Czym się kierować, kupując ubranka dla niemowlaka?

2016-10-01 19:12

Są części garderoby, o których warto pamiętać zwłaszcza w chłodne miesiące, bo dzięki nim maluszkowi będzie cieplej. Niektóre części niemowlęcej garderoby są oczywiste – do nich należą śpioszki i pajacyki. A co jeszcze należy kupić? Czym się kierować, kupując ubranka dla niemowlęcia, zwłaszcza bieliznę?

Ubranka dla niemowlaka
Autor: thinkstockphotos.com Czym się kierować, kupując ubranka dla niemowlęcia, zwłaszcza bieliznę?

Spis treści

  1. Śpioszki i pajacyki  to podstawa garderoby niemowlaka
  2. Ubanka zapinane na zatrzaski czy na guziki?
  3. Z jakich materiałów powinny być ubranka dla dziecka?
mamatti_pazdziernik
Autor: materiał archiwalny
mamatti_pazdziernik1
Autor: materiał archiwalny

miesięcznik "M jak mama"

mamatti_pazdziernik3
Autor: materiał archiwalny
mamatti_pazdziernik2
Autor: materiał archiwalny

Kompletując wyprawkę dla niemowlaka, pamiętamy że dziecko musi mieć śpioszki, body, czapeczki, ciepłą bluzę, kombinezon. Ale są części ubrania, które pomijamy podczas zakupów. Bo po co dziecku majtki, skoro nosi pieluszkę, i dlaczego zakładać mu rajstopki albo kalesony, skoro można założyć śpioszki? Odpowiadamy: warto, bo zimą bielizna stanowi dodatkową warstwę chroniącą przed wyziębieniem. Ale bielizna bieliźnie nierówna – od tego, jak i z jakich materiałów będzie uszyta i jak dopasowana, zależy, czy malcowi będzie w niej wygodnie, czy też będzie odczuwał dyskomfort.

Rozmiar ubranek dla noworodka - jaką wielkość wybrać?

Śpioszki i pajacyki  to podstawa garderoby niemowlaka

Dla młodszych niemowląt zarówno śpioszki, jak i pajacyki to strój całodzienny, dla starszych – typowa bielizna nocna. Śpioszki od półśpiochów rożni to, że mają doszytą górę i są zapinane na ramionach dziecka. Pajacyki zaś to śpioszki w wersji z rękawami. Warto wiedzieć, że dostępne w sklepach modele śpioszków różni rodzaj zapięcia – są takie z zapięciem na napki i zapinane na guziki.

Ubanka zapinane na zatrzaski czy na guziki?

Napki są bardziej praktyczne – w śpiochach zapinanych na guziki po pewnym czasie wyrabiają się dziurki, przez co ubranko może się rozpinać i zsuwać. W przypadku pajacyków rodzaj zapięcia również ma spore znaczenie, ale głównie dla wygody rodzica. W większości pajacyków zatrzasków jest sporo (często są nawet na całej długości ubranka) i łatwiej je zapiąć niż guziczki. Oba rodzaje ubranka warto dopasować do wzrostu dziecka (kupione na wyrost starczą na dłużej, ale malcowi będzie niezbyt wygodnie, bo nadmiar tkaniny będzie zawijał się wokół łydek albo wszyte w ubranie stopki będą się zsuwać ze stóp dziecka). Ważne: i śpioszki, i pajacyki powinny być rozpinane w kroku – po to, by łatwiej było dziecku zmienić pieluszkę bez konieczności rozbierania go całego. Bardziej praktyczne są modele, które mają rozpinane obie nogawki. Zapięcie w kroku i na nóżkach również powinno być na napy.

Z jakich materiałów powinny być ubranka dla dziecka?

Niemowlęce ubranka powinny być uszyte z materiałów przyjaznych skórze, najlepsza jest bawełna organiczna (którą produkuje się bez użycia sztucznych, często alergizujących substancji, jak choćby pestycydów w procesie wzrostu rośliny czy chemicznych oczyszczaczy stosowanych podczas uzyskiwania z rośliny włókien bawełnianych). Nie powinny mieć żadnych sztucznych dodatków (np. poliestru), które sprawiają, że materiał gorzej przepuszcza powietrze albo nie przepuszcza go wcale. Jest jeszcze jedna zasada: zwłaszcza niemowlęca bielizna nie może być ani za ciasna, ani zbyt luźna. Warto więc kupować maksymalnie o rozmiar większą.