Jak wybrać głęboki wózek dla dziecka?

2011-10-14 15:02

Głęboki wózek dla dziecka powinniście wybierać, tak, by spełniał wasze wymagania i odpowiadał waszym potrzebom. Niemowlęciu obojętna jest marka wózka czy wielość funkcji, wózek dla dziecka ma być praktyczny i wygodny. Gondola do wózka powinna być dobrana z myślą, że niemowlę szybko wyrośnie ze zbyt małej gondoli. Co natomiast z kółkami albo zawieszeniem? Na co więc jeszcze zwracać uwagę, szukając głębokiego wózka dla dziecka?

Wózek na jesień i zimę
Autor: Jupiterimages|thinkstockphotos.com Wózek dla dziecka na chłodne pory roku powinien być stabilny i odporny na zabrudzenia.

Spis treści

  1. Na co zwracać uwagę kupując głęboki wózek dla dziecka?
  2. Głęboki wózek dla dziecka: jaka gondola?
  3. Głęboki wózek dla dziecka: jakie koła?
  4. Głęboki wózek dla dziecka: zawieszenie?

To prawda, że klasyczny głęboki wózek dla dziecka wystarczy tylko na kilka miesięcy. Ale prawdą jest też, że wózki tego typu należą do najtańszych, a cena jest często kryterium, które rodzice biorą pod uwagę w pierwszej kolejności gdy ma miejsce wybór wózka. Tradycyjny wózek głęboki można już bowiem kupić za 600–800 zł. Wielofunkcyjne są droższe, gdyż mają wiele różnych udogodnień, przydatnych podczas spacerowania. Ale i wśród tradycyjnych można znaleźć lepiej i gorzej wyposażone modele. Cała sztuka polega na tym, by znaleźć taki, z którym będzie się spacerowało lekko, łatwo i przyjemnie.

Na co zwracać uwagę kupując głęboki wózek dla dziecka?

Jeśli chodzi o lekkość, zadanie wcale nie jest proste, bo tradycyjny wózek głęboki jest cięższy od wózków wielofunkcyjnych. Waga zależy od stelaża – lżejsze (ale droższe) są wózki ze stelażem aluminiowym. Przyjmuje się, że stelaż to przynajmniej połowa wagi wózka. Gdy więc zdecydujesz się na wózek z cięższym stelażem, upewnij się, że dasz radę sama go wnosić i znosić po schodach. Warto też wiedzieć, że wózki głębokie mogą mieć dwa rodzaje stelaża.

Dobrze wiedzieć

Głęboki wózek dla dziecka: kosz pod gondoląZaletą wózków klasycznych jest solidny kosz na zakupy pod gondolą. Sprawdź jednak, czy da się go zdjąć i wyprać, bo ten element wózka najszybciej się brudzi. Wiele modeli ma rozwiązania stosowane w wózkach wielofunkcyjnych. Pierwsze to regulowana wysokość rączki, co pozwala na prowadzenie wózka przez osoby o różnym wzroście, a drugie – możliwość przełożenia rączki, dzięki czemu można szybko zmienić ustawienie wózka do kierunku jazdy (przydatne, gdy jedziesz z dzieckiem pod wiatr).

  • Stelaż krzyżakowy wyglądem przypomina literę X, koła są tu przymocowane do ramy. Takie stelaże mają zwykle miękkie amortyzatory (np. paskowe), dzięki czemu dziecko można łatwo bujać. Wadą są wymiary – wózek z takim stelażem zajmuje dużo miejsca, przez co może nie zmieścić się do bagażnika mniejszego auta.
  • Stelaż teleskopowy wygląda jak przewrócona litera Y. Zwykle ma amortyzatory typu sprężynowego, przez co możliwości bujania dziecka w wózku są ograniczone. Zalety – po złożeniu taki wózek zajmuje niewiele miejsca.
  • Głęboki wózek dla dziecka: jaka gondola?

    W klasycznym głębokim wózku bardzo ważna jest również gondola. Na jakie jej cechy zwracać uwagę przy zakupie?

  • Wymiary. Gondola powinna być na tyle głęboka i przestronna, by dziecko w ciepłym kombinezonie miało jeszcze sporo miejsca. Norma to minimum 70–80 cm długości.
  • Wykończenie. Spód i boki gondoli powinny być usztywniane, a boki dodatkowo wyłożone miękkim materiałem.
  • Budka. Szeroki dach w zimie osłoni przed śniegiem i wiatrem, latem zaś przed słońcem. Dobrze, jeśli w budce jest okienko, które w razie potrzeby można uchylić (rozwiązanie przydatne w upalne dni). Okienko przydaje się również wtedy, gdy wózek ma przekładaną rączkę i można go ustawić przodem do kierunku jazdy.
  • Możliwość odpięcia od stelaża. Jeśli jest, gondola może w razie potrzeby posłużyć jako łóżeczko turystyczne.
  • Pasy bezpieczeństwa. Przydają się, jeśli malec zaczyna siadać – ochronią go przed wypadnięciem z wózka.
  • Możliwość mocowania w samochodzie. Dzięki temu przez kilka miesięcy gondoli możesz używać zamiast fotelika. Podnoszone dno. Ta funkcja jest przydatna wówczas, kiedy maluch próbuje siadać, a ułożony na płasko głośno protestuje.
  • Możliwość zdjęcia tapicerki. To opcja, dzięki której łatwo oczyścić ją z błota czy sprać plamy po soczkach.
  • Dodatkowe akcesoria. W gondoli zazwyczaj jest materacyk fabryczny, a w niektórych modelach dodatkowo śpiwór, który chroni przed chłodem. Zwróć uwagę na to, czy na wyposażeniu wózka jest taki śpiwór, a jeśli nie ma – czy można go dokupić w razie potrzeby.
  • Głęboki wózek dla dziecka: jakie koła?

    Na to pytanie również warto znać odpowiedź jeszcze przed wyprawą do sklepu. Klasyczne wózki głębokie zazwyczaj mają duże, pompowane albo plastikowe koła, choć zdarzają się również modele z kołami z pianki bądź małymi plastikowymi kółkami. To, jakie wybierzesz, powinno zależeć od jakości dróg, po których najczęściej będziecie spacerować.

  • Małe kółka sprawdzają się na równych chodnikach, głównie w lecie. Zimą, wiosną i jesienią, gdy pogoda bywa zmienna, a na picach jest ślisko, mogą tracić przyczepność i grzęzną w kałużach i w śniegu.
  • Duże koła mogą być problemem przy pakowaniu wózka do samochodu, ale mają inne zalety – dobrze wytłumiają drgania, sprawdzają się więc na nierównych polnych drogach. Mogą być pompowane (oponę jednak łatwo przebić), piankowe (nadają się do jazdy po każdym podłożu, jednak słabiej niż pompowane amortyzują drgania) albo z tworzywa. Niezależnie od wielkości, koła powinny być skrętne (ale muszą mieć także możliwość ustawienia ich w jednej pozycji) i mieć solidne hampce (wózki o zmiennym kierunku jazdy powinny mieć hampce i na przednich, i na tylnych kołach).
  • Głęboki wózek dla dziecka: zawieszenie?

    Wózki mogą być zawieszone na paskach skórzanych, wahaczach bądź na amortyzatorach sprężynowych. Amortyzatory skórzane (paski) są ciche, a wózek można bujać na boki (nie da się tego zrobić w przypadku sprężyn), jednak szybko się rozciągają, przez co rama wózka powoli się opuszcza, dlatego co jakiś czas trzeba ponownie je napinać. Wózki z amortyzatorami sprężynowymi mają twardsze zawieszenie. Wiele modeli ma co prawda możliwość regpacji twardości zawieszenia (przez co są droższe), jednak w praktyce rzadko się korzysta z takiego rozwiązania. Niektóre wózki mają wahacze. To mechanizm zamontowany na ramie wózka, który płynnie odchyla się od pionu, amortyzując drgania. Wahacze są równie trwałe co sprężyny, ale i w ich przypadku nie można bujać wózka na boki.

    miesięcznik "M jak mama"
    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza