Witaminy dla dziecka: czy podawać dzieciom suplementy diety? [OPINIA EKSPERTA]

2013-12-05 17:18

Organizm, z pewnymi wyjątkami, nie potrafi sam wytwarzać witamin. By dziecko otrzymywało niezbędną ilość witamin, trzeba codziennie dostarczać je wraz z pożywieniem. Czy oprócz witamin zawartych w składnikach diety dziecka warto podawać maluchowi dodatkowo witaminy w tabletkach?

Dieta w ciąży: co jeść w ciąży, aby płód rozwijał się prawidłowo? Jakie witaminy są dla kobiety i dziecka niezbędne?
Autor: _materialy_prasowe

Spis treści

  1. Witaminy dla dziecka: suplementy witaminy D
  2. Witaminy dla dziecka: preparaty dla niejadków

Jeżeli dziecko ma prawidłową do swojego wieku dietę, zjada odpowiednie porcje posiłku, chętnie spożywa owoce, warzywa każdego dnia i przy tym prawidłowo rośnie i przybiera na wadze, to według mnie nie wymaga dodatkowego podawania preparatów witaminowych.

Witaminy dla dziecka: suplementy witaminy D

Zalecałabym jedynie witaminę D3. Jak wynika z badań, polskie dzieci mają niski poziom tej witaminy we krwi, zwłaszcza po okresie niemowlęcym. Jest to związane z małą liczbą słonecznych dni w naszej szerokości geograficznej, jak również małą podażą witaminy D w diecie, co ma związek z niedostateczną ilością spożywanych produktów mlecznych. W związku z tym zaleca się podawanie witaminy D3 dzieciom w każdym wieku w okresie od jesieni do wiosny. Dawka jest zależna od wieku dziecka i jego diety, dlatego zawsze powinna być ustalona przez lekarza.

Witaminy dla dziecka: preparaty dla niejadków

W przypadku dzieci, które są niejadkami, mają dietę ograniczoną do kilku produktów, niechętnie spożywają owoce i warzywa, a dodatkowo nie przybierają prawidłowo na wadze, częściej chorują, wskazana byłaby suplementacja preparatami wielowitaminowymi, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza