7-miesięczne dziecko rwie się już nie tylko do siedzenia, ale i do stania. Kiedy pociągniesz go za rączki z pozycji leżącej, zrobi się sztywny i przy twojej pomocy stanie na nóżki. Gdy podtrzymasz go chwilę dłużej w tej pozycji, rytmicznie zacznie uginać i prostować nóżki, jak mała żabka – to wstęp do nauki chodzenia.
Zaczyna mieć własne zdanie i nie lubi obcych. Najbardziej na świecie 7-miesięczne dziecko kocha swoją mamę. Jak rozwija się niemowlę w wieku 7 miesięcy?
Spis treści
- Rozwój fizyczny 7-miesięcznego dziecka
- Rozszerzenie diety u 7-miesięcznego dziecka
- Emocje dziecka w 7 miesiącu życia
- Rozwój intelektualny 7-miesięcznego dziecka
- Co potrafi 7-miesięczne dziecko?
Rozwój fizyczny 7-miesięcznego dziecka
Twoje dziecko waży teraz prawie dwa razy więcej niż przy urodzeniu. Potrafi już żuć, co umożliwia mu przyswajanie innych pokarmów niż mleko. Pomocne w jedzeniu pierwszych stałych posiłków są też ząbki, które pojawiają się u niektórych 7-miesięcznych dzieci. Mimo to mleko z piersi lub mleko następne nadal powinno stanowić podstawę dziecięcego menu.
W wieku 7 miesięcy niemowlęta coraz szybciej rosną, większość z nich podwaja swoją wagę urodzeniową (ważą około 8-9 kg). Maluch przytyje w tym miesiącu około 800 g, a więc trzy razy tyle, co w ubiegłym miesiącu. Przez pierwsze pół roku dziecko szybko przybiera na wadze, ale wolniej rośnie (mierzy teraz około 65 cm).
Wszystko zależy od indywidualnej sprawności maluszka, ale zazwyczaj dziecko w tym wieku potrafi już pewnie siedzieć, a niekiedy nawet próbuje raczkować: z siedzenia najłatwiej jest przejść do pozycji na czworakach. Malec, który jeszcze tego nie umie, na pewno już pełza, odpychając się nóżkami (do przodu) lub rączkami (do tyłu).
Może też czołgać się jak żołnierz, wyciągając i podkurczając na zmianę rączki i nóżki (tzw. pozycja amfibii). To cenna umiejętność nie tylko ze względu na możliwość przemieszczania się. Takie naprzemienne ruchy podczas czołgania się, podobnie jak przy raczkowaniu, wpływają na tworzenie się nowych połączeń nerwowych między półkulami mózgu malucha.
Odkrycie nowych umiejętności sprawia, że leżenie na plecach jest już dla dziecka nudne: gdy tylko może, natychmiast przekręca się na brzuszek lub podciąga się do siedzenia – jego mięśnie są na tyle silne, że robi to bez problemu. 7-miesięczne niemowlę doskonali też motorykę małą: umie trzymać dwie zabawki w obu rączkach naraz i chwytać przedmioty kciukiem i palcem wskazującym.
Zobacz: Rozwój dziecka: jak rozwija się niemowlę? Śledź kalendarz rozwoju dziecka
Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt: czym są, jak je rozpoznać?
Zmysły niemowlaka: jak wspierać rozwój dziecka?
Rozszerzenie diety u 7-miesięcznego dziecka
Oprócz ryżowej lub kukurydzianej kaszki i purée z jabłka lub gotowanej marchewki czy ziemniaka, możesz maluchowi podać kolejno: przetarte czarne jagody, dziką różę, morele, gruszki i maliny. Masz też do dyspozycji cały bukiet warzyw.
Zacznij od delikatnej w smaku dyni. Potem możesz dołączyć do niej kalafior, brokuły, cukinię, kabaczek, pietruszkę, seler, fasolkę szparagową, zielony groszek, kalarepę, buraki i por (jeśli w waszej rodzinie występuje alergia, z podaniem dwóch ostatnich lepiej poczekaj do 10. miesiąca)
Emocje dziecka w 7 miesiącu życia
Dziecko demonstruje coraz silniejszą więź z mamą. Dotąd nieświadomie wykorzystywało jej pokarm i ciepło ramion, teraz domaga się również jej nieustannej obecności i uwagi. Nie ma mowy, by zostawić7-miesiecznego malca samego w pokoju nawet na kilka minut – chce mieć mamę zawsze w zasięgu wzroku, a najlepiej siedzieć na jej rękach.
Potrzeba bliskości jest teraz u dziecka bardzo silna i trzeba ją zaspokajać – to warunek prawidłowego rozwoju emocjonalnego i sposób na pokonanie lęku separacyjnego, który pojawia się w tym wieku: do nieznanych osób maluch podchodzi z rezerwą lub strachem, zaczyna płakać na widok sąsiada, wpada w histerię u lekarza.
Toleruje osoby, które dobrze zna: tatę, babcię, rodzeństwo. Na dźwięk ich głosu śmieje się, wyciąga do nich rączki. Ale jak kogoś nie lubi, nie pójdzie do niego na kolana za żadne skarby świata
Kiedy niemowlę zaczyna chodzić? Zobacz, jak przebiega rozwój dziecka w 1. roku życia
Wspieraj dziecko w rozwoju umiejętności:
- poznawczych – pobudzaj zainteresowania dziecka, zapewniając mu różnorodne doświadczenia: daj mu do powąchania cytrynę, pozwól dotknąć zimnej szklanki, pokaż mu jego odbicie w lustrze;
- motorycznych – pozwól maluchowi na trening ruchowy odpowiedni do jego stopnia sprawności: kładź go na podłodze, nie ograniczaj sadzaniem w leżaczku czy chodziku, który ma zły wpływ na stawy biodrowe dziecka;
- komunikacyjnych – włączaj niemowlęciu piosenki i płyty z prostymi rymowankami, zachęcaj do wspólnego śpiewania i tańca (na twoich rękach), mów do dziecka, pokazując ręką przedmioty, o których mu opowiadasz;
- społecznych – nie izoluj maluszka tylko dlatego, że boi się obcych, chodź z nim do parku, pokazuj bawiące się dzieci, zabieraj do sklepu i na spotkania ze znajomymi, pozwalając mu jednak pozostawać na twoich rękach, gdzie czuje się bezpiecznie.
Rozwój intelektualny 7-miesięcznego dziecka
Własne zdanie, które zaczyna ujawniać maluch, świadczy o jego inteligencji. Dziecko wie, że może odmówić jedzenia, odwracając główkę, albo domagać się krzykiem, by mama wyjęła je z łóżeczka. Ma też na swoim koncie inne odkrycia: wie, że gdy potrząśnie grzechotką, ona wyda dźwięk – i specjalnie zrzuca ją na ziemię, obserwując, jak znika mu z pola widzenia.
Oczekuje też wtedy na reakcję rodziców: wie, że schylą się i ją podniosą, ale i tak za chwilę robi to samo i zabawka znów ląduje na ziemi. Na spacerze 7-miesięczne dziecko uważnie się rozgląda. Ciekawi je wszystko, co widzi: samochody na ulicy, ptaki, które siedzą na krzakach – jego ostre i już w pełni rozwinięte zmysły dostrzegają każdy detal, każdy dźwięk i notują każde nowe doświadczenie.
7-miesięczne niemowlę jest ciche tylko wtedy, gdy śpi. Powtarzanie tych samych sylab w różnych intonacjach i o różnej głośności, coraz dokładniejsze wypowiadanie własnych słów, ich zapamiętywanie i powtarzanie – to kolejne osiągnięcia malucha w dziedzinie rozwoju mowy.
Ale najlepiej dziecko porozumiewa się za pomocą gestów: wyciąga rączkę, gdy chce zabawkę, odpycha łyżkę z zupką, gdy nie ma na nią ochoty. Maluszek potrafi też już bawić się z rodzicami w naśladowanie: klaszcze jak mama, macha rączką i stuka klockiem o pudełko, gdy tata też tak robi.
Coraz więcej rozumie z tego, co do niego mówią: nie tylko reaguje na swoje imię, ale również na proste polecenia typu: „nie!” czy „daj!”.
Czytaj również: Kołysanie niemowlaka znakomicie wpływa na jego rozwój!
O czym pamiętać przy rozszerzaniu diety miesiąc po miesiącu?
Co potrafi 7-miesięczne dziecko?
- 7-miesięczne dziecko zaczyna teraz pokazywać, że ma swoje zdanie. Potrafi już dość stanowczo protestować, gdy coś mu się spodoba, np. smak nowej zupki – odwraca głowę, zaciska usta, wypluwa ją z buzi. Umie wyrazić coraz więcej emocji: złość, strach, niechęć ale i radość.
- Lubi rytmiczne piosenki i kolorowe, wydające dźwięki, zabawki. Uczy się klaskać, rozpoznaje wypowiadane słowa, zwłaszcza te często powtarzane, które odnoszą się do konkretnych przedmiotów. Budzi się w nim duch odkrywcy, obraca głowę w stronę, z której dochodzi dźwięk, szuka zabawek, które znikły mu z oczu i porusza się w kierunku pożądanego celu.
- Przegląda się w lustrze i wyciąga rękę do swojego odbicia. Śledzi wzrokiem upadający przedmiot i szuka schowanej przez dorosłego zabawki.
- 7-miesięczne dziecko rozpoznaje coraz więcej osób z najbliższego otoczenia i zdecydowanie woli ich towarzystwo niż ludzi nieznanych, których zaczyna się obawiać – potrafi na widok kogoś obcego nawet wybuchnąć płaczem. Bliskim natomiast okazuje coraz większe przywiązanie. Zaczyna rozpoznaje również własne imię i lubi słyszeć jak je wymawiacie. Sam jest też niezłą gadułą – w gaworzeniu pojawiają się dźwięki sylabowe np. "ma-ma", "ba-ba".
- Dziecko w 7 miesiącu życia coraz sprawniej pełza nie tylko do przodu, ale również do tyłu, obraca się we wszystkie możliwe strony i z każdym dniem rośnie jego ruchliwość.
- Rośnie też sprawność małych rączek - niemowlę testuje je na wszystkie możliwe sposoby, ćwiczy również same paluszki. Przedmioty chwyta kciukiem i palcem wskazującym jak szczypcami. Potrafi w każdej rączce trzymać po zabawce. Uwielbia upuszczać przedmioty i stanowczo domaga się ich podawania. Lubi też postukiwać zabawkami o podłogę, stół czy szczebelki łóżeczka.
- Dziecko w 7 miesiącu życia oraz lepiej radzi sobie z trzymaniem kubka, który obejmuje dwoma rączkami. Już teraz możesz zaobserwować, którą ręką twoje dziecko woli się posługiwać (większość niemowląt należy do praworęcznych, tylko 15 proc. do leworęcznych, a niewielka grupa do oburęcznych). Wszystko bierze do buzi, trzeba uważać, by się nie zadławiło.