Witaminy dla dziecka: czy podawać dzieciom suplementy diety? [OPINIA EKSPERTA]

2013-12-05 17:18

Organizm, z pewnymi wyjątkami, nie potrafi sam wytwarzać witamin. By dziecko otrzymywało niezbędną ilość witamin, trzeba codziennie dostarczać je wraz z pożywieniem. Czy oprócz witamin zawartych w składnikach diety dziecka warto podawać maluchowi dodatkowo witaminy w tabletkach?

Dieta w ciąży: co jeść w ciąży, aby płód rozwijał się prawidłowo? Jakie witaminy są dla kobiety i dziecka niezbędne?
Autor: _materialy_prasowe

Spis treści

  1. Witaminy dla dziecka: suplementy witaminy D
  2. Witaminy dla dziecka: preparaty dla niejadków

Jeżeli dziecko ma prawidłową do swojego wieku dietę, zjada odpowiednie porcje posiłku, chętnie spożywa owoce, warzywa każdego dnia i przy tym prawidłowo rośnie i przybiera na wadze, to według mnie nie wymaga dodatkowego podawania preparatów witaminowych.

Witaminy dla dziecka: suplementy witaminy D

Zalecałabym jedynie witaminę D3. Jak wynika z badań, polskie dzieci mają niski poziom tej witaminy we krwi, zwłaszcza po okresie niemowlęcym. Jest to związane z małą liczbą słonecznych dni w naszej szerokości geograficznej, jak również małą podażą witaminy D w diecie, co ma związek z niedostateczną ilością spożywanych produktów mlecznych. W związku z tym zaleca się podawanie witaminy D3 dzieciom w każdym wieku w okresie od jesieni do wiosny. Dawka jest zależna od wieku dziecka i jego diety, dlatego zawsze powinna być ustalona przez lekarza.

Witaminy dla dziecka: preparaty dla niejadków

W przypadku dzieci, które są niejadkami, mają dietę ograniczoną do kilku produktów, niechętnie spożywają owoce i warzywa, a dodatkowo nie przybierają prawidłowo na wadze, częściej chorują, wskazana byłaby suplementacja preparatami wielowitaminowymi, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

miesięcznik "M jak mama"