Skaza białkowa – leczenie skazy białkowej

Skaza białkowa wymaga odpowiedniej diety. Niemowlę, które ma skazę białkową, zazwyczaj nie musi przyjmować żadnych leków. Konieczna jest natomiast odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka, a przede wszystkim dieta eliminacyjna, która zlikwiduje uciążliwą, swędzącą wysypkę towarzyszącą skazie białkowej.

Jeśli dziecko ma skazę białkową i na jego skórze pojawią się zmiany charakterystyczne dla AZS, trzeba je smarować specjalistycznymi kosmetykami, tzw. emolientami, które odbudowują naruszoną barierę lipidową skóry. Czasami, gdy zmiany są nasilone, konieczne jest zastosowanie kortykosteroidów (na receptę). Jednakże w przypadku alergii pokarmowych najważniejszą metodą leczenia jest eliminowanie czynników, które je powodują, czyli dieta eliminacyjna.

>>AZS:jak złagodzić objawy AZS?>>

Skaza białkowa - gdy dziecko karmione jest piersią

Gdy dziecko karmione jest piersią mama musi uważać na to, co je. Dziecko uczula przecież nie sam pokarm mamy, ale to, co ona zjadła. W tym przypadku mleko lub coś z jego przetworów. Po prostu uczulające składniki przeniknęły do jej pokarmu i wywołały alergię u dziecka. Na dietę bezmleczną musi więc przejść mama. Powinna także skonsultować się ze swoim lekarzem, bo być może będzie musiała przyjmować preparaty wapnia, aby nie zaszkodzić sobie.

>>Czy najlepsza dieta dla kobiety karmiącej piersią to dieta eliminacyjna?>>

Skaza białkowa - gdy dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym

Gdy dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym i lekarz stwierdzi u niego objawy skazy białkowe, to przepisze mu specjalny preparat mlekozastępczy, tzw. hydrolizat mleka krowiego np. Bebilon Pepti, Nutramigen. W takim mleku cząsteczki białka rozbite są na mniejsze elementy, które są lepiej trawione przez dziecko, a tym samym nie wywołują u niego objawów uczulenia. Hydrolizaty mleka mają tę samą wartość odżywczą co inne mieszanki dla niemowląt, nie ma się więc co martwic, że dajemy dziecku coś niepełnowartościowego. Ich mankamentem jest kiepski zapach, który na szczęście bardziej nie podoba się rodzicom niż dziecku. Takie mieszanki mogą być podstawą do przygotowania kaszek, budyniu, dodawane do zup czy naleśników zamiast zwykłego mleka.

Jak rozpoznać skazę białkową u dziecka? WIDEO

 

Skaza białkowa - dieta starszego dziecka

Oczywiście maluch nie może dostawać żadnych produktów mlecznych: serków jogurtów, maślanki, deserów i kaszek na bazie mleka i samego mleka, w tym także zwykłego mleka modyfikowanego. Lepiej także nie ryzykować z serwowaniem mu mleka owczego i koziego. Mamy dzieci uczulonych na mleko powinny także dokładnie czytać etykiety wszystkich produktów. Mleko może kryć się w tak zaskakujących miejscach, jak parówki czy ketchup.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka