Jaki materac kupić do łóżeczka dla dziecka? Sprawdź, na co powinnaś zwracać uwagę

2016-01-20 10:53
materac dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Materac dla dziecka powinien zawierać certyfikaty i atesty.

Właściwy materac jest dla zdrowia niemowlaka dużo bardziej istotny, niż rodzaj pościeli czy wielkość łóżeczka. Jaki materac kupić do łóżeczka dla dziecka? Sprawdź, na co powinnaś zwracać uwagę.

Niemowlak spędza w łóżeczku bardzo dużo czasu, dlatego trzeba zapewnić mu w nim odpowiednie warunki. Właściwie dobrany materac zapewni śpiącemu dziecku komfort i zapobiegnie ewentualnym późniejszym kłopotom z kręgosłupem. Wbrew pozorom wybór nie będzie łatwy, bo materacyków dla niemowląt jest w sklepach bardzo dużo. Różni je wiele – konstrukcja, rodzaj tworzywa, z jakiego zostały wykonane, typ pokrowca, a nawet sposób późniejszego użytkowania. Trzeba sprawdzić, jakie właściwości mają poszczególne modele i ocenić, czy będą nam one pasować.

Czy niemowlę powinno SPAĆ razem z mamą, czy we WŁASNYM ŁÓŻECZKU?

Jaki materac kupić do łóżeczka dla dziecka? Sprawdź, na co powinnaś zwracać uwagę: Po pierwsze bezpieczeństwo

Najważniejszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę na początku, to atesty i certyfikaty poświadczające bezpieczeństwo zarówno tworzyw i komponentów, z jakich został wykonany materac, jak i gotowego produktu. Poświadczają one, że materac ma prawidłową konstrukcję, a surowce użyte podczas produkcji nie zagrażają maluszkowi. Materacyki mogą mieć różne atesty i certyfikaty – zarówno Oeko-tex Standard 100 (który potwierdza, że w produkcie nie ma niebezpiecznych dla niemowlęcia substancji chemicznych), jak i pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka.

Czytaj:

Jak utrzymać materacyk w czystości

Sen niemowlaka: co robić, żeby niemowlę spało całą noc?

Jaki materac kupić do łóżeczka dla dziecka? Sprawdź, na co powinnaś zwracać uwagę: nie za twardy, nie za miękki

Kręgosłup niemowlaka musi być równomiernie podparty na całej długości. Dlatego dla najmłodszych dzieci zalecane są materace średnio-twarde, bezstrefowe (czyli bez wskazania, w którym miejscu powinna być główka niemowlaka, a w którym nóżki). Dzięki temu w punktach podparcia ciała (główka, pupa, kręgosłup) na materacu nie pojawią się odkształcenia. Twardość materacyka nie zależy od jego grubości, lecz od gęstości materiału, z jakiego został wykonany. Nawet cieniutki materac, w którym tworzywo – np. pianka – zostało odpowiednio zagęszczone, może dać dziecku odpowiednie podparcie. To, czy ma odpowiednią trwałość, można sprawdzić, stawiając materac przy ścianie. Będzie odpowiedni, jeśli jest w stanie samodzielnie ustać. W sklepach można czasem spotkać materacyki mające dwie twardości. Zasada ich użytkowania jest podobna bez względu na to, z jakiego tworzywa zostały wyprodukowane. Strona twardsza przeznaczona jest dla noworodków i niemowląt w wieku do 9 miesięcy (do czasu, kiedy zaczną raczkować). Po tym czasie można odwrócić materacyk, by malec spał na bardziej miękkiej stronie.

Bardzo istotne jest również, by materacyk był elastyczny – po naciśnięciu lekko się uginał, a po ustąpieniu nacisku wracał do pierwotnego kształtu. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o wkładzie materacyków, przeczytaj nasz tekst w magazynie "M jak Mama" w numerze lutowym. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza