Karmienie niemowląt – co powinno się znaleźć w diecie niemowlaka

2013-03-20 13:53

Aktualny schemat dotyczący karmienia niemowląt zaleca, by podstawą żywienia niemowlęcia był pokarm matki. Dowiedz się, kiedy można zacząć rozszerzać dietę i jak powinno wyglądać karmienie półrocznego niemowlaka.

karmienie niemowlat co powinno sie znalezc w diecie niemowlaka
Autor: _archiwum-murator|Wydawnictwo Murator

Spis treści

  1. Karmienie niemowląt – produkty niezbędne do rozwoju dziecka
  2. Żywienie niemowląt: gotowe dania ze słoiczka

Schemat żywienia niemowląt, zawiera wskazówki dotyczące najlepszego dla rozwoju dziecka sposobu odżywiania. Zgodnie z nim gdy dziecko skończy mniej więcej pół roku należy zacząć rozszerzać jego dietę. Niemowlętom karmionym piersią pierwsze inne niż mleko produkty można zacząć podawać w 5-6 miesiącu życia. Zaczynamy od wprowadzenia do diety niemowlęcia zupki-przecieru jarzynowego z dodatkiem kaszy manny. Dietę niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym rozszerzamy nieco wcześniej. Już w 5. miesiącu można maluchom karmionym butelką podawać zupkę-przecier jarzynowy, a także dawać do picia 50-100 g dzienne soku z jabłek lub przetartego jabłka. Z każdym następnym miesiącem dieta niemowlęcia jest rozszerzana o kolejne produkty – mięso, ryby, biszkopty, warzywa, owoce, sucharki, kefir i jogurt. Schemat karmienia niemowląt dokładnie określa w jakich miesiącach jakie produkty należy wprowadzać do jadłospisu dziecka.

Karmienie niemowląt – produkty niezbędne do rozwoju dziecka

Na pewno w diecie kilkumiesięcznego dziecka powinny się znaleźć:

  • Mleko – jest to mleko mamy (najlepiej) lub modyfikowane. Jest ono nadal ważnym składnikiem diety dziecka.
  • Kaszki – gotowe mają skład odpowiednio dopasowany do wieku niemowlęcia, dodatkowo są wzbogacane żelazem i witaminami.
  • Warzywa – przegotowane i podawane w postaci zmiksowanej stanowią bogate źródło witamin, minerałów, węglowodanów i błonnika.
  • Owoce – podawane w postaci przetartej lub zmiksowanej papki (kolejność dokładnie podana w schemacie żywienia niemowląt).

Żywienie niemowląt: gotowe dania ze słoiczka

Żywienie niemowląt to podstawa ich zdrowego rozwoju. Gdy nadchodzi czas na rozszerzanie diety, wiele mam się zastanawia co wybrać: codzienne gotowanie dla dziecka czy gotowe dania dla niemowląt ze słoiczków. Dania ze słoiczków dla dzieci jsą nie tylko wygodne, praktyczne, ale też i zdrowe. Posłuchaj co o nich sądzi dietetyk.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza