PROBIOTYKI – gdzie znajdziemy dobre bakterie

2013-03-26 16:02

Probiotyki nazywa się dobrymi bakteriami, bo zapobiegają infekcjom, dbają o układ trawienny, zmniejszają ryzyko alergii, działają osłonowo przy kuracji antybiotykowej. Czy wiesz, w jakich produktach żywnościowych możesz znaleźć probiotyki?

probiotyki gdzie znajdziemy dobre bakterie
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Zalety karmienia piersią: mleko matki
  2. Żywienie niemowląt: gotowe dania ze słoiczka

Aby probiotyk zadziałał, musi pochodzić z naturalnej mikroflory jelitowej człowieka i wytrzymać działanie kwasów w układzie pokarmowym, nim dotrze do jelit. Tam rozmnaża się i zasiedla wyściółkę jelita. Dotychczas naukowcy wyizolowali tylko kilka szczepów probiotycznych. Wśród nich najlepiej zbadane i najczęściej stosowane są Bifidobacterium i Lactobacillus (za szczególnie skuteczny uchodzi Lactobacillus GG). Takich nazw szukaj na opakowaniach produktów probiotycznych. Sprawdzaj również ich ilość. Aby produkt był rzeczywiście probiotyczny i skuteczny jak ten z apteki, w gramie powinien zawierać co najmniej 10 mln jednostek Bifidobacterium lub 100 mln jednostek Lactobacillus.

Najlepszym źródłem probiotyków jest mleko mamy. Ale probiotyki znajdziemy także w wielu produktach żywnościowych. Są nimi wzbogacane:

  • mleka modyfikowane, zarówno początkowe jak i następne,
  • kaszki,
  • jogurciki i desery dla niemowląt.

Jeśli karmisz piersią, dbaj, by w twojej diecie nie zabrakło produktów probiotycznych, których maluszkowi jeszcze jeść nie wolno: fermentowanych napojów mlecznych. Preparaty zawierające dobroczynne szczepy można kupić także w aptekach – dla najmłodszych zazwyczaj w saszetkach do rozpuszczania w ciepłej wodzie lub mleku.

Zalety karmienia piersią: mleko matki

Mleko matki to dla niemowlęcia najlepszy pokarm, ponieważ zawiera wszystkie substancje odżywcze, witaminy, enzymy oraz przeciwciała. To najważniejszy argument za tym, że warto karmić piersią. Zapytaliśmy eksperta o to jakie są inne zalety karmienia piersią. Dowiesz się również kiedy powinno się odstawić dziecko od piersi oraz w jakich przypadkach karmienie piersią jest niemożliwe.

Żywienie niemowląt: gotowe dania ze słoiczka

Żywienie niemowląt to podstawa ich zdrowego rozwoju. Gdy nadchodzi czas na rozszerzanie diety, wiele mam się zastanawia co wybrać: codzienne gotowanie dla dziecka czy gotowe dania dla niemowląt ze słoiczków. Dania ze słoiczków dla dzieci jsą nie tylko wygodne, praktyczne, ale też i zdrowe. Posłuchaj co o nich sądzi dietetyk.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza