PROBIOTYKI – gdzie znajdziemy dobre bakterie

2013-03-26 16:02

Probiotyki nazywa się dobrymi bakteriami, bo zapobiegają infekcjom, dbają o układ trawienny, zmniejszają ryzyko alergii, działają osłonowo przy kuracji antybiotykowej. Czy wiesz, w jakich produktach żywnościowych możesz znaleźć probiotyki?

probiotyki gdzie znajdziemy dobre bakterie
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Zalety karmienia piersią: mleko matki
  2. Żywienie niemowląt: gotowe dania ze słoiczka

Aby probiotyk zadziałał, musi pochodzić z naturalnej mikroflory jelitowej człowieka i wytrzymać działanie kwasów w układzie pokarmowym, nim dotrze do jelit. Tam rozmnaża się i zasiedla wyściółkę jelita. Dotychczas naukowcy wyizolowali tylko kilka szczepów probiotycznych. Wśród nich najlepiej zbadane i najczęściej stosowane są Bifidobacterium i Lactobacillus (za szczególnie skuteczny uchodzi Lactobacillus GG). Takich nazw szukaj na opakowaniach produktów probiotycznych. Sprawdzaj również ich ilość. Aby produkt był rzeczywiście probiotyczny i skuteczny jak ten z apteki, w gramie powinien zawierać co najmniej 10 mln jednostek Bifidobacterium lub 100 mln jednostek Lactobacillus.

Najlepszym źródłem probiotyków jest mleko mamy. Ale probiotyki znajdziemy także w wielu produktach żywnościowych. Są nimi wzbogacane:

  • mleka modyfikowane, zarówno początkowe jak i następne,
  • kaszki,
  • jogurciki i desery dla niemowląt.

Jeśli karmisz piersią, dbaj, by w twojej diecie nie zabrakło produktów probiotycznych, których maluszkowi jeszcze jeść nie wolno: fermentowanych napojów mlecznych. Preparaty zawierające dobroczynne szczepy można kupić także w aptekach – dla najmłodszych zazwyczaj w saszetkach do rozpuszczania w ciepłej wodzie lub mleku.

Zalety karmienia piersią: mleko matki

Mleko matki to dla niemowlęcia najlepszy pokarm, ponieważ zawiera wszystkie substancje odżywcze, witaminy, enzymy oraz przeciwciała. To najważniejszy argument za tym, że warto karmić piersią. Zapytaliśmy eksperta o to jakie są inne zalety karmienia piersią. Dowiesz się również kiedy powinno się odstawić dziecko od piersi oraz w jakich przypadkach karmienie piersią jest niemożliwe.

miesięcznik "M jak mama"

Żywienie niemowląt: gotowe dania ze słoiczka

Żywienie niemowląt to podstawa ich zdrowego rozwoju. Gdy nadchodzi czas na rozszerzanie diety, wiele mam się zastanawia co wybrać: codzienne gotowanie dla dziecka czy gotowe dania dla niemowląt ze słoiczków. Dania ze słoiczków dla dzieci jsą nie tylko wygodne, praktyczne, ale też i zdrowe. Posłuchaj co o nich sądzi dietetyk.