do łóżeczka dla niemowlaka

Od niego w dużej mierze zależy to, czy dziecko nie będzie miało w przyszłości wady postawy. Nie kupuj używanego materacyka, bo – tak jak buty – dopasowuje się on do kształtu sylwetki poprzedniego właściciela. Materac idealny powinien być elastyczny, tzn. dopasowywać się do kształtu ciała malucha i pozycji, jakie przybiera podczas snu, by zapewnić kręgosłupowi równomierne podparcie na całej długości. Kupując materacyk, zwróć uwagę na jego właściwości.

Najtańsze są materacyki z pianki poliuretanowej – szybko się jednak odkształcają pod wpływem ciężaru malca. Nie mają też żadnych właściwości  zdrowotnych. Droższe, jak lateksowe czy kokosowe, mają właściwości „antyalergiczne” – ich wnętrze nie jest bowiem atrakcyjne dla alergenów, np. roztoczy czy grzybów. Inne (np. z łuski gryki czy lateksowe) są reklamowane jako przyjazne dla skóry, gdyż tworzywo, z jakiego je zrobiono, nie nagrzewa się od temperatury ciała, a dodatkowo w środku ma cały system kanalików, którymi może swobodnie przepływać powietrze. Dzięki temu malec leżąc w łóżeczku nie poci się i nie ma potówek. W sprzedaży są też materace, składające się z kilku warstw (np. kokosu i łuski gryczanej). Zwykle są dwustronne, więc można korzystać na zmianę z właściwości różnych materiałów.

>> Kołyska dla dziecka: wybrać łóżeczko czy kołyskę?

Pościel dla niemowlaka

Przez pierwszy rok życia dziecku wystarczy prześcieradło i kołderka (zamiast niej może spać w śpiworku). Nie podkładaj maluchowi pod głowę poduszki – może spowodować problemy z kręgosłupem. Jeśli istnieje ryzyko alergii, kupując pościel upewnij się, że wypełnienie jest antyalergiczne (stosowną informację znajdziesz na opakowaniu). Do pościeli możesz dokupić komplet ochraniaczy na szczebelki – przydaje się, kiedy malec zaczyna się obracać z boku na bok i mógłby uderzyć się główką o szczebelki.

>> Monitor oddechu dla niemowląt: jak uniknąć bezdechu i zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej

Monitor oddechu

Zakup niezbędny dla dzieciz tzw. grupy ryzyka, czyli wcześniaków bądź dzieci z niską masą urodzeniową. U nich przez pierwszy rok życia istnieje bowiem większe ryzyko bezdechu, mogącego prowadzić do zwolnienia czynności serca i śmierci łóżeczkowej. Ale urządzenie przydaje się również wszystkim tym, którzy chcą być pewni, że ich dziecko jest w swoim łóżeczkubezpieczne. Gdy oddech malca zacznie słabnąć bądź zanikniena dłużej niż 15 sekund, urządzenie wszczyna alarm. W sprzedażysą różne rodzaje monitorów, które działają na różnych zasadach: niektóre można przypiąć dziecku do ubranka, inne wymagają,by pod materacyk podłożyć specjalną matę z czujnikami.

>> Karuzela dla niemowlaka: czy warto kupić karuzelę dla niemowlaka? Jaką kupić? Opinie [GALERIA ZDJĘĆ]

Karuzela

Przez pierwsze dwa, trzy miesiące życia to jedyna zabawka, na którą dziecko zwróci uwagę. Barwnegrające i obracające się maskotki przyciągają uwagę malucha,kiedy nie śpi. W sprzedaży są różne modele, od najprostszych z jedną melodyjką, po takie z wbudowaną nocną lampką i zestawem melodii do wyboru.

Polecamy wideo: Ile powinno spać niemowlę?

miesięcznik "M jak mama"