Wyprawka dla dziecka – Czego NIE kupować dla niemowlaka?

2013-02-26 18:30

Jesteś w zaawansowanej ciąży? Czas zacząć planować wyprawkę dla dziecka, które już wkrótce pojawi się na świecie. Najgorsze co możesz zrobić, to dać się ponieść zakupowemu szaleństwu i pozwolić sobie na spontaniczność. Nie wszystko bowiem, co znajduje się w sklepie z akcesoriami niemowlęcymi, będzie ci potrzebne.

Wyprawka dla dziecka – Czego nie kupować dla niemowlaka?
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Wyprawka dla dziecka – sklepy dla dzieci kuszą rodziców
  2. Wyprawka dla dziecka – niezbędna lista rzeczy zbędnych
  3. Poród - wyprawka do szpitala
  4. Jak wybrać łóżeczko dla dziecka

Kupowanie wyprawki to wielka przyjemność dla przyszłych rodziców, którzy po raz pierwszy mają możliwość obkupienia swojego nienarodzonego dziecka. Prawie każda przyszła mama stojąc na środku sklepu z produktami dla dzieci, przeżywa masę rozterek, nie wiedząc, co powinna kupić. Wiele z nas zachłystuje się bogactwem rodzajów i kolorów butelek, smoczków czy kocyków dostępnych w sklepach. Jak w takich warunkach zrobić sensowne zakupy? Bo z jednej strony chcemy kupić jak najwięcej, żeby naszemu maleństwu niczego nie zabrakło, a z drugiej pragniemy zaoszczędzić na wyprawce dla dziecka. Czy da się to pogodzić?

Wyprawka dla dziecka – sklepy dla dzieci kuszą rodziców

Sklepy mają swoje metody, by skutecznie wpędzać w pułapkę gorączki zakupowej. Miła muzyka, ciepłe oświetlenie, przykuwające wzrok reklamy i promocje, kolorowy asortyment, a nawet kanapy i plac zabaw, by umilić zakupy całym rodzinom. Choć nie da się całkowicie pozostać obojętnym na pokusy, warto zrobić wszystko, by było ich jak najmniej. Jeśli jesteś debiutującą mamą, zaproś na zakupy doświadczoną w rodzicielstwie osobę, która przeprowadzi cię przez gąszcz półek i produktów dla niemowląt. Doradzi ci, co warto kupić, a czego nie, pomoże podjąć decyzję w wyborze. Taka osoba to dobry doradca zakupowy, bo dobrze znający dziecięcy asortyment, dzięki czemu masz gwarancję, że nie przepłacisz za produkt, który na to nie zasługuje albo nie kupisz czegoś tylko pod wpływem ładnej reklamy. Drugą radą jest wybranie się na zakupy z listą. Zamiast decydować się na spontaniczne kupowanie, od początku ciąży myśl o tym, czego będziesz potrzebować. Jeśli masz plan, jak będzie wyglądał pokój dziecka, spisuj rzeczy, które będą do niego pasować. Jeśli masz wątpliwości i nie wiesz, co wpisać na zakupową listę, przeglądaj internetowe fora i pytaj mamy-koleżanki, co warto mieć, a czego nie. Idąc na zakupy po wyprawkę dla dziecka, ściśle trzymaj się listy – staraj się nie robić odstępstw i nie kupować nic ponad to, co sobie wypisałaś. By jeszcze bardziej się pilnować, do sklepu jedź z gotówką. Karty kredytowe zostaw w domu. Dzięki temu masz gwarancję, że twoje zakupy nie przekroczą założonego budżetu.

Wyprawka dla dziecka – tańsze zamienniki sposobem na oszczędność

Nie wszystkie przyszłe mamy wiedzą, że na rynku jest wiele rzeczy, które mogą stać się tańszymi zamiennikami dla droższych akcesoriów. Czasem wystarczy kupić ten sam produkt, ale innej firmy i dzięki temu dużo zaoszczędzić. Tak jest np. z kosmetykami, wózkami czy ubrankami – polskie firmy są tańsze, a w większości przypadków dorównują, a nawet wygrywają jakością z zagranicznymi markami. I podczas gdy na oliwce dla dzieci oszczędności wyniosą kilka złotych, w przypadku wózka będzie to już oszczędność od kilku do kilkuset złotych. Warto pytać sprzedawców i czytać etykiety na produktach, by się przekonać, że wiele produktów ma różne opakowania, a to samo wnętrze.

Wyprawka dla dziecka – niezbędna lista rzeczy zbędnych

Reklama ma potężną moc. Wystarczy, ze jakiś produkt jest mocno reklamowany np. przez mamy celebrytki, a tobie już może się wydawać, że bez niego nie da się wychować dziecka. Zanim więc zdecydujesz się na zakup rzeczy, które potem będą zbierać kurz w twojej szafie – sprawdź, czy naprawdę są ci potrzebne. Mamy na forach internetowych, a najlepiej – znajome mamy chętnie opowiedzą ci, jakich zakupów żałują. Do najbardziej popularnych „wyprawkowych zbędników” należą: dziecięce kaftaniki (lepsze są body), duże gąbki do kładzenia dziecka w wanience, śpiworki, pokrowce na przewijak, profilowana wanienka, baldachim nad łóżeczkiem, a nawet podgrzewacz do butelek. Nie opłaca się również kupować dużej ilości ubranek w najmniejszym rozmiarze, gdyż dziecko bardzo szybko rośnie i takie ubranka posłużą mu jedynie na miesiąc lub półtora. Modnym gadżetem, który nie jest obowiązkowym wyposażeniem jest: sterylizator do butelek i smoczków czy lampka rzucająca cienie zwierzątek na suficie. Wiele mam krytykuje również niewygodne ubranka dla dzieci, których zakładanie może przysporzyć i mamie, i noworodkowi wiele niepotrzebnych nerwów. Zamiast kupować maleńkie dżinsy na szelkach, sukienki, koszule z kołnierzykiem czy rajstopy – lepiej zainwestować w wygodne śpioszki, body, bluzeczki i pajacyki. Dużo mam odradza również ubranka zapinane na pleckach. Ze względu na to, że niemowlę głównie śpi na plecach, jakiekolwiek zapięcia w takim miejscu mogą je tylko uwierać. Warto jeszcze wiedzieć, że są rzeczy, z których maluch nie skorzysta w pierwszych tygodniach swojego życia, więc ich zakup warto odłożyć w czasie. Do tego zaliczamy między innymi: pościel dla dziecka – poduszkę i kołdrę, duże butelki na mleko, buciki, zabawki, karuzelę do powieszenia czy matę edukacyjną. Z  laktatorem też warto się wstrzymać, bo nie zawsze jest on potrzebny.Trudno wymienić tutaj wszystkie sklepowe produkty bez których można się obejść, dlatego najważniejsze w tym wszystkim jest zachowanie zdrowego rozsądku. Odpowiednie przygotowanie do zakupów oraz nie pozostawianie ich na ostatnią chwilę daje ci większą szansę na skompletowanie praktycznej wyprawki. Powodzenia przyszła mamo!

Poród - wyprawka do szpitala

Termin porodu zbliża sie wielkimi krokami. Już 3-4 tygodnie przed rozwiązaniem przygotuj rzeczy dla siebie i dziecka.

Jak wybrać łóżeczko dla dziecka

Od ciebie zależy czy sen twojego dziecka będzie spokojny. Z filmu dowiesz się jak wybrać łóżeczko, a z lipcowego numeru M jak Mama "Czy warto kupić kołyskę?"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza