Rodzice nie mają łatwo, czasem i w banalnej sprawie ktoś im tak namiesza, że zaczynają się gubić. Tak może być z piciem dla dziecka - niby jasne, ale im więcej złotych rad, tym więcej wątpliwości. Dr hab. n. med. Wojciech Feleszko, aktywny w mediach społecznościowych pediatra i immunolog, wziął na tapet zimowe napoje. Wyjaśnił, co może, a czego nie powinno pić dziecko. Dzięki niemu rodzice zyskali kolejne argumenty do walki z „ciotkami, które wiedzą lepiej”.
Co dziecko może pić zimą?
Podstawą powinna być - jak zawsze - woda. Dr Feleszko podpowiada, że zimą warto podawać wodę w temperaturze pokojowej lub lekko podgrzaną, nie będzie wychładzała organizmu. Co oprócz niej dać do picia maluchowi?
Zimą organizm dziecka potrzebuje odpowiedniego nawodnienia i wsparcia. Warto wybierać napoje, które nie tylko nawadniają, ale też wzmacniają odporność i są bezpieczne dla zdrowia
- czytamy na profilu @dr_feleszko
Pediatra, oprócz samej wody, poleca:
- Ciepłą wodę z cytryną - ciepłą (nie gorącą, aby nie podrażnić śluzówki) wodę możemy „dosmaczyć”, dodając owoce cytrusowe. Dziecku, które skończyło rok można dodać również odrobinę miodu.
- Domowe kakao - możemy je przygotować na mleku krowim lub roślinnym, ważne, aby to naprawdę było kakao (które dostarczy młodemu człowiekowi magnez i antyoksydanty), a nie słodka mieszanka (bogata w cukier i sztuczne dodatki).
- Rooibos - herbatka z czerwonokrzewu to alternatywa po pierwszym roku życia. Napój nie zawiera teiny ani kofeiny, jest za to bogaty w antyoksydanty. Warto zachować ostrożność, jeśli dziecko przyjmuje leki. Dr Feleszko wskazuje, że niektóre badania sugerują, że rooibos może wypływać na enzymy wątrobowe, odpowiedzialne za metabolizm leków.

Czego nie powinno pić dziecko?
Pediatra we wpisie przypomina również, czego lepiej nie podawać dziecku - nie tylko zimą. To:
- soki owocowe - ryzyko wystąpienia otyłości, próchnicy, bólów brzucha,
- czarna i zielona herbata - nadmierne pobudzenie, problemy ze snem, zwiększone ryzyko niedoboru żelaza,
- słodzone napoje i gotowe kakao instant - ryzyko otyłości, próchnicy, skoki cukru we krwi,
- napój ryżowy - nie jest zalecany dzieciom poniżej piątego roku życia ze względu na wysoką zawartość arsenu.
O napojach, których nie powinnyśmy podawać dzieciom przeczytamy również w w zaleceniach Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci dotyczących żywienia zdrowych niemowląt. Na cenzurowanym znalazło się mleko smakowe i aromatyzowane (jest niezalecane dzieciom poniżej piątego roku życia), wspomniane już soki owocowe, które - poza wskazaniami zdrowotnymi- nie powinny być podawane maluchom do ukończenia pierwszego roku. A i później lepiej je ograniczyć - mogą stanowić maksymalnie około połowę zalecanej dziennie porcji owoców i produktów owocowych.
Napoje niezalecane dla dzieci to również:
- napoje zawierające glikozydy stewiolowe, słodziki naturalne (poliole) oraz tzw. słodziki intensywne,
- słodzone napoje, wody smakowe, napoje energetyzujące, napoje gazowane, napoje dla sportowców zawierające cukier, które są szkodliwe,
- napoje z domieszką kofeiny.
Kiedy nie musisz podawać dziecku picia?
Pamiętaj, że niemowlę, które żywi się wyłącznie mlekiem mamy (lub mlekiem modyfikowanym) nie musi być dopajane. Do ok. szóstego miesiąca życia to w ten sposób dostarczasz mu odpowiednią objętość płynów. Później najlepiej podawać wodę - to przyzwyczajenie, które zaprocentuje w przyszłości.