Wyprawka dla niemowlaka: płeć dziecka a kolory, czyli jak dobierać kolory ubranek do płci dziecka?

2012-01-13 11:54

W przygotowaniu wyprawki dla niemowlaka najważniejszą kwestią jest płeć dziecka - w zależności czy będzie to chłopiec czy dziewczynka, dobieramy ubranka i akcesoria w kolorach niebieskim bądź różowym. Skąd wziął się taki podział? Czym się kierować przy zakupie ubranek dla niemowląt? Jak kolory wpływają na emocje dziecka? Jaki kolor uspokaja a jaki pobudza niemowlaka?

Wyprawka niemowlaka: płeć dziecka a kolory, czyli jak dobierać kolory ubranek do płci dziecka?
Autor: _materialy_prasowe

Spis treści

  1. Wyprawka dla dziecka: różowy czy niebieski?
  2. Wyprawka dla dziecka: jak kolor wpływa na rozwój dziecka
  3. Wyprawka dla dziecka: kolor to nie wszystko!

Kompletowanie wyprawki dla niemowlaka jest niewątpliwie ekscytujące dla przyszłych rodziców. Często już w pierwszych tygodniach ciąży pary rozpoczynają przygotowania na przyjście dziecka, choć nie znają jeszcze jego płci. Dopiero około 10 tygodnia możemy wykonać pierwszy test prognozujący, a potwierdzające płeć dziecka USG w granicach 20 tygodnia, do tego czasu młodzi rodzice z reguły posiadają już całą szafę ubranek.

Wyprawka dla dziecka: różowy czy niebieski?

W sklepach z ubrankami dziecięcymi dominują dwa kolory: różowy i niebieski. Takie rozróżnienie kolorystyczne przyjęło się już w naszym społeczeństwie, jednak nie zawsze istniało przekonanie, że dziewczynki powinny nosić róż, a chłopcy błękit. Ba! Było zupełnie odwrotnie. W przeszłości róż odbierany był jako delikatniejsza wersja czerwonego, oznaczającego moc i agresję, natomiast błękit kojarzono z Matką Boską i utożsamiano z płcią piękną. Dopiero w latach 40. XX wieku, pod wpływem działań projektantów, w różowe ubranka zaczęto ubierać dziewczynki. Tę estetykę szybko podchwyciła popkultura i producenci zabawek dla dzieci. Co ciekawe, taki podział kolorystyczny potwierdził się w naukowych analizach. Badacze z New Jersey przeprowadzili eksperyment, do którego zaprosili 2 tysiące chłopców oraz dziewczynek w wieku od dwóch do pięciu lat. Badanie polegało na pokazywaniu dzieciom przedmiotów w różnych kolorach. Maluchy miały wybrać te rzeczy, które podobały im się najbardziej. Okazało się, że już dwuletnie dziewczynki wybierają różowe przedmioty, natomiast chłopcy odrzucali niemal wszystko co jest w tym kolorze.

Wyprawka dla dziecka: jak kolor wpływa na rozwój dziecka

Chcąc skompletować wyprawkę dla niemowlaka we wczesnym stadium ciąży mamy problem związany z płcią maleństwa. Oczekiwanie na USG na ustalenie czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec bywa męczące. Podział na różowy i niebieski funkcjonuje w modzie dla niemowląt, lecz nie powinien stanowić jedynego kryterium podczas wybierania ubranek dla małego domownika. Ubranka oraz zabawki o kontrastujących i jaskrawych kolorach pozwalają na szybszy rozwój dziecka, bowiem stymulują prace mózgu. Nie należy jednak przesadzać z ilością tego typu gadżetów, bowiem zamiast dobrego wpływu na maleństwo może wywołać zbyt duże pobudzenie, którego następstwem będzie zmęczenie i płacz. Korzystnie na niemowlęta wpływają również kolory ciepłe, m. in. żółty i pomarańczowy. Cieliste odcienie mają kojący wpływ na nastrój, bo dziecko utożsamia je ze skórą matki, przy której czuje się bezpiecznie. Nie warto narażać dziecka na dodatkowy stres poprzez wypełnianie całego pokoju zabawkami o jaskrawych kolorach.

Wyprawka dla dziecka: kolor to nie wszystko!

Przy wyborze dziecięcej garderoby priorytetem powinna być jakość. Niemowlak najlepiej będzie czuł się w śpioszkach, koszulkach wykonanych z bawełny. Ubranka wykonane z tekstyliów, choć o barwnych wzorach i ciekawych elementach, nie będą rozsądnym wyborem i mogą podrażnić skórę dziecka.

materiały prasowe www.chlopiecczydziewczynka.com.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza