URZĄDZENIA, które uproszczą opiekę nad DZIECKIEM

2007-05-07 2:25

Czujesz się nieco przytłoczona nowymi obowiązkami? Jesteś zła, że na tak długi czas odciągają cię od dziecka? Wezwij na pomoc technikę - urządzenia co prawda nie wyręczą cię w pracy, ale na pewno ją ułatwią i przyspieszą.

URZĄDZENIA, które uproszczą opiekę nad DZIECKIEM
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Urządzenia pomocne przy dziecku: laktator
  2. Urządzenia pomocne przy dziecku: podgrzewacz
  3. Urządzenia pomocne przy dziecku: sterylizator
  4. Niania na prąd
  5. Monitor oddechu
  6. Nawilżacze i oczyszczacze powietrza
  7. Kuchenni pomocnicy
  8. Duże sprzęty AGD

Na początku wielu świeżo upieczonych rodziców szaleje – chcieliby kupić wszystko, by zapewnić dziecku jak najlepszą opiekę. Które urządzenia naprawdę warto mieć?

Urządzenia pomocne przy dziecku: laktator

Inaczej: odciągacz. Przyda się, gdy karmisz piersią, zwłaszcza, gdy dokucza ci nadmiar pokarmu albo musisz wrócić do pracy. Odciągnięte mleko możesz przechowywać w lodówce, a nawet zamrażać i – podgrzane do odpowiedniej temperatury – podawać dziecku.

  • laktator mechaniczny, najprostszy kupisz już za ok. 40 zł. Ale gdy chcesz mieć odciągacz z logo znanej firmy, wydasz 150–200 zł.
  • laktatory elektryczne (zasilane z sieci lub za pomocą baterii). Ich zalety to łatwość obsługi i szybkość działania (funkcja doskonała, gdy trzeba ściągać pokarm w pracy). Często mają też regulowaną siłę ssania. Bez obaw – ściąganie pokarmu jest bezbolesne. Do laktatorów producenci często dołączają: smoczek, kapsel, nakrętkę, uszczelkę, a nawet butelkę, do której ściągasz pokarm. Można w niej przechowywać mleko w lodówce i podgrzewać (do zamrażania pokarmu lepsze są specjalne plastikowe torebki jednorazowe), a po przykręceniu smoczka – karmić dziecko. Dzięki temu, że nie przelewasz mleka do innego pojemnika, możesz zachować optymalną sterylność. jeśli jesteś wyjątkowo niecierpliwą mamą, możesz zaopatrzyć się w laktator umożliwiający odciąganie pokarmu z obu piersi jednocześnie. Elektryczne odciągacze kosztują od ok. 250 zł do ponad 400 zł.

Nasza rada: Jeśli często odciągasz pokarm i masz go dużo, powinnaś zainwestować w elektryczny laktator. Jeśli korzystasz z tego sprzętu sporadycznie, wystarczy ci mechaniczny.

Urządzenia pomocne przy dziecku: podgrzewacz

Jeśli karmisz butelką, to przyda ci się podgrzewacz. To niewielkie urządzenie, zwykle w kształcie wydrążonego walca, które ma na spodzie płytkę podgrzewającą. Większości z nich można używać także do podgrzewania dań w słoiczkach. Gdy często podróżujesz z dzieckiem, przyda ci się model podłączany do samochodowego gniazda na zapalniczkę. Podgrzewacze kosztują od ok. 60 do 170 zł. Nasza rada: Zanim kupisz podgrzewacz, sprawdź, jakie masz butelki do karmienia. Niektóre (np. bardzo szerokie, z uchwytem do trzymania) nie zmieszczą się w otworze podgrzewacza.

Urządzenia pomocne przy dziecku: sterylizator

Wymyślono je po to, by nie tracić czasu na gotowanie butelek. Czas jednej sterylizacji wynosi od 6 do 10 minut. Zaprojektowano również specjalne koszyki na laktatory oraz inne akcesoria do karmienia. Możesz wybierać pomiędzy dwoma rodzajami urządzeń: parowym elektrycznym (podłączany do prądu) oraz wykorzystującym energię kuchenki mikrofalowej. Sterylizatory są wykonane z plastiku odpornego na wysoką temperaturę, a ich części nadają się do mycia w zmywarkach. Obsługa jest łatwa – wystarczy wstawić butelki, wlać wodę i włączyć przycisk. Urządzenie wyłącza się automatycznie, a jeśli go nie otworzysz, zawartość będzie sterylna jeszcze przez 3 godziny. Sterylizatory kosztują od ok. 120 zł do prawie 400 zł.Nasza rada: Butelki można gotować w garnku z wodą. Jednak trudniej wtedy zachować bezwzględną czystość i jest to także trudniejsze do wykonania.

Niania na prąd

W domu i dużym mieszkaniu warto mieć elektroniczną nianię. To nieduże urządzenie pozwala rodzicowi słyszeć dziecko znajdujące się w innym pomieszczeniu. Przekazuje wszystkie dźwięki – gaworzenie, płacz, a nawet szelest pościeli. Wystarczy, że umieścisz nadajnik w pobliżu łóżeczka, a odbiornik zabierzesz ze sobą. Nianie działają nawet na odległość 400 m na przestrzeni otwartej, a do 200 m w zamkniętych pomieszczeniach. Na urządzenie składają się nadajnik i odbiornik, wyposażone w ładowane baterie (w komplecie sprzedawana jest ładowarka) oraz zasilacz, który pozwala na wykorzystywanie energii z sieci. Odbiorniki mają zazwyczaj regulację głośności oraz lampki kontrolne informujące o natężeniu dźwięku i stopniu naładowania baterii. W niektórych modelach elektronicznych niań zainstalowano minikamerę umożliwiającą nie tylko podsłuchiwanie dziecka, ale także jego obserwowanie. Urządzenie działa w zaciemnionych pomieszczeniach, przekazuje obraz w podczerwieni. Dodatkowe wyposażenie elektronicznych niań to np. zegar, pozytywka, lampka nocna. Są też modele o dwukierunkowej łączności (funkcja interkomu). Urządzenia te kosztują od 160 do ponad 400 zł.Nasza rada: Elektroniczne nianie mogą przekazywać zakłócony sygnał, jeśli w domu jest wiele urządzeń elektronicznych lub niania znajduje się w ich pobliżu.

Monitor oddechu

Jeśli zżera cię nieustanny niepokój o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka (szczególnie, gdy urodziło się ono zbyt wcześnie), z pewnością uspokoi cię monitor oddechu lub elektroniczne urządzenie wykrywające bezdech. Aparaty monitorujące oddychanie mają przewodowe czujniki, które umieszcza się pod materacykiem lub poduszką dziecka. Wykrywają one ruchy klatki piersiowej niemowlęcia i wszczynają alarm, gdy maleństwo nie oddycha przez 15 sekund lub oddechów jest mniej niż 10 na minutę. Monitory oddechu kosztują – zależnie od liczby funkcji – od 300 do 600 zł.

Nawilżacze i oczyszczacze powietrza

Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu to 50–60 proc. Wyższa sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów i roztoczy. Natomiast o tym, że w domu jest zbyt sucho, świadczą podrażnienia błony śluzowej nosa, oczu i gardła, złe samopoczucie mieszkańców oraz nieprzyjemny zapach w pomieszczeniach. W tym drugim przypadku przyda się nam nawilżacz. Urządzenie składa się z plastikowej podstawy i pojemnika, do którego wlewa się wodę. Po włączeniu wydobywa się z niego para wodna. Warto wiedzieć, że odczuwanie temperatury jako „ciepło” lub „zimno” w znacznym stopniu zależy od wilgotności powietrza. Dlatego nawilżacz przyda się nie tylko zimą, kiedy grzeją kaloryfery, ale także latem. Oczyszczacze powietrza wyłapują najmniejsze nawet drobinki, zapobiegając rozwijaniu się zarazków i roztoczy – przyczyny wielu alergii. Najlepsze są sprzęty, które mają kilka filtrów, w tym wodny. Na rynku są również dostępne urządzenia dwufunkcyjne. Nawilżacze i oczyszczacze powietrza możemy kupić już za ok. 300–400 zł.Nasza rada: Nawilżacz można zastąpić wilgotnym ręcznikiem frotté powieszonym np. na oparciu łóżeczka albo na drzwiach (nie na kaloryferze!). Funkcję oczyszczacza doskonale spełniają odkurzacze z filtrem wodnym.

Kuchenni pomocnicy

W 5.–7. miesiącu życia dziecka włączasz do jego diety pierwsze pokarmy bezmleczne, zwykle tarte. Niestety, nie wymyślono jeszcze elektrycznej tarki, ale warto pomyśleć o blenderze. Najprostsze takie urządzenie to plastikowy lub szklany pojemnik z uchwytem i tnącym nożem. Rozwinięte wersje blenderów mają kilka uchwytów z różnymi końcówkami np. do kruszenia lodu, ubijania piany z białek. Jeśli rozważasz zakup bogatszej wersji, przyjrzyj się także innym domowym pomocnikom, np. mikserom lub wielofunkcyjnym robotom. Do przyrządzania potraw dla całej rodziny lepszy okaże się robot lub mikser, ale pamiętaj, że takie urządzenia zajmują o wiele więcej miejsca niż blender. Mikser ma zazwyczaj przystawkę rozdrabniającą, czyli blender, natomiast robot – naczynie, spełniające tę samą funkcję. Innym urządzeniem, które może się okazać przydatne w żywieniu dziecka, szczególnie z alergią pokarmową, jest parowar. Składa się on z plastikowej podstawy, w której umieszczono grzałkę oraz dwa lub trzy pojemniki do gotowania warzyw i mięsa. Niektóre mają dodatkowe zbiorniki do gotowania ryżu, warzyw barwiących (buraki, marchew) i jajek. Produkty w pojemnikach ustawionych jeden na drugim gotują się na parze. Zaawansowany technologicznie parowar ma elektroniczny programator i automatyczny wyłącznik. Zwykły blender kupisz już za ok. 60 zł, bardziej rozbudowane mogą kosztować nawet 200 zł. A to już jest cena, za którą można nabyć nieskomplikowany mikser. Wielofunkcyjne roboty kosztują od ok. 300 zł do ponad 1000 zł. Luksusowe – nawet 4000 zł. Kuchenka mikrofalowa z funkcją gotowania na parze to wydatek ok. 600 zł. Na piekarnik trzeba przeznaczyć około 4000 zł.Nasza rada: Jeśli zdecydujesz się na blender, poszukaj modelu, do którego dołączone są dodatkowe szklane pojemniki z pokrywami z tworzywa. Możesz w nich – po włożeniu produktów i odessaniu powietrza – przechowywać jedzenie nawet kilka dni, w czasie których nie traci ono wartości odżywczych i się nie psuje.

Duże sprzęty AGD

Także duże sprzęty AGD bywają wyposażone w funkcje przydatne dla rodziców. Jeśli masz dziecko z alergią pokarmową lub chorobami układu trawiennego, możesz pomyśleć o zakupie lodówki, której wnętrze pokrywa powłoka antybakteryjna (np. AgION) przeciwdziałająca rozwijaniu się szkodliwych drobnoustrojów. Niektóre modele pralek zaprojektowano z myślą o maluchach. Mają one np. programy przeznaczone specjalnie do prania odzieży dziecięcej albo blokadę drzwiczek, uniemożliwiającą dziecku ich otwieranie. Możesz też kupić modele z programami przeznaczonymi dla alergików – dokładnie płuczą one odzież, aż do usunięcia najmniejszych cząstek detergentu. W niedużych mieszkaniach, gdzie brakuje miejsca na rozwieszanie prania, z pewnością przyda się pralkosuszarka, z której wyjmujesz suche ubranka.

Zrób to koniecznie

Gdy dzieci już podrosną i nie planujesz posiadania kolejnych pociech, pomyśl o odsprzedaniu sprzętów ułatwiających opiekę nad niemowlętami (laktator, sterylizator, podgrzewacz do butelek oraz niania elektroniczna). Możesz do tego celu wykorzystać gazety ofertowe, w których sporo miejsca zajmują ogłoszenia o rzeczach z drugiej ręki, albo skorzystać z aukcji internetowych.

Dziecko, zakupy i my