Tego nie kupuj małemu dziecku. Logopedka podaje czarną listę zabawek

2022-12-01 11:28

Wybór prezentu dla małego dziecka nie jest łatwy i dla jego rodziców i rodziny, która pragnie sprawić mu niespodziankę. Na rynku jest bowiem wiele zabawek i akcesoriów dla maluszków, które zamiast pomagać dziecku dobrze się rozwijać, przeszkadzają mu w tym. Specjalną listę zakazanych prezentów mają logopedzi. Zanim wpadniecie w szał świątecznych zakupów, koniecznie się z nią zapoznajcie.

Tego nie kupuj małemu dziecku. Logopedka podaje czarną listę zabawek, które robią więcej szkody niż pożytku
Autor: Getty images Tego nie kupuj małemu dziecku. Logopedka podaje czarną listę zabawek, które robią więcej szkody niż pożytku

Listę tę warto podesłać też babciom, dziadkom, ciociom i wujkom, którzy zamierzają sprawić prezent naszej pociesze. Oni mogą nawet nie podejrzewać, że zabawki/akcesoria dopuszczone do sprzedaży, mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwój dziecka – w tym jego mowy.

Przeczytaj: Zabawki dla niemowląt na każdy miesiąc: proste i nie wyszukane, które rozwijają umiejętności maluszka

Co kupić dziecku, które wszystko ma?

Logopedka podaje czarną listę zabawek

Paulina Mistal, logopedka, która prowadzi instagramowy profil @panilogopedyczna w jednym ze swoich ostatnich wpisów przygotowała specjalny zakupowy poradnik. Radzi w nim, jak w szale przedświątecznych zakupów nie dać się omamić producentom gadżetów dla dzieci. Przygotowała specjalną listę zabawek i akcesoriów, które należy omijać szerokim łukiem, ponieważ mogą zaburzać rozwój mowy u dzieci. Radzi, aby nie kupować:

1. Zabawek niedostosowanych do wieku dziecka. Małe dziecko podczas zabawy chociażby misiem, może chcieć go rozłożyć na części pierwsze i chociażby oderwać guziczki lub inne ozdobne elementy, a następnie wziąć do buzi.

2. Gadżet typu smartfon czy tablet nie są przeznaczone dla dzieci. Ograniczają rozwój mowy i rozwój społeczny. Zabawki elektroniczne odcinają od życia społecznego rodziny i zamykają dziecko w nierealnym świecie. Nie pozwólmy, by kiedyś dzieci wspominały święta jako czas spędzony z telefonem, a nie z najbliższymi.

3. Zabawki grające (podobnie jak telewizor, tablet czy smartfon) stymulują prawą półkulę mózgu dziecka, która zajmuje się odbiorem i przetwarzaniem bodźców obrazowych i dźwiękowych (niejęzykowych), a tym samym „wyłącza” lewą półkulę, która odpowiedzialna jest za mówienie. Przestymulowanie prawej półkuli mózgu przyczyniać się min. do opóźnionego rozwoju mowy, trudności w nauce i kłopotów z zasypianiem.

4. Chodziki - wykazano bardzo dużą urazowość (urazy czaszkowo – mózgowe) wśród dzieci, które kształtowały chód za pomocą chodzika. Chodzenie takie pozbawia możliwości kształtowania orientacji przestrzennej, schematu ciała, planowania, koordynacji wzrokowo – ruchowej, równowagi ciała. Rozwija się nieprawidłowy wzorzec chodu (…). Dlaczego należy zrezygnować z używania chodzików? Odpowiedź jest prosta, ponieważ rozwój psychoruchowy jest bardzo powiązany z rozwojem mowy. Komunikacja językowa i motoryka to funkcje wyższych czynności mózgowych, które są od siebie zależne.

5. Kubki niekapki. Myślę, że z uwagi na ich atrakcyjny wygląd, niektóre babcie czy ciocie mogą pokusić się o zakup tego typu „gadżetu”. Tymczasem niekapki są szkodliwe dla dzieci, które nabywają jeszcze mowę (poniżej ok. 7 roku życia) i mogą przyczyniać się do powstawania zgryzu otwartego, którego konsekwencją są zaburzenia artykulacyjne w postaci międzyzębowej realizacji głosek.

A co warto kupować małym dzieciom na prezent, by wpierać jego rozwój mowy? Logopedka wymienia mnóstwo propozycji m.in.: zestawy zabawek do odgrywania funkcji społecznych, zabawki do nawlekania i sznurowania, układanki, sortery, klocki, gry memo, instrumenty czy ciastolinę.

Przeczytaj: Prezent na Mikołajki dla niemowlaka. 7 upominków do 50 zł, które wyglądają na znacznie droższe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza