Przewijaki dla niemowląt obowiązkowe w sklepach i na stacjach benzynowych. Przewijanie dziecka stanie się prostsze

2017-11-17 9:10

Przewijaki dla niemowląt będą obowiązkowe w sklepach i na stacjach benzynowych. Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podpisał rozporządzenie, które nakazuje stworzenie kącików do przewijania i pomieszczeń do karmienia dzieci w budynkach gastronomii, handlu, usług. Mamy się cieszą, właściciele sklepów protestują.  

Przewijaki dla niemowląt
Autor: Thinkstock|_materialy_prasowe|thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Przewijaki dla niemowląt w specjalnych pomieszczeniach dla mam?
  2. Dlaczego przewijaki dla niemowląt będą obowiązkowe?
  3. Przewijaki dla niemowląt wywalczyła Anna Mucha?
  4. Mamy cieszą się z obowiązkowych przewijaków, właściciele sklepów niekoniecznie

Przewijaki dla niemowląt będą obowiązkowym elementem wyposażenia każdego sklepu i stacji benzynowej. Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podpisał rozporządzenie w sprawie warunków technicznych budynków. Zgodnie z nowymi przepisami każdy budynek, w którym świadczone są usługi gastronomiczne lub prowadzony jest handel, musi zapewnić mamo miejsce do przewijania oraz karmienia niemowlaka.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2018 roku. Odnoszą się do nowoprojektowanych lub przebudowywanych budynków. Dotyczą restauracji i sklepów o powierzchni większej niż 1000 m2 oraz stacji benzynowych o powietrzchni większej niż 100 m2.

Przewijaki dla niemowląt w specjalnych pomieszczeniach dla mam?

Minister zdecydował, że mamy powinny mieć możliwość nie tylko przewinąć, ale również nakarmić dziecko. A to najprawdopodobniej oznacza stworzenie im dedykowanych pomieszczeń, w których będą mogły zająć się niemowlęciem. Do tej pory przewijaki dla niemowląt najczęściej były montowane na ścianach toalet. W toalecie jednak mamy nie powinny karmić. Właściciele lokali i punktów usługowych będą musieli się natrudzić, by wymyślić zgodne z przepisami rozwiązanie, z którego wszyscy będą zadowoleni. 

Rozporządzenie ministra zawiera również instrukcję na temat wyposażenia pomieszczeń dla mam. Obowiązkowo muszą znaleźć się w nich umywalki oraz wentylacja. Dobrze by było również, gdyby w standardzie znalazły się fotele do karmienia oraz podgrzewacze do butelek.

Dobrze wiedzieć

Niektóre punkty usługowe zapewniają swoim klientom możliwość skorzystania z tzw. "helpomatu". To automat wyposażony w produkty pierwszej potrzeby. W przypadku pokoi dla mam z dziećmi znajdują się w nim nawilżane chusteczki, pieluszki dla niemowląt, pudry, zasypki, wkładki laktacyjne. To ratunek dla mam, które muszą szybko przewinąć dziecko, a zapomniały zabrać z domu np. zasypki. Niektóre automaty umożliwiają również zakup soków, wodę, obiadków, deserków, zupek.

Dlaczego przewijaki dla niemowląt będą obowiązkowe?

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa uzasadnia zmianę przepisów potrzebą społeczną. Wskazuje na konieczność zapewnienia rodzicom podróżującym z małymi dziećmi odpowiednich warunków. Do tej pory młodzi rodzice często mieli problem z przewinięciem dziecka w trasie. Na stacjach benzynowych nie było miejsc, w których mogliby zmienić niemowlęciu pieluszkę. Przewijali dzieci w samochodach na parkingach, co nie było ani wygodne, ani higieniczne. 

Przewijaki dla niemowląt wywalczyła Anna Mucha?

Debata społeczna na temat konieczności stworzenia miejsc dla mam z dziećmi rozgorzała dzięki aktorce Annie Musze - przypomina Muratorplus.pl To ona w 2012 roku poinformowała na blogu, że musiała przewinąć córkę na stacji benzynowej na stole znajdującym się w części restauracyjnej. Nie miała innej możliwości, ponieważ na stacji paliw nie było żadnego innego miejsca, w którym mogłaby to zrobić. "Nigdzie nie było nawet kawałka przestrzeni, gdzie można było spokojnie, bezpiecznie i w odosobnieniu przewinąć dziecko. Nie było również miejsca, żeby dziecko umyć” – napisała na blogu.

Mamy cieszą się z obowiązkowych przewijaków, właściciele sklepów niekoniecznie

Zmiany ucieszą wszystkie mamy, które do tej pory nie mogły w komfortowych warunkach zająć się dzieckiem w trasie. Nowe rozporządzenie nie przypadło jednak do gustu właścicielom budynków usługowych. Zwracają oni uwagę na fakt, że wygospodarowanie specjalnej przestrzeni dla mam może nie być takie proste. Stacja benzynowa o powierzchni 100 metrów kwadratowych to nieduża stacja. Znalezienie miejsca, w którym można stworzyć pokój dla mamy i dziecka, będzie niełatwym zadaniem. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza