EKOLOGICZNA ŻYWNOŚĆ dla NIEMOWLĄT. Jak ją ROZPOZNAĆ?

2014-06-16 15:43

Moda na ekożywność nie przemija i zatacza coraz szersze kręgi. W mediach sporo mówi się na temat ekologicznej żywności dla niemowląt, która ma zapewnić dziecku zdrowy i systematyczny rozwój. Czym właściwie jest ekologiczna żywność i jak ją rozpoznać?

Żywność dla niemowląt
Autor: thinkstockphotos.com Ekologiczna żywność dla niemowląt przechodzi wiele testów i badań, zanim trafi na półki sklepowe. Wybierając ją, możesz mieć pewność, że pochodzi ze sprawdzonego źródła i nie zawiera żadnych szkodliwych dla dziecka substancji.

Spis treści

  1. Zwróć uwagę na certyfikat
  2. Co on konkretnie oznacza?
  3. Bez GMO
  4. Jak wygląda taki certyfikat?

Ekologiczna żywność dla niemowląt przechodzi wiele testów i badań, zanim trafi na półki sklepowe. Wybierając ją, możesz mieć pewność, że pochodzi ze sprawdzonego źródła i nie zawiera żadnych szkodliwych dla dziecka substancji. Jak ją jednak rozpoznać?

Zwróć uwagę na certyfikat

Ekologiczną żywność dla niemowląt rozpoznasz po certyfikacie, który powinien widnieć na opakowaniu. Aby produkt go otrzymał, musi spełnić surowe normy i przejść wiele testów i badań. Tylko żywność przygotowywana z przebadanych warzyw i owoców, zawierająca naturalne składniki mineralne oraz tworzona w sterylnych warunkach, może dostać taki certyfikat.

Co on konkretnie oznacza?

Ekologiczna żywność dla niemowląt nie powstaje z warzyw i owoców kupowanych od przeciętnych rolników. Warunki współpracy są ściśle określone - gleba np. nie może być nawożona sztucznymi substancjami. Jej stan to jeden z głównych warunków otrzymania certfikatu. Przy uprawie takich roślin dozwolone jest wyłącznie korzystanie z naturalnych metod (np. biedronki czy sikorki), nie wolno używać pestycydów.

Czytaj także: Zdrowa żywność wpływa na ROZWÓJ NIEMOWLĘCIA [KLIKNIJ!]

Podobnie jest z mięsem, które musi pochodzić z ekologicznego chowu. To oznacza, że zwierzęta nie mogą być karmione antybiotykami ani środkami wspomagającymi wzrost, nie mogą być również przechowywane w klatkach.

Bez GMO

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) nr 834/2007, ekologiczna żywność dla niemowląt nie zawiera GMO, czyli składników modyfikowanych genetycznie. Wszystkie składniki dań muszą być przebadane w laboratoriach i uzyskać pozytywną opinię ekspertów.

Jak wygląda taki certyfikat?

Na etykiecie produkty, który zawiera certyfikat ekologicznej żywności dla niemowląt, powinien znaleźć się numer kodowy jednostki certyfikującej (np. PL-EKO-07), a także unijne logo rolnictwa ekologicznego (liść na zielonym tle).

Ekologiczne produkty dla niemowląt oferuje kila firm, m.in. HIPP BIO. Słoiczki z daniami dla dzieci, poza wymaganym kodem oraz unijnym logo, zawierają również niebiesko-zielony znak HIPP BIO. Oznacza on, że właściciele firmy osobiście ręczą za jakość pojawiających się na rynku produktów.