Ten prosty tekst pokazuje, jakie pokarmy stałe są bezpieczne dla niemowlaka. Musisz go wypróbować

2022-04-07 13:25

Wiadomo, że niemowlę nie może wiecznie dostawać do jedzenia papek. W pewnym momencie wypada mu dać do jedzenia pokarm stały. Nie jest to jednak niczym dziwnym, że taka nowość, wywołuje u mam sporo obaw. Gdy poznacie ten test, te dylematy znikną, a wasz maluszek będzie bezpiecznie odkrywał nowe smaki i konsystencje.

Niemowlę jedzenie
Autor: Getty Images Jakie produkty stałe podawać niemowlakowi?

Proste metody są niekiedy najskuteczniejsze i jak się okazuje mogą kryć w sobie wiele mądrości. Czasami nie wpadamy na to, co wydawałoby się oczywiste i gdy już to wiemy myślimy - "jeju, jakie to proste, dlaczego wcześniej o tym nie pomyślałam".

Właśnie w tak banalny sposób, można nauczyć dziecko gryzienia, bez lęku o zadławienie. Wiadomo, że roczne dziecko powinno już umieć sprawnie gryźć i połykać większe kawałki warzyw, owoców i mięsa. Z drugiej strony, do 7 miesiąca zaleca się, by dziecko jadło idealnie roztarte pokarmy. Jak mu ułatwić naukę gryzienia w tak krótkim czasie? 

Zobacz też: Zamień papki na stałe pokarmy, a twoje dziecko szybciej nauczy się gryźć i mówić

Jak pokazuje amerykańska ratowniczka, założycielka platformy edukacyjnej dla rodziców - Tiny Hearts Education, na początku nauki gryzienia stałych pokarmów, idealnym rozwiązaniem będzie wybieranie bardziej miękkich produktów. 

By zadecydować, które się nadają, a które nie, warto wykonać test zgniatania

stałe pokarmy dla niemowlaka
Autor: Instagram/ @tinyheartseducation Jakie stałe pokarmy podawać niemowlęciu?

Pokarm, który łatwo się zgniata, jak banan, jajko, chrupek kukurydziany, awokado - będzie najlepszy na początki nauki gryzienia. 

Jeśli coś nie zgniata się łatwo, warto z tym odczekać, gdy dziecko poćwiczy trochę czasu z prostszym dla niego jedzeniem. Wtedy można zacząć stosować metodę odpowiedniego krojenia o której pisaliśmy już wcześniej. 

Zobacz: Jak kroić maluszkowi jedzenie, by uniknąć zadławienia? Ratowniczka wyjaśnia

Pokarmy twardsze można modyfikować np. za pomocą obróbki termicznej, gdy np. zmiękną po ugotowaniu, odpowiednio je pokroić. A jeśli maluszek nadal może mieć problem z ich gryzieniem, warto zamienić je na coś innego i unikać do momentu, gdy zrobi się bardziej sprawny w gryzieniu. 

Zobacz też galerię i film o pierwszej pomocy przy zachłyśnięciu i zadławieniu niemowląt:

Pierwsza pomoc u niemowlaka – zachłyśnięcie lub zakrztuszenie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza