Śpiworek niemowlęcy czy kołderka dla niemowlaka? Czym najlepiej przykryć dziecko?

2011-12-22 13:23

Młodzi rodzice zadają sobie pytanie: czym najlepiej przykryć niemowlę, aby nie było mu za zimno, za ciepło, aby było bezpieczne i czuło się komfortowo? Zastanawiają się, co jest lepsze: śpiworek niemowlęcy czy kołderka dla niemowlaka? Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Zanim zdecydujesz, przeczytaj co powinnaś wiedzieć o bezpiecznym śnie dziecka, jakie są różnice pomiędzy kołderką a śpiworem i na co zwrócić uwagę przy zakupie produktu?

Śpiworek czy kołderka: plusy i minusy. Czym najlepiej przykryć dziecko?
Autor: _zdjecie_agencyjne

Czym przykryć dziecko, by w nocy nie marzło i nie budziło się z zimna? Czy lepszy jest śpiworek niemowlęcy czy kołderka dla niemowlaka? Spory o to przypominają dyskusję o wyższości jednych świąt nad drugimi.
Już noworodki mają preferencje co do sposobu, w jaki śpią, tego, w co są ubrane i czym przykryte. Niektóre uwielbiają czuć wokół siebie sporo przestrzeni i nie znoszą, kiedy coś krępuje im ruchy, inne przeciwnie: wolą być ciasno owinięte rożkiem albo becikiem. Dlatego wybór nocnego okrycia nie jest prosty, tym bardziej że przecież dziecko w nocy nie może zmarznąć. W sezonie grzewczym ten problem tylko z pozoru jest błahy – pediatrzy zalecają bowiem, by zimą przykręcać grzejniki w dziecięcym pokoju tak, by temperatura nie przekraczała 21ºC (gdy jest cieplej, wysuszają się śluzówki w nosku dziecka, co może być jedną z przyczyn częstych infekcji).

KOŁDERKA
ŚPIWOREK
Jest idealna dla spokojnie śpiących maluszków, ale nie wszystkie niemowlęta ją akceptują.


Przeznaczony dla dzieci, które w nocy się rozkopują, śpią niespokojnie i wędrują po łóżeczku. Ma kształt sporej kamizelki, zszytej na dole i zapinanej na suwak. Dziecko leży w nim całe, tylko główka i rączki są na zewnątrz.
PLUSY PLUSY

+ kołderka nie ogranicza swobody ruchów dziecka – maluszek może machać nóżkami i unosić je.  

+ Niemowlę leżące w śpiworku nie marznie, bo cały czas jest przykryte.
+ Śpiworka nie da się naciągnąć na główkę, dlatego nie trzeba się obawiać, że podczas snu coś utrudni maluszkowi oddychanie.
+ Dziecku trudno obrócić się podczas snu na brzuszek, co jest zaletą, gdy maluszek nie potrafi jeszcze zbyt dobrze unosić główki, i mógłby mieć problem z ponownym przekręceniem się.

MINUSY MINUSY

– Maluszek może ją sobie naciągnąć na głowę, co spowoduje problemy z oddychaniem.
– Dziecku łatwo będzie się odkryć, przez co może w nocy marznąć.
– Większość położnych zaleca, by nie stosować jej u dzieci poniżej 1. roku życia

– Trudno znaleźć śpiworek, który ma rękawy – dlatego
maluszkowi śpiącemu w śpiworku trzeba dodatkowo zakładać cieplejszy kaftanik.
– Źle dobrany śpiworek może ograniczać swobodę ruchów, bardzo ważną dla wczesnego rozwoju dziecka.

JAK WYBIERAĆ JAK WYBIERAĆ

– Zróć uwagę na wymiary. Kołderki nie kupuje się na wyrost, ta dla noworodka powinna być jak najmniejsza – tak, by dziecku (ułożonemu nóżkami tuż przy krótszym boku łóżeczka) sięgała do paszek. Ten efekt można osiągnąć, wsuwając część kołderki pod materac od spodu.
– Porównaj wagę kołderki i kup jak najlżejszą. Kołderki dla niemowląt mogą ważyć od 400 g do nawet 900 g, co dla noworodka ważącego 3,5 kg jest sporą różnicą.

– Zwróć uwagę na kształt śpiworka; ważne, by na dole był dużo szerszy, bo to zapewni swobodę nóżkom dziecka.
– Wybierz model dopasowany do pory roku. Są wersje letnie i zimowe. Lżejsze śpiworki są zazwyczaj stosowane w sezonie grzewczym, kiedy w mieszkaniu jest dość ciepło i nie ma możliwości przykręcenia kaloryfera. Cieplejszy warto wybrać wtedy, kiedy grzejniki można regulować, i gdy dziecko często łapie infekcje (wówczas w jego pokoju powinno być około
18ºC, bo w takiej temperaturze łatwiej oddychać przy katarze i nie nasila ona kaszlu).
– Kup model nieco większy niż wzrost dziecka – starczy wam
na dłużej. Ale śpiworek nie może być zbyt duży, bo wtedy będzie za szeroki i maluszkowi będzie w nim niewygodnie.
– Poszukaj modelu rozpinanego na całej długości, do którego bez trudu włożysz nawet śpiące dziecko, i w którym łatwo będzie przewinąć malca bez konieczności budzenia go.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza