Noworodek po porodzie: czego potrzebuje w szpitalu niemowlak?

2013-03-19 13:44

Noworodek po porodzie musi nauczyć się funkcjonować w nowym środowisku, a rodzice muszą mu w tym pomóc, sprawiając, że stanie się to łatwiejsze. Pierwsze chwile noworodka w szpitalu mogą być trudne. Zobacz, czego potrzebuje noworodek po porodzie- w pierwszych chwilach życia. W końcu dopiero co niemowlak przebywał w ciepłym przytulnym miejscu, a teraz tyle się wokół niego dzieje. Zapewnij mu odpowiednią opiekę i spraw, aby czuł się komfortowo i bezpiecznie.

Baby boom, noworodek
Autor: _photos.com|photos.com Baby boom: w Polsce rodzi się coraz więcej dzieci.

Spis treści

  1. Jak po raz pierwszy przystawić noworodka do piersi?
  2. Jak wygląda pierwszy miesiąc z noworodkiem? Zobacz WIDEO
  3. Noworodek potrzebuje mało światła
  4. Najważniejsze dla noworodka jest poczucie bezpieczeństwa
  5. Opieka nad noworodkiem w szpitalu
  6. Polecamy wideo: Jak masować niemowlaka?

Warto wsłuchać się w potrzeby noworodkai je spełniać. Dzięki temu dziecko będzie spokojnie spało, dobrze jadło, chętnie zdobywało nowe umiejętności i w efekcie harmonijnie się rozwijało. Właściwą opiekę dziecku powinnaś zapewnić jeszcze podczas pobytu w szpitalu.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Jak po raz pierwszy przystawić noworodka do piersi?

Od razu po narodzinach, gdy jest czas na pierwsze przystawienie do piersi, ogrzej je na swoim nagim brzuchu. A kiedy dziecko wróci z obowiązkowych pierwszych badań (ważenie, mierzenie, ocena w skali APGAR), jak najczęściej trzymaj je w swoich ramionach. Kładź je na swoim brzuchu, wtulone w twoje piersi i okrywaj was wspólnym kocem.

Przeczytaj również: Pozycje do karmienia piersią

Jak wygląda pierwszy miesiąc z noworodkiem? Zobacz WIDEO

Pierwszy miesiąc z noworodkiem

Noworodek potrzebuje mało światła

Jeśli przebywasz na sali poporodowej z innymi mamami, staraj się przekonać je, byście jak najrzadziej włączały górne światło. To może być trudne, bo zimą szybko robi się ciemno. Ale w takim wypadku może wystarczy wam oświetlenie, jakie dociera do waszych łóżek ze szpitalnego korytarza? Możesz też poprosić męża o przyniesienie lampki nocnej z żarówką o słabej mocy, którą włączycie np. przy wspólnym przewijaku.

Najważniejsze dla noworodka jest poczucie bezpieczeństwa

Kiedy widzisz, że noworodek niespokojnie się porusza i popłakuje (może właśnie serwowany jest obiad i słychać niemiły dla uszu dziecka brzęk talerzy albo płacze inny malec), przybliż do jego twarzy swoją i zacznij cichutko mówić do niego albo utul. Twoja bliskość powinna dziecko uspokoić.

Przeczytaj również: Pierwsze trzy miesiące życia dziecka

Opieka nad noworodkiem w szpitalu

Staraj się jak najwięcej zabiegów pielęgnacyjnych przy noworodku wykonywać sama, aby ograniczyć liczbę osób (w tym personelu medycznego), które go dotykają. Możesz np. poprosić o poinstruowanie cię, jak kąpać maleństwo, i robić to w zastępstwie położnych. Noworodek źle znosi przewożenie do innych pomieszczeń (np. do pokoju lekarskiego). Doświadcza wtedy nagłych zmian natężenia światła, obserwuje duże otwarte przestrzenie, słyszy różne głosy. Staraj się oszczędzić mu stresu i, jeśli to możliwe, przenoś go na rękach.

Polecamy wideo: Jak masować niemowlaka?

Masaż niemowlaka jest zupełnie inny niż masaż u osób dorosłych. Tu najbardziej liczy się bliskość rodzica, spokojna atmosfera, a dopiero na końcu technika. Masowanie dziecka to nic trudnego. Najważniejsze zasadą jest to by dostosowywać się do emocji malucha i działać zgodnie z tym co podpowiada instynkt. Nie musisz odtwarzać każdego ruchu, który przedstawia poradnik. Paweł Zawitkowski - autor książki "Mamo, Tato co Ty na to" - radzi od czego zacząć masowanie dziecka i na co należy zwrócić uwagę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza